نقش سرمایه در ثبت شرکت‌، یک نقش کلیدی است. همان‌ طور که همه ما می‌دانیم بسیاری از شرکت‌ ها با هدف سودآوری اقتصادی تاسیس می‌ شوند و مشخص است که اعضای هیات مدیره، در نظر دارند سرمایه خود را پس از مدتی به کمک فعالیت‌ های شرکت، به چند برابر برسانند. بنابراین نقش سرمایه در هر نوع شرکتی اهمیت ویژه دارد. باید میزان سرمایه به حداقل‌هایی که قانون تعیین کرده برسد تا امکان ثبت شرکت وجود داشته باشد. می‌خواهیم در این مطلب به بررسی نقش سرمایه در ثبت شرکت‌ ها بپردازیم و به صورت دقیق‌ تری میزان سرمایه مورد نیاز برای هر نوع شرکت را بدانیم. اگر شما هم در این زمینه سوال‌ هایی دارید، می‌ توانید این مطلب را دنبال کنید.

اهمیت میزان سرمایه در ثبت شرکت

برای اینکه بتوانید هر نوع شرکتی را در کشور ایران ثبت نمایید، لازم است بر اساس قوانین ثبت شرکت‌ ها اقدام کنید. یکی از شرط‌ های لازم برای ثبت شرکت، وجود سرمایه اولیه است که یک حداقل میزان سرمایه برای هر یک از اعضای هیات مدیره تعیین شده است. حالا می‌ خواهیم بدانیم برای انواع شرکت‌ های تجاری تا چه حد سرمایه لازم است و نقش سرمایه در ثبت شرکت‌ ها تا چه حد اهمیت دارد. اجازه بدهید تا به اختصار اشاره‌ای به مهم‌ ترین شروط برای ثبت شرکت‌ها داشته باشیم:
تعیین نام شرکت بر اساس قوانین ثبت شرکت‌ ها
تعیین نوع شرکت‌
تعیین شرکای شرکت‌
تعیین محل و آدرس شرکت‌
تعیین مقدار سرمایه اولیه برای ثبت شرکت‌
تنظیم اساسنامه و ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ ها
همان‌ طور که می‌بینید، تعیین مقدار سرمایه اولیه برای ثبت شرکت یکی از شروط و ارکان اساسی برای راه انداختن هر کسب و کار و شرکتی است، می‌خواهیم در بخش‌ های بعدی این میزان حداقل سرمایه اولیه را نیز مورد تحقیق قرار دهیم.

