علامت تجاری عبارت از هر قسم علامتی است اعم از نقش-تصویر-رقم-حرف-عبارت-مهر-لفاف و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی-تجارتی یا فلاحتی اختیار می شود.


علائم تجاری بعضی اوقات به قدری مشهور می شوند و جنبه عمومی پیدا می کنند که در اصطلاح به جای اسم عام بکار می روند.مثلاَ گرامافون که در اثر استعمال زیاد از صورت علامت صنعتی خارج شده و امروزه اسم عام شده است.
به طور کلی علامت صنعتی و تجاری برای شناساندن جنس از لحاظ کیفیت آنست و به عبارت دیگر وسیله ایست که در مقابل رقابت تجاری،تجار با توسل به آن،نوع جنس و متاع خود را به خریدار عرضه داشته و در حقیقت ضمانت مرغوبیت جنس را می نمایند و بالاخره علامت تجاری نشانه ایست که به کمک آن خریدار سازنده جنس  و کمیت و کیفیت کالا را درک می کند و به این وسیله همواره همان کالایی را می خرد که علامت مورد نظر را دارد.
بموجب قانون،حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده باشد.بنابراین موسسات تجاری جز در مواردی که دولت آن را الزامی کند،اجباری به ثبت علامت تجاری ندارند.ولی حق استعمال انحصاری علامت برای آن ها مشروط و منوط به ثبت آن علامت است به این معنی که اشخاصی که علامت خود را به ثبت نرسانند نمی توانند از استفاده اشخاص دیگر از آن علامت جلوگیری کنند و به این جهت کلیه تجار و موسسات  تجاری برای حفظ علامت خود از تقلید و تقلب،علایم خود را به ثبت می رسانند.
بر این اساس،کسانی که در ایران دارای موسسات تجاری-صنعتی یا فلاحتی هستند اعم از اتباع داخله یا خارجه در صورتی که علایم تجاری آن ها موافق شرایط ذیل ثبت شود از مزایای این قانون بهره مند خواهند شد.کسانی که موسسات صنعتی یا تجارتی و یا فلاحتی آنان در خارج از ایران واقع است موافق شرایط ذیل می توانند از مزایای این قانون بهره مند شوند:
1-علائم خود را به موجب مقررات این قانون در ایران به ثبت برسانند.
2-مملکتی که موسسه آن ها در آن جا واقع شده به موجب عهدنامه و یا قوانین داخلی خود از علائم تجارتی ایران حمایت کنند.
انتخاب و ثبت علامت تجاری تابع شرایط خاصی است که در قوانین کشورهای مختلف با توجه به عرف جامعه،عفت عمومی،اخلاق حسنه ،مصالح کشور و رعایت مسایل مذهبی و اخلاقی محدودیت هایی برای آن پیش بینی شده است.
ثبت علائم تجاری باید با رعایت کامل مقررات و طی مراحل قانونی ثبت انجام گردد.لذا متقاضیان محترم،پس از تهیه مدارک مورد نیاز ،می بایست جهت ثبت اظهارنامه ی علائم تجاری با ورود به سامانه ی http://iripo.ssaa.ir بدون مراجعه ی حضوری به اداره ی ثبت علائم تجاری، اقدام به ثبت علامت نمایند.
در این شیوه،پس از تکمیل فرم  مربوطه توسط متقاضی و بارگذاری مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه بصورت اینترنتی ، اداره ی مالکیت صنعتی  ،اظهارنامه را از لحاظ انطباق با شرایط و مقررات مندرج در این قانون بررسی می کند .
در صورتی که اداره به دلیل رعایت الزامات قانونی و عدم وجود مشابه و یا عین علامت درخواستی ، علامت را قابل ثبت بداند ، اجازه ی انتشار آگهی مربوط به آن را صادر می کند و در صورتی که در مدارک ارسالی و یا تنظیم محتوای اظهارنامه نقصی وجود داشته باشد ابلاغیه ی رفع نقص می فرستد.ابلاغیه ی رد اظهارنامه نیز زمانی اتفاق می افتد که در عنوان و یا تصویر علامت ،الزامات قانونی رعایت نشده باشد یا اینکه پس از بررسی مشابه و یا عین علامت درخواستی برای کالاهای مورد نظر شما، قبلاً به نام شخص دیگری ثبت شده باشد وحالت دیگر نیز  ممکن است زمانی پیش آید که بخشی از کالاها و یا خدمات  قابل ثبت نباشد که در این صورت ابلاغیه ی رد بخشی از موارد خواسته شده در اظهارنامه صادر می شود.
پرداخت هزینه در سامانه به منزله ی تایید و ثبت نهایی اظهارنامه تلقی شده و استرداد هزینه و تغییر اطلاعات و ضمائم امکان پذیر نمی باشد اما متقاضی می تواند تا زمانی که اظهارنامه ی او هنوز ثبت نشده است آن را مسترد کند. شایان ذکر است ،بررسی اظهارنامه توسط کارشناس مربوطه صرفاً بر اساس اولویت زمان ثبت آن ها در سامانه می باشد .
متقاضیان محترم علاوه بر ثبت اظهارنامه ی علائم تجاری،می توانند سایر درخواست های خود نظیر ویرایش اظهارنامه علائم تجاری و پیگیری اظهارنامه را از طریق همین  سامانه اعلام نمایند و از تصمیم اداره مطلع شوند. بنابراین،چنانچه قبلاَ اظهارنامه ثبت کرده اید می توانید با وارد کردن کد رهگیری خود اطلاعات ثبت شده تان را از طریق سامانه اصلاح نمایید.
به استحضار خوانندگان محترم می رساند ،بنا به اهمیت ثبت علائم تجاری  به عنوان پایه و ستون یک فعالیت تجاری،موسسه کیا ثبت با چندین سال سابقه ی درخشان افتخار این را دارد تا در زمینه ی ثبت علائم تجاری خدمت رسان شما عزیزان باشد.
از جمله خدمات ما در کیا ثبت عبارتست از:
-ثبت کلیه علائم و اسامی تجاری فارسی و لاتین
-ثبت اختراع و نوآوری و ابتکار
-ثبت شرکت
-اخذ نمایندگی خارجی و امور ثبت آن
-و...


Call Now