تصمیم گیری برای نام شرکت، یکی از اقدامات اولیه و مهم مدیران و موسسان شرکت جهت تاسیس شرکت است.امروزه، با توجه به افزایش حجم چشم گیر تعداد شرکت ها ، ضرورت تمرکز بیشتر برای انتخاب نامی درخور و زیبا ضروری به نظر می رسد.


بنا به اهمیت موضوع، ما در این متن، به بررسی معیارهای انتخاب نام پرداخته ایم.خاطر نشان می شویم ، شما عزیزان چنانچه در رابطه با انتخاب نامی نیکو نیاز به مشاوره دارید، می توانید با مشاوران ما در کیا ثبت تماس حاصل فرمایید.کارشناسان مجرب ما، با بهره گیری از بانک نام تنظیم شده، زیباترین نام ها را به شما پیشنهاد خواهند داد.

 • معنا و مفهوم زیبا

نام های زیبا باید با معنی و مفهوم لغوی خود بتوانند با مشتری ارتباط برقرار کنند.هیجان انگیزی و زیبایی ظاهری و خوش آهنگی از عوامل تاثیرگذار در منحصر به فرد نمودن نام شرکت می باشند. در این زمینه پر واضح است انتخاب اسامی طولانی ، انتخاب درست و گیرایی نخواهد بود. نامی را انتخاب کنید که تلفظ آسانی داشته باشد و به راحتی در اذهان بماند.

 • رعایت الزامات قانونی

در انتخاب نام شرکت می بایست الزامات قانونی به طور دقیق رعایت شود.به عنوان مثال، حتی بهترین نام ها نیز چنانچه تکراری بوده و قبلاَ به ثبت رسیده باشند قابلیت ثبت ندارند.وفق دستورالعمل اجرایی تعیین نام اشخاص حقوقی ، معیارهای ذیل در تعیین نام لازم الرعایه است :

 • دارای معنا و مطابق با فرهنگ اسلامی باشد.
 • واژه ی بیگانه نباشد و فارسی باشد.
 • دارای سابقه ثبت نباشد.
 • جهت تعیین  اسم شرکت حداقل تعداد سیلاب ها 3 سیلاب است.
 • لاتین نباشد.
 • از عنوان های دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر انتخاب نشود.
 • در انتخاب نام شرکت حتماَ باید از اسم خاص استفاده شود.
 • استفاده از اسامی شهرها و رنگ ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی شوند و اسم شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد.
 • اشخاص حقوقی که ثبت نام پیشنهادی آن ها مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح است باید پیش از ارایه تقاضای ثبت تاسیس به مرجع ثبت شرکت ها،به طریق مقتضی نسبت به اخذ مجوز اقدام و به ضمیمه مدارک تسلیم نمایند.

_ اسامی غیر قابل ثبت
اسامی ذیل قابلیت ثبت ندارند :
1-نام هایی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارند.
2-نام هایی که در آن از اسامی،عناوین و اصطلاحات بیگانه استفاده شده باشد.
3-نام هایی که مخالف موازین شرعی،نظم عمومی و یا شامل واژه های بی معنا یا الفاظ قبیحه و مستهجن و خلاف اخلاق حسنه باشد.
4-نام یا نام اختصاری یا حروفی که رسماَ متعلق به دولت باشد از قبیل ایران،کشور،ناجا،نزاجا،مگر با ارائه مجوز از مقام صلاحیت دار دولتی؛
5-هنگامی که در یک نام پیشنهادی،ترکیبی از دو واژه فارسی،تداعی کننده یک واژه بیگانه باشد امکان ثبت آن وجود ندارد.(ماده 6)
تبصره-واژه های بیگانه یا غیر متعارف یا مخفف تنها در صورتی قابل استفاده در نام شخص حقوقی است که مورد تایید فرهنگستان زبان و ادب فارسی باشد.
6-چنانچه تفاوت نام پیشنهادی با نام ثبت شده تنها در استفاده از پسوند جمع (نظیر ان،ون،ین،ها و یا جمع مکسر)یا حذف آن باشد،امکان ثبت آن وجود ندارد.
7-چنانچه نام شخصیت حقوقی به صورت مقید ثبت شده باشد،امکان انتخاب نام جدید مشتق از آن به صورت مطلق برای شخصیت حقوقی دیگر وجود ندارد.
8-واژه هایی که به طرز گمراه کننده ای شبیه نام ثبت شده دیگری باشند پذیرفته نمی شوند.
9-اضافه کردن کلمات توصیفی از قبیل نوین ،نو به اسامی ثبت شده قبلی پذیرفته نمی شود.
10-اضافه کردن اعداد به نام هایی که سابقه دارند پذیرفته نمی شود و در صورت استفاده اعداد در نام های جدید پیشنهادی،باید نگارش آن ها به صورت حروفی باشد.
تبصره-چنانچه نام پیشنهادی مشمول بندهای فوق باشد،فقط در صورت ارایه رضایت نامه کتبی شخصیت حقوقی مقدم در قالب صورتجلسه هیات مدیره،قابل ثبت است.

 • عملکرد شرکت

هر شرکت باید بنا به تجویز مفاد اساسنامه متناسب با نحوه تشکیل ، نوع سرمایه و موضوع فعالیت خود ، نامی تعیین کند تا بواسطه آن فعالیت و عملکرد خود را از دیگران تفکیک و متمایز نماید.در شرکت سهامی که به طور معمول نام شرکت متاثر از نوع فعالیت یا محل جغرافیایی استقرار و یا ترکیبی از هر دو موضوع است موارد ذیل باید رعایت شود.
الف- کلمه عام یا خاص در نام شرکت قید شود.
ب- نام هیچیک از شرکاء در نام شرکت درج نشود.

 • نوع شرکت

نام شخص حقوقی باید بیانگر نام و نوع شرکت باشد و مخاطب را از وضعیت سهامی یا تضامنی بودن شرکت آگاه سازد.
جهت دریافت مشاوره حقوقی و دستیابی به اطلاعات دقیق از بانک نام شرکت با ما تماس حاصل فرمایید.
همکاران فعال ما در کیا ثبت این آمادگی را دارند تا دانش فنی و تخصصی خود را در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهند و ضمن راهگشایی مراجعین در امور ثبتی خود، مانع از اتلاف وقتشان گردند."
شماره های تماس:

 • 88882588-021
 • 88888273-021
 • فکس:88879894-021

دفتر مرکزی : میدان ونک، خیابان ولیعصر شمالی، کوچه شریفی،پلاک 55، واحد 13


Call Now