اگر اشخاص حقیقی و حقوقی در کشور تصمیم بگیرند با یک شرکت، سازمان یا مؤسسه غیر تجاری همکاری کنند، برای ثبت نمایندگی خارجی در ایران باید بر اساس مراحل قانونی که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران تصویب شده است، اقدام نمایند. برای ثبت نمایندگی شرکت‌ های خارجی در ایران و اجازه فعالیت آن ها باید دو مورد را در نظر گرفت؛ اول اساسنامه شرکت خارجی و دوم قوانین دولت ایران. وقتی نمایندگی شرکت خارجی در ایران ثبت شد، تمام فعالیت‌ های آن در خاک کشور، تحت لوای شرکت مذکور قرار می‌ گیرد.بر اساس قوانین بین‌المللی و قانون اساسی ایران، برای ثبت شرکت‌ های خارجی نیاز به روابط متقابل حقوقی و تجاری بین دو کشور می‌ باشد. یعنی تنها شرکت‌ های خارجی می‌ت وانند در ایران نمایندگی داشته باشند که اجازه فعالیت شرکت‌ های ایرانی را در خاک خود صادر کرده و ممانعتی ایجاد نکنند.

در این مطلب قصد داریم قوانین اولیه برای ثبت نمایندگی خارجی در ایران را بررسی کنیم و در ادامه بدانیم چه مدارکی برای این فرآیند نیاز داریم.

قوانین ایران برای ثبت نمایندگی شرکت خارجی

قبل از اقدام برای ثبت نمایندگی شرکت‌ های خارجی بایستی قوانین زیرا را در نظر بگیرید و به طور دقیق از آن‌ها آگاهی داشته باشید:

1. بر اساس ماده واحده قانون اساسی ایران، ثبت نمایندگی یا شعبه شرکت‌ های خارجی تنها زمانی ممکن است که شرکت‌ های خارجی در کشور مبدا خود به صورت قانونی فعالیت داشته باشند و به شرکت‌ های ایرانی نیز اجازه فعالیت در خاک خود بدهند. همچنین فعالیت شرکت خارجی در ایران بایستی با قوانین جمهوری اسلامی مطابقت داشته باشد.

 

2. بر اساس ماده ۱ آیین نامه اجرایی قانون، اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی در ایران که در تاریخ ۱۳۷۸/۲/۱۳ تصویب شده است، شرکت های خارجی که به صورت زیر فعالیت دارند می‌توانند در ایران نمایندگی قانونی داشته باشند:

شرکت‌هایی که کالا را به همراه گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه می‌دهند.

شرکت‌هایی که فعالیت آن‌ها باعث افزایش صادرات غیر نفتی ایران می‌شود.

شرکت‌های خدمات دانش محور و فناوری ارائه می‌دهند.

چنین شرکت‌هایی باید شرایط زیر را هم دارا باشند: 

● بایستی قرارداد بین شرکت خارجی و اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی در ایران بسته شود.

● باید قبل از ثبت و شروع فعالیت شرکت خارجی، زمینه‌های سرمایه‌گذاری در ایران بررسی شوند.

 

 3. اگر فعالیت شرکت جز موارد مذکور نبود بایستی انجام فعالیت‌ها با مجوز مستقیم توسط دولت همراه باشد. همچنین یک شرکت ایرانی می‌ تواند نمایندگی شرکت خارجی را ثبت کند به شرطی که مورد تایید دولت ایران باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نمایندگی خارجی در ایران

1. ارائه کد فراگیر اشخاص حقیقی یا حقوقی که نماینده شرکت خارجی در ایران هستند. (کد فراگیر مانند کد ملی است با این تفاوت که برای اتباع خارجی صادر می‌شود.) 

2. ارائه درخواست رسمی و کتبی شرکت خارجی به اداره ثبت شرکت‌ها

بایستی مدارک زیر را به تایید سفارت، نمایندگی یا کنسولگری ایران در کشور مربوطه برسانید:

اساس‌نامه

● آگهی تاسیس

● آخرین تغییرات ثبت شده

● نسخه‌ای از قرارداد نماینده یا نمایندگان با شرکت خارجی

تمام مدارکی که در بالا ذکر شد، باید توسط یک مترجم رسمی ترجمه شوند و به تایید اداره اسناد و امور مترجمان رسمی قوه قضایی برسند. 

3. نماینده‌ای که قصد فعالیت در ایران را دارد، باید یک گزارش توجیهی درباره موارد زیر ارائه دهد:

● معرفی شرکت و نوع فعالیت آن

● ارائه دلایل مبنی بر ضرورت وجود نمایندگی در ایران

● توضیح درباره فعالیت‌ ها، اختیارات نمایندگی و محل جغرافیایی آن در ایران

● تخمین تعداد نیروی انسانی ایرانی یا خارجی برای انجام پروژه‌ ها

● تعیین نحوه تامین درآمد ارزی 

4. ارائه تعهد نامه مبنی بر اینکه اگر در طول فعالیت از طرف دولت یا اداره ثبت شرکت منعی برای ادامه فعالیت صادر شد، بایستی نمایندگی شرکت خارجی ظرف مدت معین شرکت را منحل کرده و لغو شود. 

5. کپی برابر اصل پاسپورت شخص حقیقی خارجی که به عنوان نماینده اصلی معرفی شده است. 

6. اگر افراد ایرانی به عنوان مدیر نمایندگی خارجی تعیین شوند، باید تمام مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت‌ ها نیز به پرونده ضمیمه گردد. 

7. آخرین گزارش مالی تایید شده از شرکت اصلی

 

آیا ثبت شعبه شرکت خارجی مانند نمایندگی است؟

ثبت شعبه‌ ای از شرکت خارجی مانند نمایندگی نیست زیرا اصولاً شعبات یک شرکت خارجی دقیقاً فعالیت‌ های مشابه دارند و از نظر حقوقی یک نماینده اصلی در قبال تمام شعبات پاسخگو بوده و اختیارات تام دارد. در حالی که نمایندگی ممکن است فعالیت‌ های متفاوت‌ تری در کشور مهمان داشته باشد. در ضمن برای مسائل حقوقی تنها نماینده رسمی در کشور مهمان پاسخگو است نه شرکت اصلی در کشور مبدا.

 

بدیهی است که ثبت نمایندگی خارجی در ایران فرآیند پیچیده‌ ای داشته و نیاز به یک تیم حرفه‌ ای از وکلا و کارشناسان دارد. با چنین امکاناتی لازم نیست وقت زیادی تلف نخواهد شد، بلکه دقیقاً در مسیر صحیح قرار می‌ گیرید و پروسه ثبت نمایندگی خارجی در زمان قابل قبولی به اتمام می‌ رسد. می‌ توانید برای اطلاعات بیشتر از مشاوران با تجربه در این زمینه سوالاتی بپرسید و در مدت زمان مطلوب نمایندگی را ثبت کنید.


Call Now