امروز ثبت برند به عنوان یک فرایند بسیار مهم برای قانونی کردن فعالیت های یک شرکت به حساب می آید و مدیران کسب و کارهای مختلف تلاش می کنند تا به سرعت این فرآیند را انجام داده و ارتباط معنوی و مادی بین مصرف کنندگان و کالا ارائه شده برقرار کنند. با این حال یکی از سوالات بسیار مهم این است که گام های اساسی برای ثبت برند چیست. با ما همراه باشید تا مرحله به مرحله شما را با این موارد آشنا کنیم.

 

نام برند

گام اول برای ثبت کردن برند انتخاب نام برند است. نام برند شما باید به نحوی باشد که جدید و خلاقانه بوده و پس از شنیدن نام آن، افراد بتوانند در ذهن خود ارتباطی بین این اسم و محصول یا خدمت ارائه شده برقرار کنند. نام انتخاب شده باید از شرکت های مشابه متمایز باشد تا افراد معمولی نیز به راحتی بتوانند متوجه تفاوت برند شما با سایرین شوند.

برای نام برند در کشور دارای قوانین و شرایط خاصی هستیم و باید با توجه به این قوانین و مقررات برای انتخاب نام برند خود اقدام کنید.

استعلام نام برند

پس از انتخاب نام برند، شما باید استعلام این نام را بگیرید تا ببینید که آیا در طبقه و زمینه ای که شما در آن فعالیت می کنید، پیش از این، از این نام استفاده شده است یا نه؟ چرا که بر اساس قانون اگر در یک زمینه و طبقه یک شرکت برندی را در اختیار داشته باشد، شرکت دیگری نمی تواند همان نام را به عنوان برند تجاری خود انتخاب کند.

پس از دریافت استعلامات لازم و مطمئن شدن از این که نام برند کسب و کار شما یکتا است، می توانید برای ثبت آن اقدام کنید.

جمع آوری مدارک لازم به منظور ثبت برند

برای ثبت کردن علامت تجاری و برند لازم است تا مدارک مورد نیاز برای ثبت برند را ثبت برند را جمع آوری کنید.

این مدارک عبارتند از

  • اظهار نامه ثبت علامت تجاری
  • نسخه اصلی یا رونوشت گواهی شده وکالتنامه اگر این تقاضا توسط نماینده قانونی ثبت می شود
  • به همراه داشتن ۱۰ نمونه از علامت تجاری به شکل گرافیکی که با علامت ثبت شده روی اظهار نامه یکسان باشد و ابعاد آن نیز حداکثر ۱۰ در ۱۰ سانتی متر باشد
  • اگر برند و علامت کسب و کار شما سه بعدی است لازم است علامت به صورت نمونه های گرافیکی یا تصویر دو بعدی روی برگه از ۶ زاویه مختلف تهیه شود
  • به همراه داشتن مدارک مربوط به حق تقدم لازم است تا همزمان با ارائه اظهار نامه و حداکثر ظرف ۱۵ روز از تاریخ آن ارائه شود
  • ارائه مدارک مبنی بر فعالیت در حوزه ذی ربط
  • نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی
  • مدارک مثبت هویت متقاضی
  • فیش های مربوط به پرداخت هزینه های ثبت
  • مدارک نماینده قانونی اگر توسط یک نماینده قانونی انجام می شود

مراجعه به سامانه اداره مالکیت معنوی

پس از جمع آوری این اطلاعات لازم است تا به سامانه اداره مالکیت معنوی به آدرس http://iripo.ssaa.ir رفته و اطلاعات خود را در آن کامل کنید. بعد از انجام این مراحل در سامانه اداره مالکیت معنوی در صورتی که پرونده ثبت برند شما بلامانع تشخیص داده شود، در سامانه ابلاغیه پذیرش صادر شده و شما باید نسبت به ارائه مدارک خود اقدام کنید.

انتشار آگهی ثبت برند

پس از ارائه کردن مدارک اگر اداره مالکیت صنعتی بر اساس الزامات قانونی علامت شما را قابل ثبت طبقه بندی کند، آگهی مربوط به ثبت برند شما منتشر می شود. پس از انتشار این آگهی ظرف ۳۰ روز در صورتی که نسبت به تقاضای ثبت علامت اعتراضی وجود نداشته باشد، می توان نسبت به آگهی ثبت نوبت دوم اقدام کرد.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به گام های اساسی برای ثبت برند انداخته و به صورت خلاصه بیان کردیم که در هر مرحله باید به چه نکاتی توجه کنید.

 موضوع مهمی که باید در نظر بگیرید این است که اگر وقت کافی برای طی کردن مراحل ثبت برند ندارید، می توانید از یک نماینده قانونی کمک بگیرید. امروز شرکت های بسیار زیادی هستند که به شما کمک می کنند تا بتوانید فرآیند ثبت برند را با کمترین مشکل و به سرعت انجام دهید. سپردن کار به افراد خبره می تواند در تسهیل روند ثبت برند به شما کمک کند.


Call Now