افرادی که قصد ثبت شرکت دارند، یکی از سوالات بسیار مهمی که مطرح می کنند این است که روش ثبت شرکت سهامی خاص چگونه بوده و به چه نحوی می توان این فرایند را انجام داد؟ در این مطلب قصد داریم تا شما را با شرکت سهامی خاص آشنا کرده و در رابطه با روش های ثبت این شرکت توضیحات جامع و کاملی را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به روش ثبت این دسته از شرکت ها بیاندازیم و در مورد آن صحبت کنیم.

 

معرفی شرکت های سهامی خاص

در بخش اول پیش از آن که بخواهیم نگاهی به روش ثبت شرکت سهامی خاص بیاندازیم باید این مسئله را بررسی کنیم که به صورت کلی به چه شرکت هایی، شرکت سهامی خاص می گویند.

 به منظور پاسخ به این سوال بسیار مهم باید گفت که به شرکت هایی سهامی خاص گفته می شوند که در آن هر فرد به میزان سرمایه خود مسئولیت داشته و در این دسته از شرکت ها سرمایه تبدیل به سهام شده و هر شخص به میزان سهام خود در شرکت مسئولیت دارد.

نکته مهم و حائز اهمیت که به منظور فعالیت به عنوان شرکت سهامی خاص باید به آن توجه داشته باشید این است که تعداد افراد تشکیل دهنده یک شرکت سهامی خاص باید حداقل 3 سهام دار و 2 بازرس باشد و در صورتی که چنین افرادی را نداشته باشید، امکان ثبت قانونی شرکت سهامی خاص برای شما وجود نخواهد داشت.

از سوی دیگر به منظور نامگذاری یک شرکت سهامی خاص باید به این نکته توجه داشته باشید که حتماً قبل و بعد از اسم شرکت شما باید عبارت سهامی خاص ذکر شود تا افرادی که با ساختار شرکت شما آشنایی ندارند از این طریق متوجه شوند که شرکت شما جز کدام نوع از انواع شرکت ها به حساب می آید.

 یکی از نکات مهمی که به منظور ثبت شرکت سهامی خاص باید بدانید این است که براساس قانون هیچ یک از سهامداران و بازرسان در یک شرکت سهامی خاص نباید با یکدیگر نسبت فامیلی داشته باشند و در صورتی که چنین مسئله ای وجود داشته باشد با افراد مطابق قانون رفتار خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

یکی دیگر از موضوعات مهمی که باید بدانید این است که به منظور طی مراحل و انجام فرآیندها و روش ثبت شرکت سهامی خاص لازم است تا مدارک گوناگونی را جمع آوری کرده و آن ها را به همراه داشته باشید. نداشتن هر یک از مدارک و عدم ارائه آن ها می تواند کل مراحل و روش ثبت شرکت سهامی خاص شما را با چالش ها و مشکلات مختلف مواجه کند. به همین دلیل لازم است تا حتماً این مدارک را به صورت کامل جمع آوری کرده و آن ها را ارائه دهید. اگر بخواهیم این مدارک را به شما معرفی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره، موسسین، سهامداران و بازرسین
  • مفاد قرارداد که شامل آدرس شرکت، کد پستی، سرمایه شرکت، لیست اعضا و سهامداران، درصد سهام و موضوع فعالیت
  • ارائه ی فیش واریزی 35 درصد از سرمایه اولیه شرکت به حسابی به نام شرکت
  • اقرار نامه مدیران شرکت مبنی بر عدم ممنوعیت آن ها به منظور انجام فعالیت تجاری
  • اقرار نامه بازرسان شرکت مبنی بر عدم داشتن رابطه نسبی یا سببی با مدیران شرکت

مراحل و روش ثبت شرکت سهامی خاص

اگر بخواهیم نگاهی به مراحل و روش ثبت شرکت سهامی خاص انداخته و آن را به صورت کامل به شما معرفی کنیم باید گفت که به منظور انجام این فرآیند شما باید چند مرحله مختلف را طی کنید.

عقد قرارداد

قرارداد ثبت شرکت سهامی خاص باید در این مرحله منعقد شود.

تکمیل مدارک

مدارک باید در اختیار کارشناس مربوطه قرار بگیرد.

تأیید نام

نام های پیشنهادی شما به اداره مربوطه بررسی و در نهایت یک نام انتخاب خواهد شد.

امضای اوراق

تقاضانامه و وکالت نامه توسط کارفرما تأیید و امضا می شود.

تشکیل پرونده

مدارک توسط کارشناس به اداره مربوطه تحویل می شود و پرونده در اداره تشکیل شده و در دبیرخانه ثبت می شود.

کارشناسی

کارشناس اداره ثبت با توجه به مدارک پرونده را کارشناسی می کند و نظر خود را اعلام می کند.

تحویل اسناد شرکت

پس از طی کردن شش مرحله، در نهایت شرکت شما به صورت قانونی ثبت می شود.


Call Now