با ورود به عصر جدید و شدت‌گرفتن رقابت میان برند‌ها در حوزه‌های مختلف،اهمیت داشتن یک علامت خاص برای ماندگاری بیشتر،دوچندان شد؛علامت یا لوگویی که خاص باشد و بتواند به راحتی در ذهن مشتریان بماند. داشتن علامت تجاری به معنای طراحی و انتخاب نشانه‌ای خاص جهت معرفی فعالیت یک مجموعه است.این علامت باید به گونه‌ای باشد که در حافظه بصری مخاطبین باقی بماند و همواره مانند شناسه‌ای معرف محصول و یا خدمت شما به افراد باشد.
علامت تجاری عبارت است از:یک اسم،علامت،نماد یا طرح یا ترکیبی از آن‌ها به منظور شناسایی کالاها و خدمات ارائه شده توسط یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و تمایز دادن آن‌ها از محصولات رقبا انتخاب علامت تجاری درست حتی می‌تواند از اسم شرکت نیز مشهورتر و ماندگارتر باشد.
با ثبت علامت تجاری آن را به انحصار خود در می‌آورید زیرا در صورتی که فرد دیگری از آن استفاده کند میتوانید با مراجعه به مراجع قانونی، برای شکایت اقدام کنید. همچنین دانستن این نکته ضروری است که لوگو یا علامت تجاری باید در نهایت سادگی و اختصار طراحی شود. این طراحی ساده و مفهومی می‌تواند با استفاده از حروف یا اشکالی خاص صورت بگیرد. اما یکی دیگر از مسائل مهم درباره علامت تجاری فرآیند ثبت آن است.علامت تجاری شما بعد از طراحی و تایید نهایی باید به ثبت برسد تا به عنوان نشانه‌ای از برند شما بکار رود. در این مقاله قصد داریم تا مراحل ثبت یک علامت تجاری را به تفصیل برای شما شرح دهیم:


استفاده از چه عناصری در علامت تجاری بلامانع است؟

استفاده از تمامی حروف،کلمات،طرح‌های دستی و هندسی،شکل،رنگ و یا مجموعه‌ای از آن‌ها که توانایی معرفی یک مجموعه را داشته باشند،مجاز است و در صورت استفاده از این موارد با مشکلی در فرآیند ثبت علامت روبرو نخواهید شد.

استفاده از چه عناصری در علامت تجاری ممنوع است؟

در صورتی که حتی یکی از موارد زیر در علامت تجاری شما وجود داشته باشند، برای ثبت آن دچار مشکل خواهید شد و نیاز به اصلاح آن خواهید داشت.
تمایزی میان کالا یا خدمات شما با کالا یا خدمات رقبایتان ایجاد نکند.
خلاف موازین شرعی و قانونی باشد.
از نشان‌های نظامی، پرچم کشورها یا نشان‌های دولتی (مانند آرم جمهوری اسلامی ایران، هلال احمر و...) در آن استفاده شده باشد یا از آن‌ها تقلید شده باشد.
در طراحی آن از لوگو برندی معروف تقلید شده باشد به شکلی که تشخیص تفاوت آن‌ها دشوار باشد.
دقیقا مشابه علامتی باشد که قبلا با نام فرد دیگری به ثبت رسیده است به نحوی که باعث گمراهی مشتریان شود.

