ثبت برند یکی از فعالیت های بسیار مهم به منظور انجام برندینگ است. در همین راستا شرکت ها و کسب و کار ها تلاش می کنند تا به سرعت فرآیند برندینگ خود را انجام داده و در همین راستا اقدام به ثبت برند می کنند.

یکی از سوالات بسیار مهمی که همواره پرسیده می شود این است که اقدامات مهم برای ثبت برند چیست و برای ثبت کردن یک برند لازم است تا چه نکاتی را رعایت کنیم. در این مطلب قصد داریم تا شما را با مهم ترین اقدامات برای ثبت برند که لازم است تا انجام دهید، آشنا کرده و در رابطه با هر یک توضیحاتی ارائه دهیم.

 

استعلام برند

اولین اقدام مهم برای ثبت برند استعلام کردن برند است. در واقع شما باید بررسی کنید که آیا برندی با نام برند مورد نظر شما قبلا ثبت شده است یا خیر؟

 در واقع اگر یک برند با اسم مورد نظر شما و در حوزه فعالیت تان، در حال فعالیت باشد امکان استفاده از آن نام را نخواهید داشت.

 به همین دلیل بهتر است تا برای انتخاب اسم برند به سراغ نام های خلاقانه رفته و نوآوری داشته باشید. برای انجام فرآیندهای مربوط به ثبت هر موضوعی، نکته مهم این است که شما به عنوان اولین نفر باشید، چرا که قانون به شما اجازه نمی دهد تا بتوانید، برند ثبت شده توسط شخص دیگری را به عنوان برند خودتان انتخاب و استفاده کنید.

پیشنهاد ما این است که اگر قصد تا اقدام به ثبت برند کنید، حتماً یک نام خلاقانه و جدید انتخاب کرده و هنگام انتخاب این نام توجه بسیار زیادی به قوانین کشور داشته باشید، چرا که ممکن است یک نام از نظر شما نوآورانه، قابل قبول و جدید باشد اما بر اساس قوانین نتوانید از آن استفاده کنید.

جمع آوری مدارک

گام بعدی و اقدام مهم دیگری که برای ثبت برند باید انجام دهید، جمع آوری مدارک است. با توجه به این که برند شما حقیقی و یا حقوقی است، لازم است تا مدارک مشخص را برای ثبت برند همراه داشته باشید. اگر بخواهیم در رابطه با این مسئله توضیحاتی را ارائه دهیم باید گفت که مدارک ثبت نام برای اشخاص حقیقی شامل موارد زیر می شود:

 • کپی برابر اصل از شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • اگر در طرح برند یا علامت تجاری از حروف لاتین استفاده شده باشد باید متقاضی دارای کارت بازرگانی باشد و اصل و کپی برابر با اصل این مدرک را نیز به همراه داشته باشد
 • کپی مجوز فعالیت
 • نمونه علامت تجاری در کادر 10 در 10
 • اگر برای این کار از وکیل کمک می گیرید، باید وکالتنامه وکیل شما نیز در قالب کپی برابر اصل ضمیمه شود

از سوی دیگر مدارک مورد نیاز برای ثبت برنده اشخاص حقوقی شامل موارد زیر می شود:

 • یک نسخه کپی از آگهی تاسیس و کپی آخرین روزنامه رسمی
 • یک نسخه کپی از مجوزهای شرکت
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی افراد دارای حق امضاء
 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیرعامل شرکت اگر در اسم برند حرف لاتین است
 • ده نمونه گرافیکی با تصویر از علامت در ابعاد 10×10 سانتی متر
 • مهر شرکت
 • ارائه وکالتنامه اگر فرآیند توسط وکیل انجام می شود

ثبت نام در سامانه اینترنتی مرکز مالکیت معنوی

پس از انتخاب نام برند و جمع آوری مدارک مورد نیاز به منظور ثبت کردن برند خود لازم است تا اقدام به ورود به سامانه اینترنتی مرکز مالکیت معنوی کرده و برند خود را ثبت  کنید.

پس از ثبت نام و انجام مراحل ثبت برند، در نهایت نتیجه انجام این فرآیند به شما اطلاع رسانی خواهد شد و در صورتی که برند شما با مشکلی مواجه است، به شما اطلاع داده شود تا برای حل این مشکل اقدام کنید.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به مهم ترین اقداماتی که برای ثبت برند باید انجام دهید پرداخته و در رابطه با هر یک از این گام ها توضیحاتی را ارائه دادیم. توجه به نکات گفته شده باعث می شود تا در نهایت بتوانید با سرعت بسیار زیادی اقدام به ثبت برند خود کرده و در این زمینه با مشکلی مواجه نشوید.

اگر قصد دارید تا کسب و کار خود را رشد داده و وارد مرحله جدیدی کنید، توجه به برندینگ و برندسازی موضوع بسیار مهم است و برای فعالیت در این حوزه اولین گام ثبت کردن برند و نام تجاری است.


Call Now