چنانچه در مقالات پیشین گفته شد ، دفاتر روزنامه ، کل و دارایی و همچنین هر دفتری که داشتن آن را وزارت دادگستری لازم بداند ، باید قبل از آنکه چیزی در آن نوشته شد ، به وسیله نمایندگان اداره کل ثبت ، مهر و پلمپ شود. در این مطلب ، به بررسی مراحل پلمپ دفاتر به شیوه ی  نوین می پردازیم . شایان ذکر است ، ثبت شرکت کیا با سال ها تجربه ی موفق در این زمینه ، آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. برای این منظور می توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

 

  • مراحل اخذ پلمپ دفاتر تجاری

جهت اخذ پلمپ دفاتر تجاری ، می بایست در ابتدا به سایت اداره ثبت شرکت ها به نشانی http:// irsherkat.ssaa.ir  ( قسمت پلمپ دفاتر تجاری ) مراجعه نمایید.
پس از ورود به این قسمت ، چنانچه متقاضی پلمپ دفاتر ، شخص حقوقی ثبت شده در مرجع ثبت شرکت ها باشد باید از قسمت اطلاعات متقاضی پلمپ ، ( نوع شخص متقاضی ) بخش تعیین شده مربوط به شخص حقوقی را انتخاب نماید.
سپس، تابعیت و شناسه ملی و شماره تلفن ثابت و کد پستی ، شروع سال مالی و شروع ماه مالی شخصیت حقوقی را در سامانه وارد نمایید.
پس از این مرحله  می بایست " اطلاعات آدرس محل دریافت دفاتر پلمپ شده " را تکمیل کنید. در این رابطه لازم به ذکر است که آدرس شرکت می بایست حتماَ واقعی باشد ، زیرا پس از فرستادن مدارک ، پلمپ دفاتر به آدرس شرکت ارسال می گردد.
پس از بازبینی اطلاعات و انتخاب گزینه ی تایید اطلاعات شخص حقوقی ، بر اساس اطلاعات وارد شده به کاربران شماره پیگیری اختصاص داده می شود.
در گام بعدی، پس از انتخاب سمت تکمیل کننده اظهارنامه اطلاعات مربوط به یکی از اعضاء هیات مدیره را در سامانه وارد کنید و سپس، اسامی سایر اعضاء هیات مدیره را در سیستم وارد نمایید.
بعد از طی این مراحل ، با تعیین عضو هیات مدیره، سمت اشخاص هیات مدیره ، مدت تصدی محدود/نامحدود و تاریخ شروع سمت را در رایانه درج نمایید و وضعیت حدود حق امضاء اعضاء هیات مدیره و همچنین سمت عضو هیات مدیره را در سیستم وارد کنید.
فرم دیگری وجود دارد با عنوان  مورد تقاضای شخص که می بایست نوع دفتر مورد تقاضای شخص دفتر کل و روزنامه و تعداد برگ ها و جلدهای دفتر را در آن درج نموده و اطلاعات وارد شده را ذخیره نمایید.
سپس در صورت صحت اطلاعات ، گزینه تایید اظهارنامه پلمپ و مدارک مورد نیاز را انتخاب کنید.
بعد ازتکمیل اطلاعات در سامانه و  انجام صحیح مراحل اینترنتی ثبت و کلیک بر روی پذیرش نهایی، می بایست ، پرینت اظهارنامه دریافتی از اینترنت را مهر و امضاء نموده و به همراه سایر مدارک مورد نیاز ، به اداره ثبت ارسال نمایید تا اداره پست دفاتر پلمپ را به آدرسی که در سامانه وارد نموده اید ارسال نماید.
_ مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی به قرار ذیل است :
کپی کارت ملی متقاضی ؛ کپی پروانه کسب و یا مجوز فعالیت کسبی ؛ وکالتنامه یا معرفی نامه برای نماینده در صورتی که وکیل یا نماینده برای پلمپ دفاتر معرفی شده باشند.
_ مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقوقی :
کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و مهر شرکت ؛ تکمیل فرم اظهارنامه دریافتی از اینترنت ؛ کپی روزنامه تاسیس شرکت ؛ کپی آخرین تغییرات ثبتی شرکت در روزنامه رسمی ( در صورت وجود تغییرات)
پس از ارسال مدارک و اخذ کد پیگیری، مجدداَ با ورود به سامانه ، ( قسمت پلمپ دفاتر ) ، شماره پیگیری و تاریخ تحویل مدارک به پست را در سیستم وارد کنید و با کلیک بر روی گزینه ی " پذیرش نهایی " وارد مرحله بعد شوید.
پس از طی این مراحل ، کارشناس مربوطه ، به بررسی مدارک دریافتی می پردازد و چنانچه در مدارک ایراد و یا نقصی نباشد ، صحت آن را مورد تایید قرار داده و پس از آن شما می توانید هزینه وجه دفاتر و پلمپ آن ها را به صورت اینترنتی پرداخت نمایید.

  • چند نکته

1. دفاتر هر سال باید حداکثر تا پایان اسفند ماه سال قبل پلمپ شده باشند ، مثلاَ دفاتر سال 96 باید تا حداکثر پایان ماه سال 95 پلمپ شده باشد.
2. توصیه می شود متقاضیان گرامی حداکثر تا پایان دی ماه هر سال نسبت به پلمپ سال بعد اقدام نمایند. ( به دلیل ازدحام در ماه های آخر سال )

  • مدت زمان قانونی نگاهداری دفاتر تجاری

گرچه قانون تجارت ایران مدت زمان خاصی برای نگاهداری دفاتر تجاری تجویز ننموده است لیکن بنا به عرف این مدت متاثر از مفاد بند 11 قانون تجارت فرانسه که مدت نگهداری دفاتر روزنامه ، دارایی و مراسلات و صورت حساب ها را 10 سال تعیین نموده است ، همین مدت در ایران نیز متداول گردیده است.
به موجب قانون تجارت تاجر موظف است دفاتر تجاری هر سال را تا 10 سال بعد نگاه دارد. چنانچه در ماده 13 قانون تجارت منعکس است ، " کلیه معاملات و صادرات و واردات در دفاتر مذکوره فوق باید به ترتیب تاریخ در صفحات مخصوصه نوشته شود. تراشیدن و حک کردن و همچنین جای سفید گذاشتن بیش از آنچه که در دفتر نویسی معمول است و در حاشیه و یا بین سطور نوشتن ممنوع است و تاجر باید تمام آن دفاتر را از ختم هر سالی لااقل تا 10 سال نگاه دارد ".
اخذ دفاتر پلمپ تجاری  توسط کارشناسان مجرب کیا ثبت
در صورت نیاز به هر گونه راهنمایی با ما تماس حاصل فرمایید.
کارشناسان "کیا ثبت" افتخار دارند با مشاوره تلفنی رایگان در خدمت شما عزیزان باشند.
شماره های تماس:

  • 88882588-021
  • 88888273-021
  • فکس:88879894-021

نشانی: تهران، میدان ونک، خیابان ولیعصر شمالی، کوچه شریفی، پلاک 55،واحد 13


Call Now