خرید شرکت ثبت شده یکی از روش‌های بسیار موثر و البته راحت برای افرادی است که قصد ثبت شرکت دارند اما زمان کافی برای طی کردن مراحل ثبت شرکت را ندارند. به همین دلیل است که خرید و فروش شرکت به ثبت رسیده این روزها تبدیل به راهکاری مناسب برای این افراد شده است. خرید شرکت ثبت شده به آن‌ها اجازه می‌دهد که به راحتی، بدون اتلاف وقت و هزینه‌های بسیار سنگین به هدف مورد نظر خود در این زمینه برسند. البته این نکته را باید قطعاً در نظر داشته باشید که برای خرید و فروش شرکت‌ها شما باید اطلاعات ضروری در خصوص شرکت مورد نظر خود را بدانید و از طرفی سایر نکات مهم در این زمینه را مد نظر قرار دهید.

خرید و فروش شرکت‌ها

در ادامه این بخش ما نکاتی را در خصوص خرید و فروش شرکت‌ها در اختیار شما قرار می‌دهیم تا در زمان خرید شرکت ثبت شده بتوانید موفق تر عمل کنید. وقتی شما قصد خرید شرکت ثبت شده را دارید باید ابتدا به نوع شرکت مورد نظر خود دقت کنید و ببینید که شرکت مورد نظر شما شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود و یا از انواع دیگر است.

همچنین در زمان خرید شما باید به نکاتی مانند: نداشتن بدهی‌های مالیاتی، دارا بودن کد اقتصادی، میزان کارکرد شرکت، مدت زمان تاسیس شرکت، محل شرکت و در نهایت رتبه یا گرید شرکت توجه کنید تا انتخاب نهایی عاقلانه تری داشته باشید.
علاوه بر این موارد در زمان فروش شرکت نیز شما باید به نکات کلیدی که در این زمینه وجود دارند دقت داشته باشید، چرا که اگر شما مالک شرکتی باشید و بخواهید که به فعالیت خود در این عرصه پایان دهید، دو راه کلی پیش رو دارید که عبارتند از انحلال شرکت و فروش و واگذاری شرکت؛ از بین این دو راه فروش شرکت انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.

 لازم به ذکر است که روند انحلال یک شرکت می‌تواند وقت‌گیر و طاقت فرسا باشد، اما فروش شرکت هم برای شما و هم برای کسی که قصد خریداری شرکت شما را دارد راحت‌تر است. به این صورت که به شما اجازه می‌دهد در کمترین زمان ممکن روند کارهای خود را پیش ببرید. وقتی شما شرکت خود را به فرد دیگری می‌فروشید کلیه مسئولیت‌ها و اختیارات از دسترس اعضای فعلی خارج می‌شوند و به دست صاحب جدید شرکت سپرده میشوند، به همین دلیل بعد از آن نیازی نیست که نگران مشکلات دیگری باشید. البته در این زمینه بهتر است در نظر داشته باشید که گاهی اوقات فقط فروش نام شرکت انجام می‌پذیرد و شرکت مورد نظر شما که قصد فروش آن را داشتید با عنوان دیگری به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

مزایای خرید و فروش شرکت

 در ادامه این بخش ما ابتدا مزایای خرید شرکت ثبت شده و سپس مزایای فروش شرکت به ثبت رسیده را در اختیار شما قرار میدهیم تا با این روند بیشتر آشنا شوید. ابتدا با مزایای خرید شرکت شروع میکنیم:

 • اگر شرکتی که خریداری کرده‌اید و دارای رتبه بندی مناسبی باشد، می‌توانید از همان اوایل فعالیت در مناقصات و مزایده‌ها شرکت کنید.
 • وقتی شرکت مورد نظر شما دارای سابقه کار خوبی باشد، این سوابق مثبت در کارنامه کاری شما نیز ثبت خواهد شد.
 • زمانی که شما یک شرکت دارای رتبه بندی مناسب خریداری می‌کنید دیگر نیاز نیست زمان اضافه برای کسب رتبه صرف کنید و میتوانید تمرکز خود روی قسمت های دیگر کارهای خود بگذارید. 
 • نیازی نیست زمان اضافه برای کسب مجوزهای مربوط به ثبت شرکت بگذارید.
 • برای انجام این کار شما نیاز به گواهی عدم سوء پیشینه نخواهید داشت.
 • نیازی به گواهی مالیات بر ارزش افزوده ندارید.
 • هیچ زمانی برای گرفتن کد اقتصادی نمی گذارید و به این صورت در هزینه و وقت شما صرفه جویی می‌شود.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است: فروش شرکت نیز می‌تواند مزایای زیادی را برای طرف قرارداد شما (یا در مواردی که قصد فروش شرکت را داشته باشید، خود شما) به همراه داشته باشد که اصلی ترین مزیت این کار همین است که : "وقتی شما به جای انحلال شرکت، تصمیم به فروش آن میگیرید، دیگر نیاز ندارید که وارد پروسه‌های طولانی و پرهزینه شوید. و با سرعت بیشتری شرکت خود را واگذار میکنید."

نکات مهم در زمان خرید و فروش شرکت ها

 • در اولین قدم سهامداران فعلی و جدید شرکت باید کپی شناسنامه و کارت ملی خود را به همراه داشته باشند، همچنین به همراه داشتن کپی روزنامه رسمی تاسیس یا انجام تغییرات نیز باید موجود باشد.
 • هزینه خرید و فروش شرکت‌ها به فاکتورهای مختلفی مانند نداشتن بدهی مالیاتی، داشتن کد اقتصادی معتبر، کارکرد شرکت در طول زمان فعالیت خود، نوع رتبه بندی شرکت، محل استقرار شرکت و نوع شرکت مورد نظر شما بستگی دارد. همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشید شرکتهایی که دارای رتبه مناسبی هستند، بستگی به زمان حضور مهندس مربوطه در شرکت، با قیمت بالاتری خرید و فروش می‌شوند.
 • منظور از نوع شرکت مواردی مانند: "مسئولیت محدود، سهامی خاص و..." است.
 • انواع رده‌بندی شرکت‌هایی که خرید و فروش میشوند عبارت است از: " شرکت EPC، شرکت انفورماتیک، شرکت مشاوران، شرکت پیمانکاری و شرکت انبوه سازان" این رده بندی‌ها روی قیمت نهایی معامله تاثیر زیادی دارد. البته باید در نظر داشته باشید که رده‌بندی‌های معرفی شده خدمت شما نیز دارای رتبه‌بندی‌های خاص خود هستند و به عنوان مثال رتبه بندی شرکت مشاوران خود به سه دسته دیگر تقسیم میشود که عبارتند از رتبه 1، 2 و 3 که 1 به عنوان رتبه بالاتر و 3 به عنوان رتبه پایین در نظر گرفته میشود.

Call Now