افرادی که قصد ثبت کردن برند خود را دارند، لازم است تا حتماً اقدام به بررسی دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند کرده و با توجه به قوانین مشخص شده برای این کار، برند خود را به ثبت برسانند. عدم توجه به دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند می تواند شما را با مشکلات گوناگونی مواجه کند. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا به بررسی این دستورالعمل پرداخته و در رابطه با آن توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا به بررسی این مسئله بپردازیم.

 

علائم غیر قابل ثبت بر اساس دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند

بر اساس دستورالعمل اجرایی تعیین نام بر ثبت برند ، در راستای انتخاب یک علامت تجاری و ثبت کردن برند، برخی از اسامی ممنوع بوده و امکان استفاده از آن ها به منظور ثبت وجود ندارد. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با این علائم تجاری غیرقابل استفاده آشنا کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اسامی که باعث می شود نتوان کالا یا خدمات یک موسسه را از کالا و خدمات موسسه دیگر تفکیک کرد
  • اسامی که خلاف موازین شرعی بوده یا خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه هستند
  • اسامی که در رابطه با مبدا جغرافیایی کالا خدماتی و خصوصیات آن ها افراد را گمراه می کند
  • استفاده از نام های اختصاری یا حروف اول یک نام که متعلق به کشور سازمان بین الدولی یا سازمان های تحت کنوانسیون های بین المللی هستند
  • اسامی که عین یا به طرز گمراه کننده شبیه یا ترجمه یک برند تجاری دیگر هستند که کالا یا خدمات مشابه را ارائه می دهد

در صورتی که برند شما که قصد ثبت آن را دارید چنین اسامی داشته باشد، بر اساس قوانین امکان ثبت آن وجود ندارد و شما با توجه به دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند موظف هستید تا نام برند خود را تغییر داده و از اسامی دیگری به منظور ثبت اسم برند استفاده کنید.

محصولاتی که ثبت برند برایشان الزامی است

بسیاری از افراد فکر می کنند که ثبت برند یک کار اختیاری بوده و افراد در صورت علاقه مند بودن می توانند اقدام به ثبت برند برای محصولات و خدمات خود کنند. در این بین مسئله مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بر اساس قوانین وضع شده و همچنین مطابق با دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند، برخی از کالاها با توجه به مصالح اجتماعی و سلامت مردم لازم است تا حتماً مراحل ثبت برند را طی کرده و به صورت رسمی و قانونی به ثبت برسند، چرا که عدم انجام این کار می تواند مشکلات مختلفی را به وجود بیاورند.

اگر بخواهیم نگاهی به دستورالعمل اجرایی انداخته و شما را با کالاهایی که ثبت کردن برند برای آن ها الزامی است آشنا کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داروهای اختصاصی که با نسخه پزشک یا بدون آن مورد استفاده قرار می گیرند
  • مواد غذایی که به منظور توزیع در لفاف و یا ظروف قرار گرفته و با اسم مشخصی عرضه می شوند: مانند کنسروها، شیر، پنیر، مربا، ترشی، روغن، شکلات، آب نبات، کره و...
  • نوشیدنی هایی که تحت اسم و یا در ظروف مشخصی به فروش می رسند. مثل آب های معدنی، شربت ها، آبمیوه ها و...
  • لوازم آرایشی که به منظور استفاده مستقیم بر روی بدن انسان قرار می گیرند. مثل صابون، عطریات، ادکلن ها، پماد و...

بر اساس قانون و به دلیل مصالح اجتماعی شرکت هایی که در حوزه تولید این دسته از محصولات فعالیت می کنند موظف هستند تا سریعا اقدام به ثبت برند برای محصولات خود کنند. عدم توجه به این مسئله می تواند از نظر قانونی این شرکت ها را با مشکلات گوناگونی مواجه کند در همین راستا اگر شما نیز چنین محصولاتی را تولید می کنید، باید با توجه به قانون وضع شده سریعاً برای ثبت کردن برند و محصولات خود اقدام کنید.

حرف آخر

در این مطلب به بررسی دستورالعمل اجرایی تعیین نام برای ثبت برند نگاهی انداخته و تلاش کردیم تا این دستورالعمل را به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. توجه به نکات گفته شده به شما کمک می کند تا با دید کاملی بتوانید اقدام به ثبت برند خود کرده و از مزایای آن بهره مند شوید.

 

Call Now