افراد برای فعالیت در حوزه های مختلف و ارائه خدمات و محصولات نیاز دارند تا اقدام به ثبت برند کنند. در این راستا لازم است تا مدارک لازم ثبت برند توسط این افراد جمع آوری شده و این مدارک به مراجع مربوطه ارائه شود.

یکی از سوالات بسیار مهمی که مطرح می شود این است که مدارک لازم ثبت برند چیست و برای ارائه این مدارک باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟ در این مطلب قصد داریم تا به بررسی این مسئله پرداخته و در رابطه با توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

 

مزایای ثبت برند چیست

یکی از نکات مهمی که باید به آن اشاره کنید، این است که ثبت برند به صورت رسمی می تواند مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد. در واقع وجود همین مزایا است که باعث افزایش محبوبیت انجام فرایند ثبت برند در بین افراد شده است و همین موضوع سبب گشته تا فعالین حوزه های مختلف برای فروش محصولات و یا ارائه خدمات خود در وهله اول اقدام به جمع آوری مدارک ثبت برند کرده و مدارک خود را به مراجع مربوطه ارائه دهند. اگر بخواهیم شما را با مزایای ثبت برند به صورت رسمی آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ثبت برند با ایجاد تمایز بین کالا و خدمت شرکت ها نسبت به یکدیگر می شود
 • از طریق ثبت برند یک شرکت شناخته خواهد شد
 • ثبت برند موجب بازاریابی سریعترین و سهل ترین خواهد شد
 • روند تبلیغ کالا یا خدمات آسان تر خواهد شد

مدارک لازم ثبت برند حقوقی

‏یکی از موضوعات مهمی که باید بدانید این است که افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور ثبت برند رسمی خود لازم است تا مدارک مختلفی را ارائه دهند. در این راستا اگر بخواهیم به بررسی مدارک ثبت برند حقوقی پرداخته و در رابطه با آن صحبت کنیم، می توان گفت که اصلی ترین مدارکی که به منظور ثبت برند حقوقی باید آن را جمع آوری کرده و به همراه داشته باشید شامل موارد زیر می شود:

 • ارائه مدارک ثبتی شرکت
 • ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی
 • ارائه تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل
 • ارائه نمونه تصویر از برند

مدارک لازم ثبت برند حقیقی

پس از آن که نگاهی به مدارک ثبت برند حقوقی انداختیم بهتر است تا به اشخاص حقیقی نیز نگاهی انداخته و بیان کنیم که اگر به عنوان شخص حقیقی قصد دارید تا برند خود را به ثبت برسانید لازم است تا چه مدارکی را به همراه داشته و به چه نکاتی توجه کنید. اگر بخواهیم شما را با مدرک ثبت برند برای این اشخاص آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تصویر شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • ارائه نمونه تصویر از برند
 • گواهی امضا جهت عضویت در سایت سامانه مالکیت معنوی
 • مجوز فعالیت

موضوع بسیار مهم این است که در صورتی که امور ثبت برند توسط نماینده و یا وکیل قانونی انجام می پذیرد، باید به علاوه مدارک گفته شده، صورت وکالتنامه رسمی نیز همراه با مدارک ارسال شود تا بدون مشکل بتوانید این فرآیند را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

مدارک لازم ثبت برند لاتین

افرادی که در حوزه های بین المللی فعالیت می کنند، به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات در خارج از کشور باید به یک موضوع بسیار مهم توجه داشته باشند و آن هم انتخاب یک نام و برند زبان لاتین برای کسب و کار و محصولات خود است. در همین راستا بر اساس قانون این امکان وجود دارد تا شما بتوانید برند خود را به زبانی غیر از فارسی به ثبت برسانید اما برای انجام این فرایند لازم است تا به چند نکته بسیار مهم توجه کنید.

به منظور ثبت برند لاتین لازم است تا کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی داشته باشید. کارت بازرگانی نشان دهنده آن است که برند شما در حوزه صادرات فعالیت داشته و این امکان برای شما وجود دارد تا برند لاتین روی محصولات شما درج شود.

در غیر این صورت امکان استفاده از برند لاتین برای شما وجود نخواهد داشت. در نتیجه اگر قصد دارید تا مدارک لازم ثبت برند را جمع آوری کنید، برای استفاده از برند لاتین حتما به نکته گفته شده توجه کنید.

حرف آخر

در این مطلب به مدارک لازم ثبت برند نگاهی انداخته و در رابطه با این مدارک توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه کردیم.


Call Now