حداقل سرمایه برای انواع شرکت‌‌ ها

بر اساس قوانین و لایحه‌ هایی که در اداره ثبت شرکت‌ ها به ثبت رسیده است، شرکت‌ ها انواع مختلفی دارند. معمولاً یکی از ملاک های تفاوت شرکت‌ ها، مربوط به سرمایه اولیه‌ آن‌ ها است، برای مثال، این سرمایه از کجا تامین شده است؟ آیا حساب‌ های شخصی پشتیبان تاسیس شرکت بوده‌ اند؟ آیا صندوق‌ های دولتی، سرمایه را تأمین کرده‌ اند؟ علاوه بر محل تأمین سرمایه اولیه، زمینه فعالیت‌ شرکت‌ ها نیز با هم متفاوت است. همه این تفاوت ها منجر به تفاوت در میزان سرمایه اولیه انواع شرکت ها می شود.
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص در ماده ۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت آمده است. اما اجازه بدهید ابتدا، تعریفی از شرکت سهامی خاص ارائه دهیم. بر اساس ماده ۴ از لایحه اصلاحی قانون تجارت، شرکت سهامی خاص، شرکتی است که تمام سرمایه اولیه آن در زمان تاسیس شرکت، توسط موسسان شرکت تامین شده باشد.
برای ثبت شرکت سهامی خاص، باید باید حداقل 1.000.000 ريال سرمایه ثبتی اعلام شود.
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی عام
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی عام نیز در ماده ۵ لایحه اصلاحی قانون تجارت ذکر شده است. توجه داشته باشید که برای ثبت شرکت سهامی عام، موسسان با فروش اوراق بهادار و سهام شرکت، سرمایه راه اندازی و اداره شرکت را تامین می‌ کنند. این اوراق و سهام به مردم عادی فروخته می‌ شود. حداقل سرمایه اولیه هم ۵ میلیون ریال است که در زمان تاسیس شرکت توسط اعضای موسس تامین می‌ گردد.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود 1.000.00 ريال می باشد.لازم به ذکر است که شرکت با مسئولیت محدود، معمولاً توسط دو یا چند نفر به عنوان هیئت موسس تاسیس می‌ گردد.هر یک از شرکا به میزان سرمایه‌ ای که تأمین کرده‌ اند در قبال مقروضات و بدهی‌ های شرکت تعهد دارند.
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت نسبی
بسیاری از خصوصیات شرکت نسبی مانند شرکت با مسئولیت محدود است، با این تفاوت که هر یک اعضای موسس به نسبت سرمایه‌ای که تأمین کرده‌اند در شرکت مسئولیت دارند.
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تضامنی
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تضامنی، 1.000.000 ريال می باشد.همان‌ طور که می‌ دانید شرکت تضامنی برای انجام امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی، تشکیل می‌ شود. اگر روزی سرمایه شرکت برای تسویه بدهی و قروض شرکت کافی نباشد هر یک از اعضا و اشخاص حقیقی در قبال بدهی‌ های شرکت مسئول می‌ باشند.
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی
بر اساس ماده ۱۹۰ از قانون تجارت، شرکت تعاونی شرکتی است که بین عده‌ای از ارباب حرفه های گوناگون تاسیس شده است. شرکا از مشاغل خود برای تولید و فروش کالا و محصولات کمک می‌گیرند. همچنین ماده ۲ از قانون شرکت‌ های تعاونی تصریح می‌کند که شرکت تعاونی، از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده که برای رفع نیازمندی‌ های مشترک و برای بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا، از طریق خودیاری و کمک متقابل آنان، موافق اصولی که در این قانون ذکر شده است، ایجاد می‌ گردد.
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی 10.000.000 ريال می باشد.

چند قانون کلی درباره سرمایه شرکت‌ ها

در زمان ثبت شرکت‌ های سهامی، قانون اجازه می‌ دهد که شرکا تا ۳۵ درصد از سرمایه را تامین کرده و بقیه را تعهد کنند.توجه داشته باشید که این قانون باعث می‌ شود، شرکت‌ هایی که اهداف مثبتی دارند بتوانند با به کار انداختن تنها ۳۵ درصد از سرمایه، فعالیت شرکت را شروع نموده و در جریان کار بقیه سرمایه را به شرکت مذکور تزریق کنند. بدیهی است که در ابتدای تاسیس، شرکت به همه بودجه تخمین زده شده، نیاز ندارد.
لازم نیست که سرمایه شرکت‌ ها حتماً نقدی باشد. برخی از اعضای هیات مدیره می‌توانند به جای مبالغ نقدی از امتیاز‌های مختلف به عنوان سرمایه استفاده کنند. برای مثال امتیاز استخراج از یک معدن، می‌ تواند به عنوان سرمایه در نظر گرفته شود و در اساسنامه شرکت ثبت گردد.
بر اساس ماده ۱۴۰ از لایحه قانون تجارت، هیئت مدیره ملزم است که 5 درصد از سود خالص شرکت را برای اندوخته قانونی یا همان سرمایه احتیاطی در نظر بگیرد. در زمانی که شرکت با ضرر روبرو شود، هیات مدیره از همین اندوخته قانونی استفاده کرده و تعهدات خود را تسویه می‌ نماید. تا وقتی که سرمایه احتیاطی به اندازه یک دهم از سرمایه اصلی شرکت نشده است، باید همچنان 5 درصد از سود خالص، به این صندوق واریز گردد.

ثبت کیا افتخار دارد با بهره گیری از پرسنل و وکلای خبره جهت انجام سرمایه شرکت در خدمت شما سروران گرامی باشد.
تلفن تماس : 88882588-021 88888273-021

 


Call Now