یکی از فعالیت های بسیار مهم برای رشد کسب و کارها و شرکت ها، برندینگ است. در واقع شما می توانید با استفاده از برندینگ به افزایش فروش محصولات و خدمات تان کمک کرده و جایگاه ویژه ای را در بین مخاطبین تان به دست بیاورید.

 یکی از سوالات بسیار مهمی که همواره مطرح می شود این است که اصول اولیه برندینگ چیست و برای یک برندسازی حرفه ای باید چه مراحلی را طی کرد. در این مطلب قصد داریم تا شما را با این اصول اولیه این کار آشنا کرده و در رابطه با هر یک از آن ها توضیحاتی را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به این موضوع بیاندازیم.

 

تحقیق و بررسی

اولین گام برای برندسازی تحقیق و بررسی است. در واقع شما هم برای برند این که بتوانید برندسازی کنید لازم است تا تحقیقات جامع و کاملی را انجام داده و تلاش کنید تا با به وجود آوردن درک بهتر از کیفیت برند خود و تجزیه و تحلیل آمارهای مختلف متوجه جایگاه کسب و کار خود شوید.

گام بعدی در مرحله تحقیق و بررسی آن است که مواردی همچون بیانیه ماموریت، سند چشم انداز، گزاره ارزش، نمودار سازمانی، طرح های بازاریابی و... را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. این کار باعث می شود تا بتوانید دید بسیار خوبی از جایگاه شرکت خود بدست بیاورید. در مرحله آخر تحقیق حسابرسی باید به بررسی برندهای رقبا پرداخته و آن ها را نیز مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهید.

تعریف برند

پس از این که متوجه جایگاه خود در فرآیند برندسازی شدید، حال می توانید اقدام به تعریف ثبت برند تان کنید. توجه به نکات گفته شده در مرحله تحقیق و بررسی به شما کمک می کند تا تعریف جامع و کاملی از برندتان بدست بیاورید.

مشخص کردن جایگاه برند

پس از تعریف برند باید جایگاه برندتان را در ذهن مشتریان مشخص کنید. در واقع شما باید تعیین کنید که برندتان برای هر فرد با ویژگی ها و شخصیت خاص چه معنایی می تواند داشته باشد. این کار باعث می شود تا شما بتوانید مشتریان تان را به گروه ها و دسته های مختلفی تقسیم کرده و به نحو احسن در رابطه با جایگاه برندتان در ذهن هر مشتری ساختار مشخصی را طراحی کنید.

ارائه برند

در این مرحله شما باید یک نام، لوگو، تایپوگرافی، پالت رنگ، تصویر شبیه سازی شده و... را به عنوان برندسازی کسب و کارتان به وجود بیاورید. در واقع در این مرحله شما باید به شکل ظاهری و مفهومی برند خود را به مخاطبان ارائه داده و مراحل برند سازی را انجام دهید.

اطلاع رسانی و تبلیغات

پس از این که توانستید برند خود را به وجود آورده و آن را ارائه دهید، حال وقت آن رسیده تا با اطلاع رسانی و تبلیغات جایگاه خاص و مشخصی برای برندتان بدست بیاورید.

بی شک به هر میزانی که شما بتوانید مرحله اطلاع رسانی و تبلیغات را برای برند خود به نحو احسن انجام دهید، جایگاه برند و نماد شما در بین مشتریان به طرز چشمگیری رشد پیدا می کند و همین موضوع باعث می شود تا اکثر گروه ها و مشتریان بالقوه تان جذب شما شده و بتوانید در بازار رقابتی جایگاه ویژه را به دست بیاورید.

ارزیابی برند و مقایسه آن

به جز مرحله اطلاع رسانی و ارزیابی برند، تمامی مراحل و گام ها تنها کافی است که یک بار انجام شود اما مرحله اطلاع رسانی و ارزیابی باید همواره در یک حلقه تکرار بارها و بارها انجام شود و در هر مرحله بهبود پیدا.

 کند در گام ارزیابی شما باید با توجه به شرایط برندتان اقدام به بررسی جایگاه خود کرده و تلاش کنید تا نقاط قوت و ضعف برندینگ خود را پیدا کنید.

 اگر بتوانید به بهترین شکل ممکن نقاط ضعف کارتان را پیدا کرده و آن را برطرف کنید، در نهایت می توانید یک برند حرفه ای داشته باشید. در مرحله ارزیابی برند یکی از گام های بسیار مهم تحلیل و بررسی سایر رقبا است که به شما کمک می کند تا از نقاط قوت آن ها برای رشد برند خود استفاده کرده و از نقاط ضعف شان درس بگیرید.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به اصول برندسازی انداخته و گام به گام در رابطه با مراحلی که برای یک برندینگ حرفه ای باید آن را طی کنید، پرداختیم. توجه به نکات گفته شده به شما این امکان را می دهد تا در نهایت بتوانید یک برند سازی حرفه ای و درجه یک را تجربه کرده و بتوانید کسب و کار خود را رشد دهید.


Call Now