در گذشته روند ثبت برند در کشورهای خارجی به این صورت بود که باید در هر کشور به صورت جداگانه برند ثبت می‌ شد و از این رو هزینه ثبت برند بین المللی بسیار زیاد بود. اما امروزه شبکه‌ هایی هستند که به شکل یک اتحادیه در کشورهای مختلف در حال فعالیت می‌ باشند (مانند سیستم مادرید که معروف ترین آنهاست). این سیستم ها اجازه میدهند که بتوانید یک برند بین المللی را با هزینه پایین تری ثبت کنید. برای استفاده از خدمات چنین شرکت‌ هایی کافی است که ابتدا برند مورد نظر خود را در کشور مبدا ثبت کنید، سپس یک درخواست ثبت برند در کشورهای زیر مجموعه این خدمات تنظیم کنید. این کار اجازه می‌ دهد که دیگر نیازی نداشته باشید کلیه مدارک مورد نیاز برای ثبت برند را به زبان‌های مختلف ترجمه کنید و برای هرکدام چندین بار هزینه ثبت پرداخت نمایید. در ادامه این مطلب بیشتر در خصوص هزینه ثبت برند بین المللی و دانستنی‌ های مهم در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

دانستنی‌ های ثبت برند بین المللی
در هر کشور ثبت برند بین‌ المللی دارای قوانین خاصی است که در زمان اقدام به ثبت برند باید آن نسبت به این قوانین آگاه باشید و آنها را رعایت کنید. همچنین برای درخواست ثبت علامت تجاری بین المللی باید از طریق اداره مالکیت صنعتی کشور مورد نظر خود اقدام کنید. در این مرحله باید اطلاعاتی مانند خدمات مرتبط با طبقه بندی، لیست کالا مورد نظر برند تولید کننده و علامت تجاری مورد نظر خود را در فرم اظهارنامه برای دریافت علامت تجاری وارد کنید. هزینه ثبت برند بین المللی در کشورهای مختلف با توجه به قانون گذاری‌ها و… متفاوت خواهد بود. معمولا برای صاحبین کسب و کار یا برندهای ایرانی که قصد ثبت برند بین المللی را دارند، روند کار به این صورت است که بعد از ارائه اظهارنامه باید هزینه ثبت برند بین المللی را به صورت فرانک سوئیس پرداخت کنند. مورد بعدی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید طبقه خدماتی و محصولی مربوط به برند بین المللی مورد نظرتان است. برخی از معروف ترین طبقه‌بندی‌ ها عبارتند از:

● تولید مواد مربوط به مرطوب کننده‌ها یا جاذب‌های رطوبت، ترکیبات گردگیری، روان کننده ها، گریس‌ها و روغن‌های صنعتی

● محصولات مرتبط با ساییدن، لکه گیری، براق کردن، مواد مخصوص تمیز کاری، مواد شستشوی لباس و ترکیبات سفید کننده و ضد عفونی کننده

● مواد تثبیت کننده رنگ، مواد رنگی، ضد زنگ‌ها یا مایع‌های جلا دهنده و محافظ سطوح چوبی، لاک، رنگ روغنی

● مواد یا محصولات مورد استفاده در عرصه باغبانی یا جنگلبانی، کشاورزی، علوم عکاسی، مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع مختلف

البته موارد گفته شده تنها بخشی از طبقه بندی‌ های وضع شده برای ثبت برندهای بین المللی هستند.
مورد بعدی که در این بخش باید به آن توجه داشته باشید مدارک مهمی است که باید به همراه داشته باشید و شرایطی است که برای ثبت برند بین المللی باید رعایت کنید. در ادامه مدارک مورد نیاز برای ثبت برند بین المللی را ذکر نموده ایم.

● رسید مالی مربوط به هزینه‌ های پرداخت شده برای بررسی اظهارنامه بین المللی
● کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی برای ثبت برند بین المللی
● یک کپی از روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت، البته این مورد صرفاً برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته می‌شود که از قبل شرکتی در ایران ثبت کرده اند.
● ارائه کپی شناسنامه کارت ملی تمامی دارندگان حق امضا و مدیران شرکت که توسط اشخاص حقوقی مانند وکیل شرکت باید ارائه شود.
● ارائه یک معرفی نامه که اطلاعات مهم مانند مهر شرکت، سربرگ شرکت، امضای تمام دارندگان حق امضا و مدیران بر روی آن ثبت شده است.
● تنظیم برگه محاسبه هزینه ثبت برند و ارائه آن به نهادهای مربوطه
● گرفتن کارت بازرگانی از نهاد‌های مربوطه
● کپی روزنامه مربوط به انجام آخرین تغییرات در شرکت ( البته در صورتی که تغییری در برند یا شرکت به وجود آمده است)
● کپی روزنامه رسمی شرکت
● ارائه برگه مربوط به محاسبات هزینه‌ همراه با امضا و مهر فرد متقاضی
● در صورتی که فرد حقوقی مسئول انجام روند ثبت برند بین الملل است، باید یک نسخه از وکالتنامه خود را در اختیار داشته باشد.
● تکمیل فرم مخصوص به زبان انگلیسی برای دریافت برند
● ارائه کپی برابر اصل یا اصل گواهی ثبت علامت تجاری در ایران
● تنظیم و ارائه درخواست نامه ثبت برند بین المللی که به اداره ثبت مربوط می‌شود. همچنین در این قسمت باید لیست اسامی کشورهای مورد نظر برای ثبت برند بین المللی را ذکر کنید.

