برای ثبت برند یکی از مهم‌ ترین کار‌هایی که باید انجام دهید، تهیه یا طراحی لوگو است. حتی قبل از برند سازی و شروع فعالیت یعنی زمانی که می‌ خواهید ثبت شرکت انجام دهید، نیاز به یک لوگو دارید. قوانین مربوط به طراحی لوگو در رشته‌ ای به نام ارتباط تصویری به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است. به عبارتی برای طراحی برند نیاز به لوگو داریم تا با استفاده از آن به دیگران بگوییم نشانه شرکت ما چیست و مشغول به چه فعالیتی هستیم. وقتی قرار باشد اطلاعات لازم درباره کسب و کار را در یک نشانه به دیگران انتقال دهیم، کار سختی پیش رو داریم. معمولاً صاحبان مشاغل برای طراحی لوگو به شرکت‌ های گرافیکی یا گرافیست‌ های فریلنسر مراجعه می‌ کنند. گرافیست با دریافت اطلاعاتی مانند نام شرکت و نوع فعالیت آن، یک لوگو طراحی می‌ کند. ما می‌ خواهیم در این مطلب به طور کامل درباره طراحی آرم و لوگو شرکت بحث کنیم و نکاتی را نام ببریم که شما برای انتخاب لوگو برای برند خود، چشم انداز بهتری داشته باشید.

طراحی لوگو

برای اینکه به اهمیت طراحی لوگو پی ببرید، همین الان به نام چند برند مهم که در خاطرتان مانده فکر کنید. آیا می‌توانید لوگو آن‌ها را به یاد بیاورید؟ مثلاً چند برند جهانی را در نظر بگیرید:

● آدیداس

● اینستاگرام

● کوکاکولا

● و …

آیا لوگو این برند‌ها در ذهن شما تداعی شد؟ احتمالاً پاسخ همه مثبت است. درست است که این برند‌ها محبوب و پر استفاده هستند و روزانه بارها روبروی چشم ما قرار می‌ گیرند، ولی لوگو هرکدام از آنها، بسیار قدرتمند و به یاد ماندنی طراحی شده است تا برای مدت مدیدی در خاطر ما باقی بماند. حالا اگر کسب و کاری نوپا باشد، باید سرمایه‌ گذاری بیشتری برای طراحی برند و طراحی لوگو در نظر بگیرد. چرا که لازم است برای شناساندن و ثبت برند انرژی بیشتری صرف کند.

با وجود اهمیت تاثیرگذاری لوگو می‌ توان گفت که لوگو باید از قوانین رنگ و نشانه‌ ها کمک بگیرد تا تأثیر روانشناختی لازم را بر مخاطبان داشته باشد. این نکته را به یاد داشته باشید که در زمان ثبت شرکت وقتی لوگو مورد نظر خود را برای ثبت برند انتخاب کردید، این لوگوی اولین شناسه کسب و کار شما است. برای اینکه تاثیرگذاری لازم را داشته باشد، باید تا مدت‌ های مدید باقی بماند. یعنی باید چندین سال همین لوگو را استفاده کنید تا تبدیل به نشانه‌ ای به یادماندنی شود. پس لوگویی انتخاب کنید که برای همه زمان‌ ها زیبا باشد. البته بعد از چند سال که رویکرد‌های شرکت تغییر کرد یا گسترده‌تر شد، می‌ توانید طرح لوگو را تا حدی تغییر دهید.

یک لوگوی خوب باید مانا، متمایز و زیبا باشد. در ادامه نکات بیشتری درباره طراحی لوگو نام می‌بریم:

 

چه لوگویی لازم داریم؟

اگر به عنوان صاحب کسب و کار در حال ثبت شرکت هستید و به طراحی برند نیاز دارید بهتر است چند سوال را پاسخ دهید تا لوگوی نهایی دقیقاً مطابق نوع فعالیت و روحیه شما باشد. این سوال‌ها عبارتند از:

 

چه طرحی از لوگو مناسب‌تر است؟

لوگو‌ها دارای انواع مختلفی هستند، مثلاً ممکن است مانند شرکت‌های گوگل، هوندا، لنوو، سامسونگ و … به سادگی تنها شامل نام شرکت باشند. نوع دیگری از لوگو‌ها هستند که تنها یک تصویر ساده هستند مثلاً توییتر یا اینستاگرام. لوگو‌های قدرتمندی هم وجود دارند که از تصاویر انتزاعی ساخته شده‌اند. برای مثال علامت تیک در لوگوی نایک را به یاد بیاورید. لوگو‌های کوکاکولا، شیائومی و … هم از تغییر فرم عادی حروف ساخته شده‌اند و نوعی تایپو گرافی بوجود آورده‌ اند.

