ثبت شرکت یکی از اولین اقداماتی است که قبل از آغاز فعالیت های تجاری و اقتصادی باید انجام گیرد. همچنین هزینه ثبت شرکت یکی از سوالاتی است که اکثر افرادی که قصد ثبت شرکت دارند با آن روبرو می شوند. گسترش بخش خصوصی به عنوان یکی از برنامه های چند دهه اخیر دولت ها، با برنامه ریزی و سرمایه گذاری های گسترده ای در حال اجرا بوده و هست. یکی از راه های گسترش بخش خصوصی قانونمند کردن فعالیت های گسترده شرکت ها می باشد که در چند دهه اخیر کمک فراوانی به کارآفرینان کرده است. در این گفتار سعی می شود تا به طور خلاصه هزینه ثبت شرکت در سال 99 و همچنین سوالات پیرامون این اقدام پاسخ داده شود.

 

مراحل ثبت شرکت

در بحث ثبت شرکت اولین موضوعی که مطرح می شود، نوع و فرم شرکت است که بر اساس نیاز و یا نوع فعالیت آن شرکت تعیین می شود. انواع شرکت ها عبارتند از:

 • شرکت با سهامی عام
 • شرکت سهامی خاص
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت مختلط غیر سهامی
 • و...

بعد از انتخاب نوع شرکت نوبت به مرحله دوم یعنی تهیه مدارک لازم جهت ثبت شرکت و ارائه به اداره ثبت شرکت ها می رسد. در این مرحله بسته به نوع شرکتی که قرار است تاسیس شود مدارک مختلفی مورد نیاز است، اما بعضی مدارک هستند که صرف نظر از نوع شرکت باید ارئه شوند.

اساس نامه شرکت، اظهار نامه، صورت جلسه مجمع موسسان، فتوکپی برابر با اصل مدارک شناسایی درخواست کننده و یا درخواست کنندگان ثبت شرکت، ارائه عدم سو پیشینه کیفری مالک یا مالکین و ... از جمله مدارکی هستند که در طی مراحل ثبت انواع شرکت ها مورد نیاز هستند.

مرحله سوم ثبت درخواست در سامانه ثبت شرکت ها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir می باشد. در این مرحله متقاضی بعد از ارائه درخواست می بایست کلیه موارد خواسته شده را پر کند و مدارک لازم بارگزاری شوند.

در مرحله بعد باید کلیه مدارک لازم جهت ثبت شرکت از طریق پست سفارشی به اداره ثبت شرکت ها به آدرسی که بعد از انجام ثبت نام در سایت به متقاضی داده می شود پست شود.

مرحله پنجم حضور موسس یا موسسین در اداره ثبت شرکت ها جهت انجام مراحل قانونی است. یک وکیل در صورت داشتن وکالت از طرف موسس یا موسسین می تواند به جای آنها اقدام به انجام مراحل خواسته شده کند.

در نهایت نوبت به ثبت آگهی در یک روزنامه کثیر الانتشار داخلی می رسد که آخرین مرحله ثبت شرکت می باشد.

همانطوری که مشاهده می شود مراحل ثبت شرکت دارای امور اداری پیچیده است که نیازمند مشاوره و یا سپردن کار ثبت شرکت به افراد وارد در این زمینه می باشد.

هزینه ثبت شرکت

انواع هزینه ثبت شرکت بسته به نوع شرکت، سرمایه اولیه و نوع فعالیت آن متفاوت است. هزینه های ثبت شرکت درصورت استخدام وکیل و یا بستن قرارداد با شرکت های فعال در زمینه امور مربوط به ثبت شرکت میتواند افزایش یابد. البته با توجه به پیچیدگی ها و لازم بودن آشنایی با قانون بهتر است که کار ثبت شرکت را به وکیل یا شرکت های فعال در این زمینه بسپارید. هزینه ثبت شرکت به چند دسته تقسیم می شوند که در هر مرحله ثبت شرکت مقدار معینی باید پرداخت شود که در صورت داشتن وکیل یا قرارداد با یک شرکت فعال در این زمینه این هزینه ها بالاتر هم می روند. به طور کلی این پرداخت هزینه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • پرداخت هزینه ثبت شرکت جهت استعلام نام شرکت
 • تنظیم اساسنامه شرکت
 • پرداخت جهت ثبت اوراق ثبتی
 • پرداخت به جهت هزینه های پستی
 • پرداخت جهت هزینه های حق الثبت
 • پرداخت جهت انتشار آگهی در روزنامه

سخن آخر

همانطور که گفته شد هزینه ثبت شرکت با توجه به نوع شرکت، نوع فعالیت شرکت و سرمایه اولیه شرکت متفاوت است. به عنوان مثال شرکت هایی با مسئولیت محدود، شرکت های سهامی خاص، شرکت های خدماتی و ... می بایست هزینه های متفاوتی را بابت ثبت شرکت خود بپردازند. همچنین ثبت شرکت دارای مراحل و شرایطی است که در مورد آن ها توضیحاتی را ارائه نمودیم. در حقیقت هزینه های ثبت شرکت شامل این مراحل خواهد شد که در صورت استفاده از وکیل یا بستن قرار داد نیز افزایش پیدا خواهد نمود.


Call Now