افرادی که در حوزه های مختلف کسب و کار خود را به وجود آوردند، همواره این سوال بسیار مهم را مطرح می کنند که آیا حتما باید اقدام به ثبت برند نمود و انجام این فرایند چه مزایایی دارد. به منظور پاسخ به این سوال بسیار مهم در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به ضرورت و مزیت ثبت برند انداخته و در رابطه با آن توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا به این مسئله بسیار مهم بپردازیم.

 

ضرورت و مزیت ثبت برند چیست؟

اگر بخواهیم در رابطه با ضرورت و مزیت ثبت برند توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، می توان این مسئله بسیار مهم را از چندین منظر مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. اگر بخواهیم در رابطه با علت ضرورت ثبت برند صحبت کنیم باید به این مسئله اشاره داشت که اگر شما در حوزه فعالیت خود برندتان به ثبت نرسانید، ممکن است افراد سودجو اقدام به استفاده از نام و برند شما کرده و محصولات خود را از این طریق به فروش برسانند و انجام این فرایند ممکن است اعتبار شما را با مشکلات جدی مواجه کنند.

در واقع اگر بخواهیم این مسئله را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم می توان به این نکته اشاره داشت که در صورت ثبت نشدن برند سایر افراد می توانند از نام و یا لوگوی شما سوء استفاده کرده و محصولات بی کیفیت خود را از این طریق به فروش برسانند.

انجام این فرآیند می تواند کیفیت محصول یا خدمات شما از منظر مصرف کنندگان دچار مشکل کرده و اعتبار و ارزش شما را کاهش دهد. نکته لازم به ذکر آن است که اگر با چنین مشکلی مواجه شوید، درصورتی که برند خود را به ثبت نرسانده باشید نمی توانید از افراد سودجو شکایت کرده و یا پرونده خود را پیگیری کنید و همین مسئله باعث شده تا امروزه ضرورت و مزیت ثبت برند یکی از موضوعات بسیار مهم شود و فعالین حوزه های مختلف تلاش کنند تا برند خود را به ثبت برسانند.

مزایای ثبت برند چیست؟

اگر بخواهیم در رابطه با مزایای ثبت برند صحبت کنیم باید گفت که انجام این فرآیند می تواند مزایای مختلفی برای شما به همراه داشته باشد. از مهم ترین مزایای ثبت برند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فعالیت به صورت قانونی

اولین و مهم ترین مزیت ثبت برند این است که شما می توانید پس از طی کردن این فرآیند به صورت قانونی در حوزه خود فعالیت کرده و در صورت بروز هر گونه مشکل، قانون از شما حمایت خواهد کرد. به عنوان مثال اگر شخص و یا گروهی از نام و برند شما سوء استفاده کنند، شما به دلیل آن که برند خود را به ثبت رسانده اید، می توانید از آن ها شکایت کرده و آن ها را مجبور به عوض کردن اسم برند خود و همچنین پرداخت غرامت کنید. در واقع مهم ترین مزیت ثبت برند این است که شما قادر خواهید بود تا در سایه قانون در حوزه مورد نظر خود فعالیت کرده و نگرانی در رابطه با مشکلات گوناگون نداشته باشید.

به وجود آوردن تمایز

مزیت دیگری که ثبت برند برای شما به همراه خواهد داشت، به وجود آوردن تمایز با سایر برندها است. در واقع شما پس از ثبت برند است که می توانید محصولات خود را با نام و لوگوی متمایز از سایر شرکت ها به فروش رسانده و از این طریق فرآیندهای بازاریابی مختلف را طی کنید. ثبت برند به شما کمک می کند تا محصولات خود را به بهترین شکل ممکن به فروش رسانده و افراد بسیار زیادی را جذب محصولات خود کنید.

امکان به وجود آوردن نمایندگی

یکی دیگر از مواردی که به عنوان ضرورت و مزیت ثبت برند شناخته می شود، امکان اعطای نمایندگی پس از انجام مراحل ثبت برند است. در واقع پس از آن که شما توانستید برند خود را به صورت رسمی به ثبت برسانید، قادر خواهید بود تا در نقاط مختلف اقدام به اعطای نمایندگی کرده و دایره فروش محصولات خود را به طرز چشمگیری افزایش دهید.

حرف آخر

در این مطلب به بررسی ضرورت و مزیت ثبت برند پرداخته و در رابطه با این موضوع بسیار مهم توضیحات کاملی را بیان کردیم و سعی کردیم تا بیان کنیم که چرا باید اقدام به ثبت برند در حوزه فعالیت خود کنید.


Call Now