یکی از سوالات بسیار مهمی که همواره توسط افرادی که قصد ثبت برند را دارند، پرسیده می شود این است که آیا خودمان می توانیم اقدام به ثبت برند کنیم یا خیر؟

 برای این سوال، پاسخ روشن و کاملی وجود دارد که در این مطلب قصد داریم تا پاسخ این سوال را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و اطلاعات تکمیلی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

برند و علامت تجاری چیست؟

براساس قوانین تجارت در ایران نام و نشان تجاری به نام یا نمادی گفته می شود که برای شناسایی کالا و خدمات از یک فروشنده با سایر رقبا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 در واقع از برند و علامت تجاری برای متمایز کردن فروشندگان یک محصول استفاده می شود. به عنوان مثال فرض کنید که چندین برند در زمینه تولید دستمال کاغذی فعالیت می کنند، این برندها برای آن که از یکدیگر متمایز شده و هر یک، مشتریان منحصر به فرد خود را به دست بیاورند، نیاز دارند تا اقدام به ثبت برند و علائم تجاری کرده و محصولات خود را با برند و علائم تجاری متمایز از سایر رقبا به بازار عرضه کنند.

امروزه ثبت کردن علامت تجاری یکی از کارهای بسیار مهم است و اگر کسب و کار شما برند منحصر به فرد خود را نداشته باشد، به راحتی از بازار رقابتی حذف شده و سایر برندها جایگزین آن می شوند.

چگونه می توان اقدام به ثبت برند کرد؟

اگر قصد دارید تا اقدام به ثبت برند کنید، می توانید از چند طریق به این هدف دست پیدا کنید. در این بخش قصد داریم تا روش های مختلفی که می توانید ثبت برند کنید را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

خودتان اقدام به ثبت برند کنید

اولین روش برای ثبت کردن برند این است که خودتان اقدام به انجام این کار کنید. و اشنایی با قوانین ثبت برند داشت باشید برای انجام دادن این فرایند می توانید به سراغ سامانه اینترنتی ثبت برند رفته و پس از اسکن مدارک و انجام مراحل اینترنتی فرایند ثبت برند خود را به پایان برسانید.

 نکته مهم که باید به آن توجه داشت این است که ممکن است موارد قانونی مختلفی وجود داشته باشد که شما از آن بی اطلاع باشید و به علت عدم توجه به قوانین، پرنده ثبت برند شما طولانی و سخت شود.

 به همین دلیل پیشنهاد ما این است که فرایند ثبت برند را به یک آدم باتجربه و متخصصان بسپارید. با وجود این که خودتان نیز می توانید برای انجام این کار اقدام کنید، با این حال ممکن است به دلیل نداشتن تجربه، وقت و هزینه بسیار زیادی برای انجام این کار صرف شود.

استخدام نماینده حقوقی

روش دیگری که به شما کمک می کند تا بتوانید اقدام به ثبت برند کنید، این است که یک نماینده قانونی برای خود انتخاب کرده و فرآیندهای ثبت برند را به او بسپارید.

 نکته مهم این است که باید فردی را به عنوان نماینده قانونی خود انتخاب کنید که تجربه و اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند، چرا که عدم تجربه کافی می تواند باز هم برای شما مشکلات مختلفی را به وجود بیاورد.

کمک گرفتن از موسسات حقوقی

روش دیگری که برای ثبت برند می توانید به سراغ آن بروید، کمک گرفتن از موسسات حقوقی است. امروز موسسات حقوقی مختلفی در سراسر کشور در حال فعالیت هستند که تمامی فرآیندهای قانونی را با هزینه معقول و سرعت بسیار زیاد انجام می دهند و شما می توانید با سپردن فرآیند ثبت برند شرکت خود به این موسسات، این کار را با سرعت و دقت بسیار زیادی انجام دهید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری

ثبت کردن علامت تجاری مثل هر فرآیند قانونی دیگر نیازی به مدارک خاصی دارد و اگر قصد دارید تا اقدام به ثبت برند کنید باید در وهله اول این مدارک را جمع آوری کرده و آن ها را به همراه خود داشته باشید.

 نبود هر یک از این مدارک می تواند شما را در طول انجام عملیات ثبت برند با مشکل مواجه کند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که در همان ابتدا تمامی این مدارک را به صورت یکپارچه جمع آوری کرده و حتی کپی از تمامی مدارک تهیه کنید تا در هنگام انجام مراحل قانونی ثبت برند با مشکل مواجه نشوید.

 مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری شامل موارد زیر می شوند:

کپی شناسنامه

کارت ملی

کپی کارت بازرگانی (اگر از حروف لاتین استفاده می کنید)

کپی مجوز فعالیت


Call Now