افرادی که قصد دارند تا یک شرکت را تاسیس کرده و فعالیت در حوزه خاص را آغاز کنند، همواره با این مشکل مواجه هستند که نمی دانند فرآیند ثبت شرکت چگونه بوده و چه قوانینی دارد. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به فرایند ثبت شرکت انداخته و قوانین آن را به صورت خلاصه بیان کنید. در انتها نیز یک روش کامل و جامع برای ثبت شرکت را به شما معرفی خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

 

شرایط و فرآیند ثبت شرکت در ایران

قوانینی که برای ثبت شرکت در ایران لازم است تا بدانید، بسیار پیچیده و خاص هستند و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد در هنگام برخورد با این قوانین دچار مشکل شده و نتوانند فرایند ثبت شرکت خود را انجام دهند. در این بخش به صورت خلاصه شما را با برخی از این شرایط و قوانین آشنا می کنیم اما موضوع بسیار مهم این است که انجام ثبت شرکت نیاز به تخصص و دانش کافی دارد.

مشخص کردن شرکا

یکی از قوانین بسیار مهم برای ثبت شرکت مشخص کردن شرکا است. در واقع باید سمت هر شریک به صورت دقیق ذکر شده و میزان سهم هر یک از شرکا نیز ثبت شود.

تعداد اعضا

برای ثبت هر نوع شرکت نیاز به تعداد مختلفی از اعضا است. به عنوان مثال برای ثبت شرکت مسئولیت محدود حداقل 2 نفر عضو نیاز بوده و برای شرکت های سهامی خاص حداقل ۵ عضو باید وجود داشته باشند.

موضوع شرکت

مرحله و قانون دیگری که برای ثبت شرکت باید به آن توجه داشت، تعیین موضوع شرکت است. یعنی شما باید با توجه به موضوع فعالیت خود اقدام به گرفتن مجوز های مختلف کرده و سپس با ارائه مجوز ها به اداره ثبت شرکت ها این فرایند را انجام دهید.

پرداخت حق الثبت شرکت

یکی دیگر از بخش ها و قوانین که برای ثبت شرکت که باید به آن توجه داشته باشید، پرداخت حق الثبت شرکت است. بر اساس میزان سرمایه این حق الثبت متغیر خواهد بود. به عنوان مثال برای شرکت های تجاری با توجه به سرمایه اولیه دو میلیون ریالی، به ازاء هر ۱۰ هزار ریال، هزینه حق الثبت شرکت ۱۶۰ ریال خواهد بود.

اگهی در روزنامه های رسمی

یکی دیگر از قوانین بسیار مهم در فرآیند ثبت شرکت این است که تا پیش از انتشار آگهی ثبت شرکت شما در روزنامه های رسمی کشور به هیچ عنوان فرایند ثبت شما تکمیل نشده و مشروعیت قانونی ندارد.

تشریفات لازم برای ثبت کردن شرکت

برای آن که بتوانید شرکت خود را ثبت کنید، لازم است تا تشریفاتی را انجام داده و مدارک مختلفی را تهیه و تنظیم کنید. از مهم ترین این مدارک می توان به اساسنامه ثبتی شرکت، اظهار نامه یا تقاضانامه ثبت شرکت، صورتجلسه مجمع عمومی و مسئولین، تهیه مجوز فعالیت شرکت، مشخص کردن نوع شرکت ثبتی، مشخص کردن نوع فعالیت و موضوع کاری و... نام برد که فرایند تهیه و تنظیم هر یک از این موارد بر عهده شرکت و اعضای آن است.

بهترین روش برای ثبت شرکت

همان طور که گفته شد و مشاهده کردید، شرایط ثبت شرکت و قوانین آن بسیار پیچیده و ویژه است و همین موضوع سبب شده تا تنها افراد خاصی بتوانند به بهترین شکل ممکن در این حوزه فعالیت کرده و مراحل ثبت شرکت ها را با سرعت فوق العاده ای انجام دهند.

 اگر علاقه ای ندارید تا درگیر فرآیند ثبت شرکت در تهران و هر شهر دیگری شوید، پیشنهاد ما این است که به سراغ مراکزی بروید که به شما کمک می کنند تا با سرعت فوق العاده ای مراحل ثبت شرکت خود را انجام دهید. این مراکز با داشتن وکلای مختلف و افراد مسلط به قوانین به شما کمک می کنند تا این مسیر را با سرعت بسیار زیادی طی کرده و به هیچ عنوان در طول مسیر دچار مشکل نشوید. شما می توانید با پرداخت هزینه به این مراکز با بهینگی فوق العاده مراحل ثبت شرکت خود را به این مراکز سپرده و دیگر دغدغه در این حوزه نداشته باشید.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به فرآیند ثبت شرکت انداخته و بیان کردیم که برای انجام این کار لازم است تا به چه قوانینی مسلط باشید. موضوع بسیار مهم این است که قوانین گفته شده در این مطلب تنها گوشه ای از صدها قانون و تبصره ای است که برای انجام فرآیند ثبت کردن یک شرکت لازم است تا به آن تسلط داشته باشید.

 پس از بررسی این موارد بهترین روش برای انجام مراحل ثبت شرکت را معرفی کرده و بیان کردیم که چگونه می توانید از مراکز فعال در این حوزه کمک بگیرید.


Call Now