آیا همه شرکت ها باید ثبت برند را انجام دهند

ضرورت ثبت برند، از جمله مهم ترین سوالاتی است که اکثر افراد و صاحبان کسب و کار معمولا با آن درگیر هستند. اما در حقیقت ثبت برند در ایران به صورت اختیاری بوده و هیچ اجباری در کار نیست. یعنی هر مجموعه و سازمان تجاری که تمایل به ثبت برند داشت، می تواند آن را برای شرکت خود انجام دهد.

اما در این بین نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که اگر شما برای شرکت خود ثبت برند انجام ندهید و شرکت پس از مدتی به موفقیت های زیادی دست پیدا کرد، افراد سودجو به راحتی می توانند از نام شرکت شما سوءاستفاده نمایند. از آنجایی که شما شرکت خود را ثبت نکرده اید، افراد کلاهبردار و سود جو به دلیل موفقیت ها و کارنامه درخشان شرکت شما، می توانند با استفاده از نام شرکت شما ثبت برند نموده و مشکلات حقوقی زیادی را برای شما ایجاد کنند. بنابراین نمی توان به راحتی از کنار مزیت های ثبت برند عبور کرد.

ثبت برند شرکت ها اجباری است یا اختیاری

همان طور که اشاره شد، در ثبت برند اجباری وجود ندارد و این کار کاملا اختیاری می باشد. اما بر اساس قانون تصویب شده، بسیاری از شرکت ها و کسب و کارهای خاص، ملزم به ثبت برند برای شرکت خود می باشند. کسب و کارهایی که ملزم به ثبت برند هستند، شامل مواردی همچون داروهای ویژه پزشکی، داروهای نگهداری شده در ظروف خاص و نوشیدنی ها می باشند.

علاوه بر موارد ذکر شده، مواد آرایشی نیز باید برند تجاری خود را ثبت نمایند. چرا که وسایل آرایشی از جمله موادی هستند که تماس مستقیمی با پوست داشته و با سلامتی انسان سروکار دارند. بنابراین ثبت برند برای لوازم آرایشی، از جمله الزامات می باشد.

در واقع شما برای ثبت برند تجاری شرکت خود، باید اسمی را انتخاب کنید که تنها مختص خودتان باشد. استفاده از اسامی که قبلاً به وسیله شرکت های دیگر ثبت شده اند، امکان پذیر نمی باشد. بر اساس قانون، استفاده از برند های دیگر جرم محسوب شده و طبق قانون با فرد سوءاستفاده گر برخورد خواهد شد.

ثبت کیا افتخار دارد با بهره گیری از پرسنل و وکلای خبره جهت انجام امور ثبت برند در خدمت شما سروران گرامی باشد.

تلفن تماس : 88882588 88888273


Call Now