نحوه انحلال شرکت با مسئولیت محدود

برای درک بهتر نحوه انحلال شرکت با مسئولیت محدود ابتدا باید بدانید که انحلال شرکت به چه معناست. منظور از انحلال شرکت تعطیل شدن، از بین رفتن یا برچیده شدن آن شرکت می‌ باشد. مدیران، سهامداران یا شرکا شرکت بعد از این که به توافق رسیدند کار شرکت به پایان رسیده است و قصد تعطیل کردن آن را دارند؛ باید این موضوع را به اداره ثبت شرکت‌ ها و موسسات غیر تجاری اعلام کنند. روند انجام این فرآیند مراحل خاص خود را دارد و طی نکردن آن می‌ تواند دردسرهای زیادی برای صاحبین یک شرکت به همراه داشته باشد. در ادامه بیشتر در خصوص نحوه انحلال شرکت با مسئولیت محدود صحبت میکنیم و اطلاعات مفیدی را در این زمینه با شما در میان می‌ گذاریم.

نحوه انحلال شرکت ( اقدامات لازم برای انحلال شرکت )

روند انحلال شرکت‌ ها به روش های گوناگونی انجام می‌ شود که عبارتند از:
به همراه داشتن حکم ورشکستگی برای تعطیلی شرکت
اقدام کردن از طریق مراجع قانونی و ارائه حکم دادگاه به هیئت مدیره یا افراد تصمیم گیرنده در مورد شرکت
تصمیم گیری توسط مدیران شرکت و اعلام کردن این تصمیم‌ ها به شعب، نمایندگی‌ ها و شرکت‌ های تعاونی
دریافت اطلاعاتی مبنی بر تعطیل شدن شرکت‌ های خارجی که در ایران نمایندگی دارند.
زمانی که صحبت از نحوه انحلال شرکت با مسئولیت محدود به میان می‌ آید، بهتر است بدانید روند کار در شرکت‌ های تجاری مختلف با توجه به شرایط موجود می‌ تواند متفاوت باشد. مسئولیت انحلال شرکت در بیشتر سازمان ها در اختیار مجمع عمومی فوق العاده است. معمولاً در این مجمع برای انحلال شرکت رای گیری انجام می‌ شود که در صورت به حد نصاب نرسیدن آرا، باید روند انحلال شرکت طی گردد.

نقش زمان در ثبت انحلال شرکت

طبق قوانین برای شرکت‌ های سهامی خاص که قصد انحلال شرکت را دارند، محدودیت زمانی برقرار شده است. طبق این قوانین شرکت بعد از این که تصمیم قطعی در این زمینه را گرفته باید موضوع انحلال را به مراجع ثبت شرکت اطلاع دهد. بعد از ثبت عمومی انحلال شرکت، این موضوع در روزنامه‌ های کثیرالانتشار به اطلاع کل کشور می‌ رسد تا روند انحلال رسمیت بیشتری پیدا کند. ولی در شرکت‌ هایی مختلط غیر سهامی، مختلط سهامی، نسبی و تعاونی و شرکت‌ هایی با مسئولیت محدود این روند تفاوت دارد و این محدودیت زمانی وجود نخواهد داشت. پس در نتیجه نحوه انحلال شرکت با مسئولیت محدود نیاز به رعایت این زمان بندی نخواهد داشت؛ چرا که کارشناسان اداره ثبت این موضوع را صرفا برای شرکت‌ های سهامی خاص مد نظر دارند.

مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود

اولین قدم برای انحلال یک شرکت تشکیل دادن مجمع عمومی فوق العاده است. در این جلسه مدیران تصمیم قطعی برای انحلال شرکت را می‌ گیرند.
مجمع فوق العاده بعد از تصمیم گیری قطعی در مورد انحلال، باید مدیر تصفیه را مشخص کند. بعد از مشخص شدن مدیر تصفیه، کلیه وظایف و اختیارات از سایر مدیران گرفته شده و به دست مدیر تصفیه سپرده می شود. او باید تمامی حساب‌ های باقی مانده مانند بدهی‌ها به نیروهای کار و… را پرداخت کند.
در زمان برگزاری مجمع عمومی فوق العاده، تصمیم‌ گیری در خصوص انحلال شرکت و تعیین مدیر تصفیه باید یک صورتجلسه کامل نوشته شود و تمامی سهامداران و شرکا آن را امضا کنند. این صورتجلسه باید به مرجع ثبت شرکت‌ ها ارائه شود.
در مرحله بعد کارشناس تعیین شده توسط مرجع ثبت شرکت ها بررسی می‌ کند که کلیه مراحل به صورت قانونی تعیین شده و مدارک مورد نظر برای انحلال شرکت تکمیل باشند. در صورت تکمیل بودن مدارک، انحلال شرکت مورد نظر در سامانه اداره ثبت شرکت ها ثبت می‌ گردد. بعد از این مرحله به افراد متقاضی انحلال شرکت اعلام می‌ شود که به این اداره مراجعه کرده و هزینه‌ های قانونی مربوط به انجام مراحل منحل کردن شرکت و طی کنند. در پایان نیز مدارک مربوطه امضا شده و انحلال شرکت رسمیت پیدا می‌ کند. مراجعه به شرکت در این مرحله می‌ تواند توسط مدیران و یا نماینده قانونی شرکت انجام گردد.
در مرحله بعدی موضوع ثبت انحلال شرکت باید در روزنامه‌ های کثیرالانتشار و رسمی که مربوط به آگهی‌ های شرکت می‌ باشند، چاپ شود.
بعد از انجام کارهایی که گفته شد، مدیر تصفیه باید تمامی بدهی‌ ها به افراد خارج از شرکت، نیروهای کار و… را پرداخت کند. این شخص در زمان انحلال شرکت مسئولیت تمامی کارها را برعهده دارد.
بعد از انحلال شرکت تمامی اسناد، مدارک و آگهی‌ها باید اصلاح شوند و بعد از نام شرکت "در حال تصفیه" ذکر شود.

مدارک مورد نیاز برای انحلال شرکت با مسئولیت محدود

یکی از مواردی که در مورد نحوه انحلال شرکت با مسئولیت محدود باید بدانید، مدارکی است که برای آنان کار لازم خواهید داشت. این مدارک عبارتند از:
روزنامه رسمی که در زمان ثبت شرکت چاپ شده و همچنین مدارک مربوط به تغییراتی که در شرکت انجام شده است.
کپی برابر اصل تمام مدارک احراز هویت مدیر تصفیه و سایر شرکا مانند کارت ملی و شناسنامه
در صورتی که انجام روند انحلال شرکت بر عهده وکیل است، اصل وکالتنامه نیز یکی از مدارک ضروری می‌ باشد.
صورتجلسه مربوط به جلسه مجمع فوق العاده که توسط مدیر تصفیه و سایر مالکان یا شرکا به امضاء رسیده است.
در صورتی که جلسه انحلال شرکت توسط تعداد کمتری از اعضای شرکا یا سهامداران تشکیل شده است و صرفا افرادی که تصمیم به انحلال شرکت گرفتند اکثریت هیات مدیره هستند؛ باید آگهی مربوط به فراخوان بقیه اعضا نیز در روزنامه‌ ها منتشر شود.

بعد از انحلال شرکت با مسئولیت محدود چه اتفاقی رخ می دهد؟

بعد از این که نحوه انحلال شرکت با مسئولیت محدود برای شما مشخص شد، بهتر است سراغ آثار انجام این کار برویم. منظور از آثار دقیقا اتفاقاتی است که به صورت اصولی بعد از انحلال شرکت رخ خواهد داد.
در صورتی که شرکت ورشکسته نباشد و دلیل انحلال مورد دیگری اعلام شود، باید در زمان پرداخت بدهی‌ ها به دادگاه درخواست صدور حکم ورشکستگی کنند.
تمام دارایی‌ های شرکت در مالکیت شرکت باقی می‌ ماند تا در صورتی که نیاز به مصادره اموال یا انجام کارهای دیگری بود، مشکلی بوجود نیاید.
مدیر تصفیه یا اداره مربوط به امور بازپرداخت بدهی شرکت‌ های ورشکسته می‌ تواند برای پرداخت بدهی‌ ها قرارداد‌های جدید و معاملاتی انجام دهد. این فعالیت‌ ها کاملا قانونی است.
بعد از اینکه شرکت منحل شد، نمی توان شرکت را تبدیل به نوع دیگری کرد. چرا که در مرحله پرداخت بدهی‌ ها شرکت هنوز هم به نام شخصیت حقیقی است که به عنوان مدیر تصفیه معرفی شده و همین امکان تبدیل و انتقال شرکت را از بین می برد.

دپارتمان انحلال فوری شرکت :
ثبت کیا افتخار دارد با بهره گیری از پرسنل و وکلای خبره جهت انجام امور انحلال شرکت در خدمت شما سروران گرامی باشد.
تلفن تماس : 88882588 88888273

 


Call Now