نکته مهم: اگر از سیستم مادرید برای ثبت برند خود استفاده کنید و بخواهید با گذر زمان تغییراتی در برند مورد نظر خود ایجاد کنید، فقط کافیست که با پرداخت هزینه اندکی تغییرات را سطح بین‌المللی نیز اعمال کنید.

ثبت برند بین المللی زیر نظر سیستم‌های مشترک
روند کار این سیستم‌ های مشترک برای ثبت برند به این صورت است که چند شرکت زیر این سیستم قرار می گیرند و با ثبت برند خود در یکی از کشورهای زیر مجموعه این سیستم، میتوانید به راحتی برند خود را در سایر کشورها ثبت کنید. یکی از این سیستم‌ها "مادرید" نام دارد که در حال حاضر 85 کشور را درون زیر مجموعه خود جای داده است. در ادامه به بررسی مزایای این سیستم‌ ها میپردازیم:

● کاهش هزینه ثبت برند بین المللی چرا که با این روش نیاز نیست روند ترجمه مدارک و… را تکرار کنید و همین باعث کاهش حجم چشمگیری از هزینه‌ها خواهد شد.
● با استفاده از این سیستم‌ ها روند کارها با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت و آسان تر خواهد بود.
● ثبت برند در کشورهای زیر مجموعه سیستم مادرید، فقط با استفاده از یک تقاضانامه
● آسان بودن روند اعمال تغییرات برند یا شرکت در سطوح بین المللی

بررسی هزینه ثبت برند بین المللی
با توجه به وضعیت ارزی کشور ما در مدت اخیر قبل از انجام هرگونه ثبت برند بین المللی باید این مورد را به یاد داشته باشید که هزینه‌ های مربوط به ثبت برند بین المللی افزایش بسیار زیادی داشته‌اند. از طرفی هر کشور بسته به قوانین و بروکراسی سازمانی خود هزینه‌های متفاوتی برای انجام روند ثبت برند ارائه می‌کند. از طرفی هم این ناپایداری وضعیت است که باعث شده نتوان قیمت ثابتی در در این زمینه اعلام کرد.
یکی از موارد دیگر که تاثیر مستقیم بر روی هزینه ثبت برند بین المللی دارد، تغییرات قانون گذاری کشورهای مورد نظر شماست. به عنوان مثال اگر بخواهید از سیستم ثبت برند بین المللی مادرید استفاده کنید، هزینه پایه برای ثبت یک برند با لوگو سیاه سفید 653 فرانک سوئیس می‌باشد که از طرف سازمان وایپو مشخص شده است. هزینه بعدی که با توجه به کشور مورد نظرتان می‌ تواند متفاوت باشد، هزینه درخواستی کشور مقصد برای انجام بروکراسی و مراحل اداری است. این قیمت‌ ها می‌ توانند بسیار با هم تفاوت داشته باشند، به شکلی که کشور ترکیه با گرفتن 73 فرانک سوئیس و کشور عمان با دریافت 484 فرانک سوئیس این مراحل را انجام خواهند داد.

یکی دیگر از مواردی که به طور مستقیم روی هزینه ها تاثیر می گذارد، طبقه یا طبقات درخواستی برای ثبت برند است (که قبلا در مورد آنها صحبت کردیم). در برخی از کشورها برای اضافه کردن یک طبقه در بین محصولات یا خدمات خود باید هزینه زیادی پرداخت کنید و در برخی کشورها این مقدار پایین تر خواهد بود. به عنوان مثال در کشور ترکیه برای هر طبقه باید 14 فرانک پرداخت کنید، در صورتی که در عمان این مبلغ 484 فرانک سوئیس می‌ باشد. این تفاوت هزینه ثبت برند بین الملل در کشورهای مختلف به دلیل تفاوت‌های ارزی، روابط سیاسی میان دو کشور و پیچیدگی روال اداری آن کشور می‌ باشد.

 

 

Call Now