چند ماه پیش بود که بیماری کرونا بیشتر کشورهای جهان از جمله ایران را در برگرفت، ویروس کرونا مشکلات و معضلات زیادی را برای مردم جهان به وجود آورد. بیماری کرونا علاوه بر اینکه جان بسیاری از مردم جهان از جمله مردم کشورمان ایران را گرفته است، شرایط اقتصادی بسیار بدی را برای مردم جهان به وجود آورده و بسیاری از کسب و کارها و شرکتها را تعطیل و حتی تا مرز ورشکستگی پیش برده است. در این بین بیماری کرونا جدای از تمامی مشکلاتی که به وجود آورد، برای یک سری از کسب و کارها بسیار خوب بود. به دلیل اینکه با افزایش بیماری کرونا در جهان شیوه زندگی مردم تغییر کرد و عبور و مرور در خیابانها و بازارها کاهش چشمگیری داشت. بروز بیماری کرونا در جهان نیازهای جدید را در جامعه جهانی به وجود آورد که به دنبال آن مشاغل شکل جدیدی به خود گرفتند که در ادامه برای شما چند نوع از این مشاغل را توضیح خواهیم داد.

چرا در دوران کرونا بسیاری از مشاغل تعطیل شدند؟

در دوران کرونا بیشتر مشاغلی که نیاز به حضور فیزیکی افراد بود دچار مشکلات شدید شدند. حتی برخی مشاغل در حوزه آی تی که با حضور فیزیکی افراد در ارتباط نبودند هم با مشکل رو به رو شدند، به عنوان مثال وب سایت هایی که در زمینه گردشگری فعالیت می کردند، با مشکل جدی رو به رو شدند. به این دلیل که با شیوع ویروس کرونا محدودیت های زیادی برای سفر و گردشگری وضع شد، تمامی پروازها و دیگر سامانه های حمل و نقل متوقف شدند و تمامی کسب و کارهای مرتبط با آنها دچار رکود شدید شدند. با شیوع ویروس کرونا کار از راه دور یا دور کاری بسیار رونق پیدا کرد و شرکت هایی که در زمینه ارائه خدمات مجازی و IT فعالیت می کردند در این دوران بسیار رونق پیدا کردند. 

در دوران شیوع کرونا در ایران که از اواخر بهمن ماه 1398 شروع شده است، حدود 40 درصد از مشاغل هیچ گونه فعالیتی را در این زمان نداشتند. با گذشت یک یا دو ماه از شیوع ویروس کرونا در ایران این میزان به 21 درصد کاهش یافت. کرونا بسیاری از مشاغل را تعطیل و بسیاری از افراد را بیکار کرد. به دلیل خانه نشینی افراد بسیاری از بازارها تعطیل و بسیاری از مشاغل ورشکست شدند. از این رو نیاز بود که شکل مشاغل در دوران کرونا تغییر کند تا ضررهای وارده به کسب و کارها به حداقل برسد. 

یکی از آمارهایی که می توان بررسی کرد تا بتوان فهمید که چه شرکتهایی در این دوران به ثبت رسیده اند، بررسی شرکتهای ثبت شده در دوران کرونا می باشد. به عنوان مثال با توجه به اینکه استفاده مردم از مواد شوینده و ضدعفونی افزایش پیدا کرد، بسیاری از افراد اقدام به ثبت شرکت هایی در این زمینه کردند. در ادامه چند نمونه از شرکت هایی که به طور گسترده در دوران کرونا به ثبت رسیده اند، را معرفی خواهیم کرد. 

ثبت شرکت تولید ماسک

یکی از محصولاتی که در دوران کرونا میزان مصرف آن از جانب افراد به شدت افزایش یافت، ماسک های تنفسی بود. همانطور که می دانید سیستم تنفسی مهمترین شاهراه ورود ویروس کرونا به بدن می باشد و برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا باید از ورود ویروس به این قسمت از بدن جلوگیری کرد. ماسک های تنفسی مهمترین وسیله بهداشتی در مبارزه با بیماری کرونا می باشند. ماسک ها در انواع مختلف تولید می شوند. در چند ماه گذشته سازمان بهداشت جهانی به صورت رسمی اعلام کرد که استفاده از ماسک بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا می باشد. به دنبال این بیانیه سازمان بهداشت جهانی، بسیاری از کشورها به ویژه ایران استفاده از ماسک را در مجامع عمومی اجباری کردند، حتی در بعضی از کشورها افرادی که از ماسک استفاده نمی کردند با جریمه های سنگین رو به رو می شدند.

همین موضوع باعث شد تا بسیاری از افراد به سمت تولید و پخش ماسک بروند. به همین دلیل بسیاری از افراد برای ثبت شرکت تولید ماسک اقدام کردند.

