دریافت مجوز برای ثبت شرکت ؟لیست مشاغلی که برای ثبت شرکت نیاز به کسب مجوز دارند؟


یک واحد ثبتی برای شروع فعالیت خود در در بازار کسب و کار در ابتدا نیاز به ثبت رسمی و قانونی شرکت در اداره ثبت شرکت ها می باشد که لازمه آن طی مراحل قانونی آن می باشد در این میان برخی از کسب و کارها نیازمند دریافت مجوز و یا به عبارتی جواز تاسیس می باشند در تعریفی از جواز تاسیس اینگونه اشاره شده است که :
مجوز فعالیت به سندی اطلاق می گردد که بر اساس آن فعالیت اقتصادی هز شخصی از طرف یکی از مراجع ذیصلاح تایید شده باشد که البته این مراجع نسبت به نوع فعالیت انتخاب شده متفوت می باشد و هریک از مشاغل نیاز به کسب مجوز از مرجع متفاوتی دارند .
لیستی از فهرست مشاغلی که نیاز به دریافت مجوز دارند و همچنین مراجع ذی صلاح جهت دریافت مجوز  تهیه شده است :
1-کلیه موضوعات مربوط به امور بانکی و پولی از جمله تأسیس بانکها و موسسات اعتباری، صندوقهای قرض الحسنه، هرگونه اشتغال و تصدی به عملیات بانکی، هرگونه معامله مربوط به طلا، نقره و ارز، ورود و صدور پول ایران و ارز، قبول و نگهداری امانات طلا و نقره و ... ، تأسیس شعبه و نمایندگی بانکهای خارجی ( مرجع دریافت مجوز: بانک مرکزی  جمهوری اسلامی)
2-کلیه فعالیتهای بیمه ای: تأسیس شرکتهای بیمه ای با هر موضوع مرتبط با بیمه، نمایندگی شرکتهای بیمه، عرضه هرگونه خدمات بیمه‌ای (مرجع دریافت مجوز: بیمه مرکزی ایران)
3-کلیه فعالیتهای مرتبط با بورس (مرجع دریافت مجوز: سازمان بورس اوراق بهادار)
4-کلیه تغییرات و تصمیمات شرکتهای دولتی که مطابق اصل 44 مشمول واگذاری به بخش خصوصی هستند. (مرجع دریافت مجوز: سازمان خصوصی سازی)
5-کلیه شرکتهای تعاونی در شرف تأسیس (مرجع دریافت مجوز: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- اداره تعاون شهرستان مربوطه)
6-شرکتهای تعاونی فرش دستباف مرجع (دریافت مجوز: وزارت جهاد کشاورزی- اتحادیه تعاونی روستایی فرش دستباف)
7-کلیه فعالیتهای فرهنگی و هنری شامل: 1. امور فرهنگی، هنری، سینمایی، مطبوعاتی، خبری و خبرگزاری و نشریه از جمله تبلیغات 2. ایجاد نمایندگی خبرگزاری و رسانه های خارجی و داخلی و نشر نشریات عمومی یا تخصصی 3. طراحی و برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت روزنامه نگاری، روابط عمومی و خبرنگاری 3.تهیه و تنظیم، مشاوره و اجرای برنامه های تبلیغاتی و خبرنگاری و روابط عمومی 4. تهیه و تنظیم، مشاوره و اجرای برنامه های تبلیغاتی و روابط عمومی از طریق تأسیس کانونهای آگهی و تبلیغاتی، تأسیس دفتر خدمت رسانی به خبرنگاران و روزنامه نگاران 5. چاپ و نشر کتاب و لیتوگرافی و ترجمه متون و مقالات و کتب 6. طراحی و برگزاری دوره های آموزشی فرهنگی و هنری و سینمایی و مطبوعاتی 7. برگزاری جشنواره های هنری و نمایشی و سینمایی و مطبوعاتی، و خبرنگاری و روزنامه نگاری 8. تهیه فیلمهای سینمایی و تلویزیونی از جمله فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن 9. تأسیس نمایشگاه و نگارخانه هنری و فرهنگی و مطبوعاتی و سینمایی 10. تأسیس موسسات فرهنگی در قالب فعالیتهای فرهنگی دیجیتال از جمله تصدی رسانه برخط و پدید آوردن، تهیه کردن و عرضه بسته های نرم افزاری رسانه ای و بسته نرم افزاری رسانه پرداز 11. تولید و تکثیر حامل های دیجیتال و خدمات مرتبط، نشر دیجیتال، تصدی، توسعه و پشتیبانی مرکز بازی و سرگرمی دیجیتال، ارائه انواع خدمات ویرایش مربوط به مسائل فرهنگی 12. طراحی و برگزاری نمایشگاه مد و لباس 13.فعالیتهای قرآنی و دینی 14.تأسیس مراکز فرهنگی اقلیت دینی رسمی کشور (مرجع دریافت مجوز: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مربوطه)
8-موضوعات فعالیت قرآنی و مذهبی (مرجع دریافت مجوز: سازمان تبلیغات اسلامی و یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
9-موضوعات فعالیت در زمینه حج و زیارت از جمله ثبت نام و تنظیم مسافرتهای زیارتی و ذخیره مکان و هرگونه خدمات زیارتی، ارائه خدمات زیارتی به زائران کشورهای اسلامی، برگزاری هرگونه تور زیارتی و سیاحتی و دینی (مرجع دریافت مجوز: سازمان حج و زیارت)
