افرادی که قصد دارند تا اقدام به ثبت برند کنند، یکی از سوالات بسیار مهمی که همواره مطرح می کنند این است که قوانین و مقررات ثبت برند تجاری چیست و به منظور انجام این فرایند باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟ در همین راستا در این مطلب شما را با این قوانین آشنا کرده و در رابطه با آن توضیحات جامع و کاملی را ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید در رابطه با قوانین و مقررات ثبت برند تجاری صحبت کنیم.

 

قوانین و مقررات ثبت برند تجاری به منظور انتخاب نام

اگر قصد دارید اقدام به ثبت برند تجاری کنید، به منظور انتخاب نام برند خود باید به موارد گوناگونی توجه داشته باشید. این نکات که زیر مجموعه قوانین و مقررات ثبت برند هستند، شامل موارد زیر می شوند:

براساس ماده 46 قانون ثبت اختراعات، اسم یا عنوانی که ماهیت آن ها و یا طریقه استفاده شان برخلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه بوده و یا موجبات فریب مراکز تجاری یا عمومی می شوند، نمی تواند به عنوان یک نام تجاری مورد استفاده قرار بگیرند.

هر گونه استفاده از نام تجاری توسط اشخاص ثالث، به صورت نام تجاری یا علامت یا علامت جمعی، یا هر شکل استفاده از آن که باعث فریب سایرین شود، غیرقانونی تلقی می شود.

براساس ماده 47، به دلیل رعایت قوانین و مقررات ثبت برند ، این قبیل نام ها در برابر عمل خلاف قانون اشخاص ثالث حمایت خواهند شد.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

براساس ماده 32 قانون، علامت های زیر قابل ثبت نخواهند بود:

 1. علائمی که به واسطه آن ها نتوان کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز کرد
 2. علائمی که خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه هستند
 3. علائمی که مراکز تجاری یا عمومی را در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات فریب می دهند
 4. علائمی که عینا یا تقلید نشان نظامی، پرچم، یا سایر نشان های مملکتی باشند و یا نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان های بین المللی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی هستند را شامل شوند
 5. علائمی که عینا یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک نام تجاری باشند
 6. علائمی که عینا یا شبیه به آن، قبلا برای خدمات غیر مشابه ثبت شده است.
 7. علائمی که عین قبلا به نام مالک دیگری ثبت شده باشند و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات است.

ثبت علامت تجاری برای چه کسب و کارهایی الزامی است

اصولا بر اساس قوانین و مقررات ثبت برند تجاری، انجام این فرآیند اختیاری است. با این  حال، در برخی از موارد به دلیل مصالح اجتماعی و سلامت مردم لازم است تا علائم به ثبت برسند. علائمی که بر اساس قوانین و مقررات ثبت برند تجاری باید حتما به ثبت برسند، شامل موارد زیر هستند:

 1. داروهای اختصاصی مورد استعمال طبی یا بیطاری
 2. مواد غذایی که آن ها را در لفاف و یا ظروف مشخصی قرار می دهند. نظیر کنسرو و مواد غذایی، پنیر، شیر، مربا، ترشی، کره، روغن، شکلات، آب نبات و...
 3. آب های معدنی گاز دار، شربت ها، آب های میوه و مواردی که تحت اسم و یا ظروف مشخصی به فروش می رسند
 4. لوازم آرایش که برای استعمال مستقیم بر روی بدن انسان مورد استفاده قرار می گیرند، مثل صابون، محلول عطریات و ادکلن، پماد و...

اگر شما کسب و کاری دارید که چنین محصولاتی را تولید می کنید، به عنوان یک موضوع بسیار مهم باید اقدام به ثبت برند تجاری خود کنید. عدم توجه به این مسئله بسیار مهم می تواند شما را با مشکلات قانونی مختلفی مواجه کند. بارها دیده شده که کسب و کارهای مختلفی که در چنین حوزه هایی فعالیت داشتند، به دلیل عدم پیروی از این قانون جریمه های سنگین شده اند.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به قوانین و مقررات ثبت برند تجاری انداخته و تلاش کردیم تا این موارد را به صورت جامع و کامل به شما معرفی کنیم. توجه به قوانین و مقررات ثبت برند تجاری به شما کمک می کند تا دید جامع و کاملی در رابطه با این مفهوم داشته باشید و بتوانید بدون مشکل برند تجاری خود را به ثبت برسانید.


Call Now