بسیاری تصور می‌ کنند که برای داشتن یک برند لاتین باید حتما کارت بازرگانی داشته باشند و بدون آن نمی‌توانند گواهینامه علامت تجاری را دریافت کنند. از سوی دیگر نداشتن کارت بازرگانی برای افرادی که قصد ثبت برند را دارند، تبدیل به یک چالش شده است و نمی دانند چطور این مرحله را پشت سر بگذارند. چرا که کارت بازرگانی مخصوص افرادی است که در زمینه تجارت و یا مبادلات مختلف با خارج از کشور در ارتباط هستند. البته روش خاصی برای ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی وجود دارد که در این مطلب آن را با شما در میان می‌گذاریم. در ادامه ما ابتدا توضیحاتی را در مورد برند و مزایای ثبت برند در اختیار شما می‌‌گذاریم و سپس در پایان روش ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی را با شما در میان میگذاریم.

برند چیست؟

به زبان ساده "برند" عبارت است از یک لوگو یا نام که هرگاه به گوش مشتری شما میخورد یا نماد را می‌بیند، ویژگی‌ها و خصوصیات محصول شما را به یاد آورد. پس داشتن یک برند قوی باعث می‌شود شما ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطبان و مشتریان خود داشته باشید. این مورد قطعاً یک مزیت بسیار مناسب برای شما خواهد بود. به عنوان مثال امروزه در صنعت خودروسازی همه با برند بنز آشنایی دارند و به محض شنیدن نام این خودروها و یا دیدن لوگو آنها، به یاد کیفیت بالا و ویژگی‌های مثبت این محصولات می‌افتند.
نکته مهمی که در این بخش باید مد نظر داشته باشید این است که هر چقدر برند در سطح جهانی شناخته شده تر باشد، کسب و کارتان قدرت بیشتری دارد. همچنین تجربه نشان داده که بسیاری از مشتریان به برندهای شناخته شده راحت‌تر اعتماد می‌کنند که این یک مزیت بسیار مناسب برای آنها خواهد بود. سایر مزایای که ثبت برند برای‌ شما به همراه دارد عبارتند از:

● ثبت راحت‌تر و بهتر محصول یا خدمات خود در ذهن مخاطب یا مشتری.
● ثبت برند به همراه علامت تجاری مربوط به محصول یا خدماتی در اختیار مشتریان می‌‌گذارید، اجازه می‌‌دهد در برابر افراد دیگر که قصد استفاده از برند شما را دارند ادعای قانونی داشته باشید و از حمایت قانون نیز برخوردار شوید. این موضوع قطعاً در طولانی مدت بسیار مفید خواهد بود.
● در زمان انجام تبلیغات و بازاریابی به شیوه‌ های مختلف، داشتن یک برند مشخص اجازه می‌ دهد که تاثیر بهتری بر روی مخاطبان خود داشته باشید و آنها را تبدیل به مشتریان بالقوه خود کنید.
● داشتن یک برند معتبر قطعاً مسیر شما را برای اعطای نمایندگی به افراد مختلف هموار خواهد کرد. این موضوع قطعاً در زمینه گسترش کسب و کار می‌‌ تواند بسیار تاثیرگذار باشد. البته این نکته باید همیشه مدنظرتان باشد که زمانی برندتان برای گرفتن نمایندگی ارزشمند خواهد بود که بتوانید کیفیت بالایی در زمینه محصولات یا خدمات ارائه دهید.
● ثبت یک برند به صورت قانونی باعث می‌‌ شود که اعتبار لازم برای دریافت برخی از مزایا را در اختیار داشته باشید. به عنوان مثال موسسات مالی و بانک‌ها راحت تر برای اعطای وام عمل خواهند کرد.

روش ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی

اول از همه این نکته را باید مد نظر قرار دهید که در هنگام ثبت برند، زمانی نیاز به کارت بازرگانی پیدا می‌‌کنید که قصد استفاده از حروف لاتین در نام برند خود را داشته باشید. اما اگر بخواهید برای برند خود سراغ نام‌ های فارسی بروید به کارت بازرگانی نیازی نخواهید داشت. اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است: «آیا میتوان بدون داشتن کارت بازرگانی برند لاتین ثبت کرد؟» پیشنهاد متخصصین ما به این افراد انتخاب یک نام برند ۳۰ درصد انگلیسی و ۷۰ درصد به صورت فارسی است. با انجام چنین کاری شما به راحتی می‌توانید بدون داشتن کارت بازرگانی برند لاتین مورد نظر خود را ثبت کنید. اما استفاده از همین ترفند محدودیت هایی را در انتخاب نام برند برای شما به وجود خواهد آورد.