ثبت شرکت تولید مواد ضد عفونی و الکل

همانطور هم که در بالا اشاره شد، با افزایش بیماری کرونا استفاده مردم در سراسر جهان از مواد ضدعفونی و الکل افزایش چشم گیری داشت و در حال حاضر یکی از مهم ترین نیازهای جامعه بشری در سراسر جهان می باشد. با افزایش مصرف افراد از مواد ضدعفونی و الکل نیاز به این مواد بیش از پیش احساس شد و باید شرکتهای جدیدی در زمینه تولید مواد ضدعفونی و الکل وارد این عرصه می شدند، به این دلیل که شرکتهای موجود فعلی دیگر جوابگوی نیاز جامعه در این مقطع زمانی نبودند. به همین دلیل بسیاری از افراد اقدام به ثبت شرکت تولید مواد ضدعفونی و الکل کردند. 

به طور کلی در دوران کرونا به دلیل افزایش مصرف افراد از مواد ضدعفونی و ماسک های تنفسی، شرکت های زیادی در این زمینه تاسیس و شروع به کار کرده اند.

کسب و کارهای اینترنتی

هنگامی که کرونا وارد بسیاری از کشورهای جهان شد، دولت ها دستور به قرنطینه خانگی مردم دادند و بسیاری از مردم مجبور بودند که روزها در خانه بمانند. با افزایش خانه نشینی میزان مصرف اینترنت در سراسر جهان به ویژه ایران افزایش یافت. با تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و سایر مکان های آموزشی بسیاری از آموزش ها به صورت مجازی درآمدند. از طرفی به دلیل اینکه افراد در سراسر دنیا مجاز به حضور در مجامع عمومی نبودند مجبور بودند که بسیاری از خریدهای خود از قبیل خوراک، پوشاک، خریدهای آموزشی و خرید سایر وسایل را از طریق فروشگاه های اینترنتی انجام دهند. در این دوران فروش فروشگاه های اینترنتی به دلیل خانه نشینی بسیاری از افراد چندین برابر شد، به همین دلیل بسیاری از افراد در این دوران تصمیم به راه اندازی فروشگا های اینترنتی گرفتند. کرونا بسیاری از مشاغل سنتی را سست نمود و یا آنها را از بین برد، به همین دلیل بسیاری از افراد به کارهای اینترنتی روی آوردند و در این حوزه شروع به فعالیت کردند تا بسیاری از محصولات خود را در بستر اینترنت به فروش برسانند. 

رشد فروشگاه های اینترنتی در زمان کرونا بسیار چشمگیر بود که شرکت آمازون که بزرگترین فروشگاه اینترنتی در سراسر جهان می باشد، بیشترین سود را از زمان شروع کرونا به دست آورده است. درواقع یکی از مشاغل مجازی که در دوران کرونا بسیار رونق پیدا کردند، فروشگاههای اینترنتی بودند. با شیوع کرونا به دلیل اینکه بسیاری از افراد قادر به تامین نیازهای خود از طریق فروشگاه های فیزیکی نبودند، به فروشگاه های اینترنتی روی آورند، حتی افرادی که تا به حال خرید اینترنتی انجام نداده بودند هم به خرید از فروشگاههای اینترنتی روی آوردند.کرونا در مجموع آسیب ای بسیار زیادی را به جامعه جهانی وارد کرد، باهوش ترین افراد در این دوره افرادی بودند که در این زمان نیازهای جامعه را به درستی شناسایی کردند و از آنها حداکثر استفاده را بردند.

 ویروس کرونا بعد از وارد شدن به بسیاری از کشورهای جهان به سرعت شیوع پیدا کرد. از این رو بسیاری از افراد هم به سرعت دست به کار شدند و کسب و کار مجازی خود را راه اندازی کردند تا بیشتر از این کسب و کار آن ها توسط کرونا نابود نشود. در مجموع می‌توان گفت در دوران کرونا بیشترین ثبت شرکت مربوط به شرکت های آی تی، شرکت های الکترونیکی ، فروشگاه های اینترنتی و سایر زیر مجموعه های آن بوده است. 

 

شرکت های آموزش از راه دور

در دوران کرونا با تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، افراد به آموزش مجازی و اینترنتی روی آوردند. از این رو بسیاری از افراد شروع به راه اندازی شرکت هایی در زمینه خدمات رسانی و رفع نیازهای آموزشی افراد در بستر اینترنت کردند. بسیاری از کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی که تنها در بستر آفلاین و با حضور فیزیکی افراد برگزار می‌شد، با شیوع کرونا به فکر راهکارها و شیوه‌های برگزاری آنلاین افتاده‌اند.

همواره به خاطر داشته باشید که بهترین ایده‌ها و راهکارها در شرایط سخت و بحرانی به ذهن انسان خطور می‌کند. پس در شرایط حساس کنونی که به سبب شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب‌و کارها در معرض خطر هستند، میتوان با اجرایی کردن ایده‌های کاربردی و به ثبت رساندن شرکت‌های جدید فرصت‌های شغلی جدیدی ایجاد نمود.


Call Now