10-فعالیتهای گردشگری و مسافرت از جمله کلیه خدمات ایرانگردی و جهانگردی، فعالیت دریافت پاسپورت، تأسیس دفاتر گردشگری، مراکز اقامتی، مراکز پذیرایی و موزه، خرید و فروش و نگهداری و تبلیغ و ورود دستگاههای فلزیاب (مرجع دریافت مجوز: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری)
11-کلیه موضوعات علمی، آموزشی، پژوهشی از جمله امور تحقیقاتی علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین المللی، ایجاد یا  گسترش واحدهای آموش عالی یا موسسه تحقیقاتی یا موسسات آموزشگاههای علمی آزاد، همچنین برگزاری دوره های تخصصی و کاربردی کوتاه مدت برای دوره های کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد – تأسیس دانشگاه و مراکز تحقیقاتی – تأسیس و تشکیل فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی – خدمات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری امور دانشجویی- مشاوره و انواع خدمات اعزام دانشجو به خارج از کشور- تأسیس موسسات فعالیتهای آموزشی از جمله دوره های آموزش عالی آزاد، دوره های تخصصی و کاربردی کوتاه مدت، کلاسهای کنکور برای دوره های کارشناسی ناپیوسته، ارشد و دکترا تحت عنوان موسسه آموزش عالی آزاد (مرجع دریافت مجوز: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)
12-خدمات حمل نقل جاده ای کالا و مسافر بین شهری یا خارج از کشور به روشهای زمینی، هوایی، ریلی، دریایی و ... (مرجع دریافت مجوز: وزارت راه و شهرسازی- سازمان حمل و نقل پایانه های کشور)
13-فعالیتهای آزاد فنی و حرفه ای از قبیل تأسیس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای به صورت دوره های فراگیری مهارت، حرفه در رشته های معین بر اساس استانداردها و مهارت های آموزشی مشاغل همانند دوره های آموزشی تایپ، حسابداری و کامپیوتر و ... (مرجع دریافت مجوز: سازمان فنی و حرفه ای)
14-فعالیتهای مرتبط با علوم اسلامی و حوزه های علمی (مرجع دریافت مجوز: شورای گسترش حوزه های علمیه)
15-فعالیتهای مرتبط با سازمان بهزیستی: تأسیس مهد کودک، مراکز نگهداری شبانه روزی کودکان بی سرپرست و خیابانی، خانه سلامت دختران و زنان، مجتمع ها و مراکز خدمات بهزیستی، کلینیک و اورژاسنهای مددکاری و احتماعی، مراکز خدمات مشاوره ای اجتماعی، مراکز توانبخشی معلولین، مراکز حرفه آموزی معلولین، مراکز توانبخشی و نگهداری سالمندان، مراکز توانبخشی و درمانی بیماران روانی مزمن، مراکز خدمات مشاوره ژنتیک، مراکز درمانی و بازتوانی معتادین، انجمن ها و موسسات غیر دولتی و غیره که در راستای اهداف سازمان بهزیستی کشور کمک می کنند. (مرجع دریافت مجوز: سازمان بهزیستی)
16-فعالیت در زمینه ngo(سازمان‌های مردم نهاد) و احزاب (مرجع دریافت مجوز: وزارت کشور- اداره کل سازمانهای مردم نهاد)
17-فعالیتهای حفاظتی و مراقبتی ( نیروی انتظامی)
18-فعالیتها و تغییرات شرکتهای وابسته به شهرداری (مرجع دریافت مجوز:  شورای اسلامی شهر)
19-پیشخوان دولت الکترونیک (مرجع دریافت مجوز: سازمان تنظیم ارتباطات و مقررات رادیویی و کارگروه استانی دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک در استانداری)
20-فعالیتهای مرتبط با سلاح و اسلحه (مرجع دریافت مجوز: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح)

21-فعالیت مترجمی اسناد (مرجع دریافت مجوز: ارائه پروانه مترجمی رسمی قوه قضائیه)
22-فعالیت خدمات حمل و نقل و مسافرت هواپیمایی (مرجع دریافت مجوز: سازمان هواپیمایی کشوری)
23-کلیه خدمات حسابرسی، بازرس قانونی شرکت، ارزیابی سهام و سهم الشرکه، داوری مالی و مشاوره، مدیریت مالی و طراحی و پیدا سازی سیستم های مالی – خدمات مالی و حسابداری مالی و مالیاتی و نظارت بر تصفیه (مرجع دریافت مجوز: جامعه حسابداران رسمی ایران).
مشاورین کیا ثبت آماده ارائه مشاوره در زمینه ثبت شرکت و همچنین راهنمایی در رابطه با موارد نیازمند مجوز می باشند.


Call Now