یکی دیگر از ترفندهایی که برای ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد این است که در مراحل اولیه ثبت برند، از کارت بازرگانی یک شخص مورد اعتماد استفاده کنید تا این محدودیت را به راحتی دور زده باشید. برای پایین آوردن درصد ریسک این روش میتوانید 90 برند را به نام خود و 10 درصد باقیمانده را به نام فردی بزنید که کارت بازرگانی دارد. بعد از گرفتن برند با نام لاتین نیز با مراجعه به دفترخانه های معتبر باید 10 درصد سهم کسی که از کارت بازرگانی او استفاده کرده‌اید را به نام خود بازگردانید.

مراحل و مدارک ثبت برند لاتین

مراحل مختلف ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی عبارتند از:

● اسم مناسب برند خود را انتخاب کنید.

● برای گرفتن استعلام در خصوص نام برند باید به سامانه مرکز مالکیت صنعتی مراجعه کنید.
● فرم اظهارنامه مربوط به ثبت برند را پر کنید.
● مدارک اسکن شده درخواستی توسط سازمان مربوطه را در سامانه بارگذاری کنید.
● بعد از اینکه مدارک مورد نظر شما و سایر موارد درخواستی توسط کارشناسان تایید شد، سایر مدارک مورد نیاز را از طریق پست ارسال کنید.
● بعد از واریز کردن هزینه ثبت باید دو مرتبه و با فاصله زمانی یک ماه آگهی ثبت برند را در روزنامه‌ های رسمی و معتبر کشور چاپ کنید. فراموش نکنید که حتما بخش‌ های روزنامه که مربوط به برند شماست باید به عنوان برخی از مدارک مهم بایگانی شوند، چرا که این بریده‌ های روزنامه در آینده می‌‌ توانند کاربرد زیادی برای شما داشته باشند.
● در آخر اگر تمام روال را به صورت درست و بدون هیچ مشکلی طی کرده باشید، گواهی ثبت برند در اختیارتان قرار می‌‌ گیرد و دارای ۱۰ سال اعتبار است.

مدارکی که برای ثبت لاتین برند بدون کارت بازرگانی باید در اختیار داشته باشید عبارتند از:

 ● کارت ملی و کپی شناسنامه فرد متقاضی برای دریافت نشان تجاری و برند.

● ارائه مجوزهای مربوط به فعالیت قانونی در زمینه کسب و کار مورد نظر که می‌ تواند مدارکی مانند پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، مجوز کسب و کار و… باشد.
● ارائه یک نسخه با ابعاد ۱۰*۱۰ از نشان تجاری مورد نظر.
● در صورتی که روند کارهای مورد نظرتان توسط وکیل انجام می‌شود، باید یک وکالتنامه معتبر نیز ارائه شود که اعتبار شخص حقوقی را به ارگان های مربوطه ثابت کند.

برای ثبت برند چه اصولی را باید رعایت کرد؟
بعد از فهمیدن روش ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی، بهتر است با هم بررسی کنیم چه اصولی برای انتخاب برند باید رعایت شود. در ادامه این موارد را با شما در میان می‌‌گذاریم.
● اسم برند باید به گونه‌ ای باشد که به راحتی تمام مشتریان و مخاطبان شما بتوانند آن را ادا کنند. انتخاب یک نام بسیار سخت که خودتان نمی توانید آن را درست بگویید، قطعاً عاقلانه نیست.
● نام برند باید از لحاظ قانونی و اخلاقی هیچ مشکلی نداشته باشد. همچنین در زمان انتخاب به خط قرمز‌های مشخص شده توسط قانون یا جامعه دقت کنید.
● نام برند انتخاب شده نباید تکراری باشد و در طبقه مربوط به کسب و کارتان منحصر به فرد به نظر برسد.
● نام برند علاوه بر اینکه باید مفهوم درستی داشته باشد، بهتر است که کوتاه انتخاب گردد.
● به یاد داشته باشید بهترین حالت انتخاب نام برند چنین است که اسم کسب و کارتان به صورت کوتاه بتواند خدمات و یا محصولاتی که ارائه می‌ کنید را به مشتری معرفی کند. البته این نکته مهم را نباید فراموش کرد که اگر قصد فعالیت در زمینه‌ های متنوع را دارید، بهتر است این گزینه را نادیده بگیرید.

 


Call Now