برای انجام فعالیت‌های خود در قالب شرکت نیاز به لوگو یا نشان تجاری دارید. گاهی از لغت برند نیز به جای لوگو استفاده می‌شود و برای ثبت شرکت طراحی لوگو و ثبت آن نیز لازم است. لوگو معرف شرکت و کسب و کار شما است، برای همین باید منحصر بفرد بوده و به نام شرکت خودتان ثبت گردد. برای بازاریابی بهتر نیز لازم است تمام حقوق مربوط به لوگو را از نظر قانونی محفوظ نگه دارید تا رقبا یا شرکت‌ های دیگر که لوگویی مشابه با طرح شما دارند، از این موضوع سو استفاده نکنند.هر شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند لوگویی را به نام خود ثبت کند، اما به اشتباه بسیاری از افراد تصور می‌کنند تنها افراد حقوقی امکان ثبت نشان تجاری دارند. قانون تجارت در جمهوری اسلامی نشان‌ های تجاری را مورد پشتیبانی قرار می‌ دهد، زیرا هر لوگو یک اثر ارزشمند از نظر مادی و معنوی به حساب می‌ آید. برای اینکه امکان جعل و تقلید از لوگو یا سو استفاده از آن وجود نداشته باشد .

همه اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی بایستی قبل از شروع فعالیت، برای ثبت رسمی لوگو اقدام کنند. توجه داشته باشید که برای ثبت یک نشان تجاری بایستی ابتدا ارزش لوگو بررسی گردد و برای کارشناسان مسجل شود که لوگو یک اثر تقلیدی نیست و از هیچ علامت دیگری کپی‌برداری نشده است.

در ادامه می‌ خواهیم مدارک لازم جهت ثبت لوگو و نشان تجاری را بررسی کنیم. همچنین اگر سؤالات بیشتری در این باره دارید می‌توانید از مشاوران با تجربه راهنمایی بگیرید.

ثبت لوگو

 برای ثبت لوگو بایستی به وب سایت مالکیت معنوی مراجعه کنید و مدارک و مستندات مورد نیاز را ارائه دهید. کارشناسان و متخصصان در این ارگان، نشان تجاری مورد نظر شما را بررسی می‌ کنند تا از میزان ارزشمندی هنری و همچنین منحصر بفرد بودن آن اطمینان حاصل کنند. پس از اخذ تاییدیه از وب سایت مالکیت معنوی باید مراحل بعدی را به صورت حضوری در این سازمان پیگیری کنید. برای همین توصیه می‌ کنیم از وکیل یا کارشناس معتبر کمک بگیرید تا پروسه با سرعت بیشتری پیش برود.

برای ارائه درخواست به وب سایت مالکیت معنوی بسته به شخص حقیقی یا حقوقی به مدارک زیر نیاز دارید:

مدارک لازم جهت ثبت لوگو برای اشخاص حقوقی

اگر نشان اداری متعلق به شرکت یا کسب و کار باشد، یک شخص حقوقی می‌ تواند برای ثبت لوگو اقدام کند و مدارک مورد نیاز عبارتند از:

● یک نسخه کپی از مواردی مانند: آگهی تاسیس شرکت، مستندات مربوط به تغییر نام، آدرس، مدیر عامل و ...، آگهی درج تغییرات.

● یک نسخه از مجوز‌ها و اختیاراتی که به شرکت اعطا شده‌ است مانند پروانه بهره برداری و جواز تاسیس.

● یک تصویر از کارت بازرگانی که به نام شرکت یا شخص مدیر عامل است.

● یک تصویر از شناسنامه و کارت مدیرعامل شرکت‌

● یک نسخه از تصویر نشان تجاری یا لوگویی که قصد دارید آن را ثبت کنید ( لوگو باید در ابعاد ۱۰*۱۰ سانتی‌ متر چاپ شده باشد).

● مهر شرکت

مدارک لازم جهت ثبت لوگو برای اشخاص حقیقی

در بخش‌ های قبلی اشاره کردیم که یک شخص حقیقی هم می‌ تواند لوگویی را به نام خود ثبت کند. در این صورت برای ارائه درخواست به مدارک زیر نیاز دارد:

● تصویری از شناسنامه و کارت ملی شخص

● یک تصویر از مجوز کسب یا مجوز فعالیت‌

● کپی کارت بازرگانی که به نام متقاضی ثبت شده است

● یک نسخه از تصویر نشان تجاری یا لوگویی که قصد دارید آن را ثبت کنید ( لوگو باید در ابعاد ۱۰*۱۰ سانیتیمتر چاپ شده باشد).

نکات مهم برای ثبت نشان تجاری

● برای مراجعه به وب سایت سازمان مالکیت معنوی یا همان ثبت برند به آدرس اینترنتی https://iripo.ssaa.ir/ رجوع کنید. در این وب سایت همه مراحل برای ارائه درخواست ثبت لوگو به سادگی توضیح داده شده است. پس از تکمیل تقاضانامه یک کد پیگیری به شما ارائه می‌ شود که در زمان مشخص بایستی به صورت حضوری ادامه مراحل را در سازمان مالکیت معنوی دنبال کنید.

● اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی می‌ توانند از یک وکیل یا نماینده برای پیگیری پروسه ثبت لوگو کمک بگیرند.

● چنانچه طرح لوگو سه بعدی است، باید از همه ابعاد آن تصویر تهیه کرده و در اندازه ۱۰*۱۰ همراه با مدارک دیگر ارائه کنید.

● در صورت دریافت تاییدیه برای ثبت برند باید این آگهی در روزنامه کثیرالانتشار چاپ شود.

● اگر سازمان مالکیت معنوی برای ثبت لوگو به شما تاییدیه اعطا کرد، این تاییدیه به صورت یک تصدیق ده ساله است که می‌ توانید با پرداخت هزینه به دفعات نامحدود آن را تمدید کنید.

● بر اساس مصوبه‌ هیات وزیران برخی از شرکت‌ها که تولید کننده محصولات زیر هستند، بایستی حتماً برای ثبت نشان تجاری اقدام کنند:

1. دارو‌ها

2. مواد غذایی که در بسته‌بندی‌ بوده و لفاف دارند

3. آب‌ های گازدار

4. لوازم آرایشی و بهداشتی که مستقیماً بر روی پوست استعمال می‌ شوند

جمع‌بندی

همان‌ طور که متوجه شدید، پس از ثبت شرکت باید برای ثبت لوگو و نشان تجاری نیز اقدام کنید. برخی مراحل از طریق سامانه آنلاین قابل انجام است و تعدادی دیگر باید به صورت حضوری در سازمان مربوطه پیگیری شوند. می‌ توانید برای صرفه جویی در وقت و هزینه‌ های دیگر از مشاوران و کارشناسان کیاثبت کمک بگیرید تا هر چه زود‌تر به نتیجه برسید.


Call Now