کسب و کارها برای آن که بتوانند از مزایای قانونی بودن و فعالیت کردن تحت قوانین تجارت کشور ایران استفاده کنند، لازم است تا برای ثبت کردن خود اقدام کرده و بر اساس قانون جز طبقه بندی شرکت ها قرار بگیرند.

یکی از موضوعات بسیار مهم این است که چگونه می توان یک شرکت را ثبت نمود و از مزایای آن استفاده کرد. با ما همراه باشید تا شما را با نحوه ثبت شرکت توسط افراد حقیقی آشنا کرده و در رابطه با آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

 

انتخاب نوع شرکت

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که برای این که بتوان اقدام به ثبت شرکت توسط افراد حقیقی کرد، لازم است تا چه کارهایی انجام داد، باید در وهله اول نوع شرکت خود را انتخاب کنید.

 امروزه بر اساس قانون تجارت شرکت ها به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند و شما باید با توجه به نوع فعالیت و ساختار شرکت خود در یکی از این طبقه بندی ها قرار بگیرید. با توجه به نوع طبقه بندی که انتخاب کرده اید لازم است تا پیش نیازهای خاصی داشته باشید.

مشخص کردن شرکا و سهامداران

برای ثبت کردن یک شرکت، مشخص کردن شرکا و سهامداران لازم است. شما باید با توجه به نوع فعالیت خود تعداد مشخصی از شرکا و سهامداران را داشته باشید و سهم هر یک از آن ها نیز مشخص شده باشد.

میزان و نوع سرمایه شرکت

گام بعدی برای ثبت شرکت توسط یک فرد حقیقی این است که نوع و میزان سرمایه شرکت شما مشخص و برآورد شده باشد. برخی از شرکت ها دارای سرمایه های نقدی و غیر نقدی مختلفی هستند که تمامی آن ها باید برآورد شده باشد.

مشخص کردن موضوع فعالیت شرکت

در مرحله بعدی باید موضوع و نوع فعالیت شرکت شما نیز انتخاب شده و در هنگام انجام مراحل ثبت آن را به مراجع ذیربط اطلاع دهید. بی توجهی به هر یک از مراحل و انجام ندادن آن ها می توانند شما را با مشکلات جدی مواجه کند.

انتخاب نام شرکت

هر شرکت و یا کسب و کار ثبت شده باید نام یکتایی داشته باشد تا آن را از سایر برند ها و یا شرکت ها تفکیک کند. به همین دلیل در این مرحله باید با توجه به قوانین مشخص شده یک نام قانونی برای شرکت خود انتخاب کنید. به شما پیشنهاد می دهیم تا در این مرحله از افراد متخصص و خبره کمک گرفته و فرآیند انتخاب نام را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

مشخص کردن اعضای هیئت مدیره و تعیین کردن سمت آن ها

برای ثبت کردن شرکت لازم است که اعضای هیئت مدیره مشخص شده و سمت هر یک از این افراد نیز تعیین شود.

 پس از مشخص کردن اعضای هیئت مدیره و تعیین مسئولیت آن ها لازم است تا نتیجه نهایی را به مراجع ذیربط اطلاع داده و مشخص کنید که در شرکت شما چه افرادی حق امضا دارند.

آماده سازی مدارک مورد نیاز و امضای آن ها

با توجه به نوع شرکت تان در مرحله بعدی باید مدارک خاصی را جمع آوری کرده و آن ها را امضا کنید. اگر نمی دانید که لازم است تا چه مدارکی را برای ثبت شرکت داشته باشید، به شما پیشنهاد دهیم تا از افراد خبره و متخصص در این زمینه کمک بخواهید. پس از جمع آوری این دسته از مدارک نیز لازم است تا برخی از آن ها توسط اعضای هیئت مدیره امضا شود.

پست کردن مدارک به اداره ثبت

مرحله بعدی پست کردن مدارک به اداره ثبت است. پس از ارسال مدارک ممکن است سه حالت برای پرونده شما اتفاق بیفتد.

1) اگر پرونده شما کاملا رد شود، به نشانی فرستنده عودت خواهد شد.

2) اگر پرونده شما تایید شود اما در آن نواقصی وجود داشته باشد، دوباره پرونده به نشانی فرستنده عودت می شود تا اقدام به رفع نقص کنید.

3) اگر هم پرونده شان مورد قبول واقع شد، لازم است تا با مراجعه حضوری اقدام به پرداخت هزینه های مربوطه کنید.

پرداخت هزینه آگهی تاسیس در روزنامه رسمی

پس از آن که مدارک شما مورد تایید اداره ثبت قرار گرفت، باید هزینه ای را برای آگهی تاسیس در روزنامه رسمی پرداخت کنید. پس از انجام این کار شرکت شما به صورت قانونی ثبت شده و می توانید از مزایای فعالیت به عنوان یک شرکت ثبت شده استفاده کنید.

حرف آخر

در این مطلب بیان کردیم که چگونه یک فرد حقیقی می تواند با انجام چند مرحله ساده اقدام به ثبت شرکت کند. پس از مطالعه این مطلب شما می توانید به راحتی برای ثبت کردن شرکت خود اقدام کرده و بدون مشکل این فرآیند را انجام دهید.


Call Now