به نام شرکت خود دقت کنید. اگر نام کوتاه و خاص است می‌ توانید از لوگو‌های ساده و حروف استفاده کنید. لوگو‌های ساده با یک فونت مناسب، در ذهن‌ ماندگار می‌ شوند.

 

لوگو معرف چه ویژگی‌ هایی باشد؟

فعالیت شرکت را در نظر بگیرید. خدمات یا محصولاتی که شرکت ارائه می‌ دهد، بر اساس چه روحیه‌ای بوجود آمده‌اند؟ به مشتریان خود می‌ گویید چه تفاوتی با دیگران دارید؟ می‌ توانید همین خصوصیت را به نوعی در طراحی لوگو و طراحی برند منعکس کنید.

 

لوگو چه رنگی باشد؟

وقتی بحث تصاویر و نشانه‌ های گرافیکی باشد، باید بدانید که رنگ تاثیر بسیار مهمی دارد. بنابراین برای انتخاب رنگ حساسیت بیشتری به خرج دهید. پیشنهاد می‌ کنیم کمی درباره قدرت رنگ‌ ها مطالعه کرده و ببینید کدام رنگ می‌ تواند معرف برند شما باشد.

 

چه کسی لوگو را طراحی کند؟

این پرسش دقیقاً با میزان بودجه شما ارتباط دارد. اگر ثبت شرکت انجام داده‌ اید و قصد دارید یک کسب و کار بزرگ راه بیندازید، قطعاً سرمایه‌ گذاری شما هم قابل توجه است. در چنین مواردی بهتر است طراحی لوگو را به یک شرکت گرافیکی حرفه‌ ای بسپارید. تعرفه طراحی لوگو متفاوت است اما اگر یک کسب و کار کوچک دارید می‌ توانید از گرافیست‌ های تازه کار فریلنسر کمک بگیرید. به هر حال به یاد داشته باشید که لوگو شرکت قرار است تا چندین سال مورد استفاده قرار بگیرد.

 

در چه جا‌هایی از لوگو استفاده کنیم؟

لوگو باید در هدر وب سایت، تصویر پروفایل اینستاگرام، توییتر و ...استفاده شود. همچنین در تبلیغات آفلاین مانند پرچم رومیزی، سربرگ‌ های شرکت، کارت ویزیت و … از لوگو استفاده کنید.

به این پرسش‌ها پاسخ دهید و با یک جمع‌بندی کلی برای طراحی لوگو تصمیم بگیرید.

 

اهمیت ثبت لوگو شرکت‌

با تمام نکاتی که در این مطلب نام بردیم متوجه شدید که لوگو شرکت تا چه حد اهمیت دارد. برای طراحی برند و ثبت شرکت نیاز به یک نشانه قدرتمند دارید. شناسنامه برند شما در این اولین مرحله با لوگویی که انتخاب کرده‌ اید، مشخص می‌ شود. در ضمن به یاد داشته باشید که از لوگوی رقیبان خود تقلید نکنید و اگر دیدید طرح نهایی که به شما پیشنهاد شده، جزییات مشابهی با رقیبان دارد، طرح را رد کرده و به گرافیست تأکید کنید یک لوگو متمایز برای شما طراحی کند.

 

جمع‌بندی

هر مرحله‌ ای از ثبت شرکت را با دقت و تحقیق انجام دهید تا مجبور نباشید، پس از مدتی به اصلاح اشتباهات خود بپردازید. امیدواریم این مطلب اطلاعات لازم و کافی برای طراحی لوگو به شما ارا‌ئه داده باشد تا با درک دقیق‌ تری برای سفارش لوگو اقدام کنید.


Call Now