ثبت برند برای شرکت های تجاری می تواند فواید و مزیت های بی شماری به همراه داشته باشد. در واقع به ثبت علامت تجاری یک شرکت،ثبت برند گفته می شود و مواردی همچون اسامی، نماد ها و سمبل های تعیین شده ای را شامل می شود. برند مخصوص یک شرکت، نشان دهنده نوع فعالیت و اهداف شرکت و مجموعه تجاری می باشد. در ادامه می خواهیم به اهمیت ثبت برند و ضرورت شرکت ها به ثبت آن بپردازیم.

مزایای ثبت برند

همان طور که اشاره شد علامت تجاری یک شرکت و سازمان به طور معمول نشان دهنده اهداف و نوع فعالیت شرکت و سازمان مربوطه می باشد. از مهم ترین ویژگی های ثبت برند شناخته شدن و دیده شدن می باشد. در واقع شما با ثبت برند شرکت خود می توانید برنامه های بازاریابی و تبلیغات خود را بر اساس آن انجام داده و مشتریان خود را از این طریق جذب نمایید. علامت تجاری شرکت، نوعی بیوگرافی برای سازمان و مجموعه شما محسوب می شود و شما بر اساس آن شناخته می شوید. به طور کلی می توان گفت که ثبت برند باعث ثبت اطلاعات شرکت شما در ذهن مخاطب می گردد. افراد حقیقی و حقوقی می توانند برای شرکت و مجموعه تجاری خود ثبت برند را انجام دهند. اما هر کدام از اشخاص ذکر شده باید مدارک مخصوصی را تهیه نمایند.

آیا همه شرکت ها باید ثبت برند را انجام دهند

ضرورت ثبت برند، از جمله مهم ترین سوالاتی است که اکثر افراد و صاحبان کسب و کار معمولا با آن درگیر هستند. اما در حقیقت ثبت برند در ایران به صورت اختیاری بوده و هیچ اجباری در کار نیست. یعنی هر مجموعه و سازمان تجاری که تمایل به ثبت برند داشت، می تواند آن را برای شرکت خود انجام دهد.
اما در این بین نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که اگر شما برای شرکت خود ثبت برند انجام ندهید و شرکت پس از مدتی به موفقیت های زیادی دست پیدا کرد، افراد سودجو به راحتی می توانند از نام شرکت شما سوءاستفاده نمایند. از آنجایی که شما شرکت خود را ثبت نکرده اید، افراد کلاهبردار و سود جو به دلیل موفقیت ها و کارنامه درخشان شرکت شما، می توانند با استفاده از نام شرکت شما ثبت برند نموده و مشکلات حقوقی زیادی را برای شما ایجاد کنند. بنابراین نمی توان به راحتی از کنار مزیت های ثبت برند عبور کرد.

ثبت برند شرکت ها اجباری است یا اختیاری

همان طور که اشاره شد، در ثبت برند اجباری وجود ندارد و این کار کاملا اختیاری می باشد. اما بر اساس قانون تصویب شده، بسیاری از شرکت ها و کسب و کارهای خاص، ملزم به ثبت برند برای شرکت خود می باشند. کسب و کارهایی که ملزم به ثبت برند هستند، شامل مواردی همچون داروهای ویژه پزشکی، داروهای نگهداری شده در ظروف خاص و نوشیدنی ها می باشند.
علاوه بر موارد ذکر شده، مواد آرایشی نیز باید برند تجاری خود را ثبت نمایند. چرا که وسایل آرایشی از جمله موادی هستند که تماس مستقیمی با پوست داشته و با سلامتی انسان سروکار دارند. بنابراین ثبت برند برای لوازم آرایشی، از جمله الزامات می باشد.
در واقع شما برای ثبت برند تجاری شرکت خود، باید اسمی را انتخاب کنید که تنها مختص خودتان باشد. استفاده از اسامی که قبلاً به وسیله شرکت های دیگر ثبت شده اند، امکان پذیر نمی باشد. بر اساس قانون، استفاده از برند های دیگر جرم محسوب شده و طبق قانون با فرد سوءاستفاده گر برخورد خواهد شد.

مواردی که در ثبت برند نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند

برای ثبت برند باید موارد و ویژگی های مهمی را رعایت کنید تا ثبت برند شما با موفقیت انجام شود. از جمله این نکات مهم می توان به موارد زیر اشاره نمود:
از پرچم کشور ایران نباید در ثبت برند استفاده شود و در این زمینه محدودیت هایی وجود دارد.
استفاده از علائم ثبت شده دولتی و رسمی ممنوع می باشد.
عدم استفاده از علامت هایی که خلاف شئونات و عفت عمومی باشند.
عدم استفاده از علائم ثبت شده
عدم استفاده از کلماتی مانند دولتی و انقلابی

شما با رعایت نکات فوق به راحتی می توانید برند مخصوص خود را ثبت نمایید. در غیر این صورت ممکن است پرونده شما مورد پذیرش کارشناسان مربوطه قرار نگیرد.

ثبت کیا افتخار دارد با بهره گیری از پرسنل و وکلای خبره جهت انجام امور ثبت برند در خدمت شما سروران گرامی باشد.

تلفن تماس : 88882588 88888273

 


Call Now