استعلام علامت تجاری

با مراجعه به این بخش از سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، می‌توانید از علائم تجاری استعلام گرفته و اطمینان حاصل کنید که فرد دیگری در گذشته از علامت مدنظر شما استفاده نکرده باشد.
مزایای داشتن علامت تجاری مناسب
به برندینگ کار شما کمک بسیاری می‌کند.
یک دارایی ارزشمند برای کسب و کار شما به شمار می‌رود.
به برند شما اعتبار بخشیده و آن را قابل اطمینان جلوه می‌دهد.
یک ابزار مهم برای بازاریابی و ایجاد شهرت برای شرکت‌ها است.
استفاده از علائم تجاری ممکن است در فرآیند دریافت وام موثر باشند.
باعث می‌شود یک طرح کلی از کسب و کار شما به راحتی در ذهن مشتری ماندگار شود.
سبب تمایز میان محصولات و یا خدمات شده و مشتریان را در تمایز محصولات از یکدیگر راهنمایی می‌کند.
مدارک مورد نیاز برای تقاضای ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری نیز مانند هر فرآیند قانونی دیگری دارای مراحل مشخصی است و اولین مرحله آن ارائه مدارک کافی به مراجع مربوطه است. این مدارک شامل موارد زیر است:
مدارک هویت اشخاص حقیقی (کپی شناسنامه،کپی کارت ملی)
کپی جواز تاسیس،پروانه ساخت و یا هرگونه مجوز فعالیت
مدارک هویت اشخاص حقوقی (آگهی تاسیس در روزنامه،کارت ملی صاحبان امضا)
در صورت اینکه برند لاتین باشد یا ریشه عربی داشته باشد،نیاز به کارت بازرگانی است.

نمونه علامت

در صورتی که علامت سه بعدی است یا باید نمونه گرافیکی آن را ارائه کنید و یا تصاویر دو بعدی از شش زاویه مختلف علامت تهیه کنید تا یک نمونه کامل را تشکیل دهد.
باید مدارکی را که دال بر فعالیت شما در حوزه معینی همچون آموزشی،پزشکی و... باشد و شما قصد دارید علامتی مربوط به آن حوزه را دریافت کنید،ارائه دهید.

مراحل ثبت علامت تجاری

در ابتدا با مراجعه به پایگاه اینترنتی مالکیت صنعتی (قسمت ثبت علائم تجاری)،اظهارنامه ثبت برند را در این سامانه تکمیل کنید.سپس با کلیک بر روی لینک ثبت نام موجود در صفحه مربوطه،وارد اولین مرحله ثبت نام خواهید شد و بعد از می‌توانید مراحل را به صورت زیر و مرحله به مرحله طی کنید:
انتخاب نوع اظهارنامه
پر کردن مشخصات مالک (در این مرحله باید اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی وارد شود و در صورتی که از وکیل یا نماینده قانونی و دارای حق امضا کمک گرفته می‌شود،اطلاعات آن شخص نیز باید وارد شود)
بارگذاری مدارک مورد نیاز (مدارک ذکر شده در بالا را اسکن کنید)
بررسی مجدد و تایید اطلاعات و مدارک
پرداخت هزینه ثبتی از طریق اینترنت
دریافت شماره اظهارنامه و رمز عبور (بعد از اتمام مراحل سیستم این اطلاعات را به همراه کد رهگیری در اختیار متقاضی قرار می‌‌دهد)
بعد از انجام تمامی مراحل بالا نوبت به امضای نسخه تایید‌شده می‌رسد و فرد باید یکی از نسخه‌ها را با مدارکی که قبلا تایید شده بودند و همراه با پیش پرداختی،به آدرس مرکز ارسال کند)
بعد از تکمیل اظهارنامه و ارسال مدارک،رسیدگی نهایی توسط کارشناس مربوطه انجام می‌پذیرد و نتیجه اعلام می‌شود.در صورت تایید علامت،مراتب ثبت و واریز نهایی مبلغ به متقاضی اطلاع داده می‌شود.سپس بعد از گذشت یک ماه و پس از اعلام در روزنامه رسمی قوه قضاییه،علامت وارد پرونده متقاضی در سایت اداره مالکیت صنعتی می‌شود.
فرآیند ثبت علامت تجاری مانند صدها فرآیند اداری دیگر در کشور،زمانبر و خسته‌کننده است.لذا در نظر داشته باشید که صبر،پیگیری دوره‌ای و دقت در ارسال اطلاعات،کمک شایانی به تسریع این فرآیند می‌کند.

ثبت کیا افتخار دارد با بهره گیری از پرسنل و وکلای خبره جهت انجام ثبت علامت تجاری در خدمت شما سروران گرامی باشد.
تلفن تماس : 88882588-021 88888273-021

 


Call Now