رتبه بندی یک نوع مقیاس گذاری برای تضمین کیفیت و کمیت شرکت های برتر در ارائه خدمات و دفاع از حقوق بهره وران است که با توجه به میزان توانایی شرکت ها بر اساس نفرات و سوابق آن ها، تجربه ی کاری و ارائه بیمه یا نامه از تامین اجتماعی مبنی بر صحت انجام قرارداد مربوطه، توان مالی  محاسبه شده شرکت بر اساس اظهارنامه مالیاتی آخرین سال کاری انجام می گیرد.همچنین، برای رتبه بندی شرکت های مشاور علاوه بر نیروی فنی و مهندسی، امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت ها نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.
شرکت های پیمانکاری با توجه به قراردادها و امکانات و وافراد امتیاز آور از 1 تا 5 رتبه بندی می شوند  که در واقع 5 پایین ترین و 1 بالاترین رتبه محسوب می شود.ولی شرکت های مشاور از 1 تا 3 رتبه بندی اخذ می کنند که 3 پایین ترین و 1 بالاترین رتبه است.
رتبه بندی فواید بسیاری دارد و نشانگر اعتبار یک شرکت است. قدر مسلم آن است که شرکت هایی که رتبه ی بهتری دارند نسبت به سایر شرکت ها در جذب مشتری موفق ترند و در مقایسه با سایر شرکت ها ارجحیت دارند که این خود اماره ای است بر تخصص و تجربه ی شرکت در حوزه ای که در آن زمینه فعالیت دارد . در ذیل ، به مهم ترین فواید رتبه بندی اشاره می کنیم :
- یکی از شرایط عقد قرارداد با شرکت ها و سازمان های دولتی رتبه بندی شرکت است.در غیر این صورت مراکز دولتی اجازه ندارند با شرکت هایی که فاقد رتبه هستند قرارداد ببندند.
- رتبه بندی شرکت ها در صنایع گوناگون می تواند نمای کلی از وضعیت شرکت ها باشد.
- شرکت های پیمانکاری برای شرکت در مناقصات دولتی باید دارای گواهی نامه ی صلاحیت پیمانکاری باشد.
- سرمایه گذاران با توجه به رتبه بندی شرکت ها و توانایی مالی و فنی آن ها می توانند در انتخاب شرکت مناسب برای اجرای پروژه ی خود بهتر تصمیم گیری نمایند.

  • شرایط لازم جهت اخذ رتبه 5 پیمانکاران :

1- ثبت شرکت
2- داشتن مدرک لیسانس فنی برای حداقل 3/2 اعضاء هیات مدیره شرکت
3- در هیات مدیره می بایست یکی از شرایط ذیل وجود داشته باشد:
اول- یک نفر نیروی فنی و مهندسی با حداقل 7 سال سابقه مستند به بیمه و یک نفر نیروی فنی و مهندسی بدون سابقه.
دوم- حداقل 2 نفر نیروی فنی مهندسی هر کدام با حداقل سه سال سابقه مستند به بیمه.
در شرایط اول که شرکت دارای یک نفر نیروی مهندسی با 7 سال سابقه است شرکت فقط می تواند در یک رشته تقاضای رتبه دهد ولی در حالتی که 2 نفر نیروی فنی و مهندسی هر کدام با 3 سال سابقه است شرکت می تواند از دو رشته مختلف تقاضا دهد.

  • مدارک لازم جهت اخذ رتبه ی 5 پیمانکاری :

مدارک اشخاص حقوقی :
- روزنامه رسمی؛تاسیس و تمامی تغییرات تا به امروز
- مدارک ثبتی برابر با اصل؛مدارک ثبتی شامل آخرین اساسنامه،آخرین اظهارنامه ثبتی یا شرکتنامه و تقاضانامه
- کپی برابر با اصل آخرین صورتجلسه تغییرات ارائه شده به اداره ثبت
- کد اقتصادی
- کپی اجاره نامه یا سند محل شرکت به نام هیئت مدیره و یا شرکت
مدارک اشخاص حقیقی :
- کپی شناسنامه
- کپی کارت ملی
- کپی کارت پایان خدمت و یا معافیت نفرات متولد 1328 به بعد
- کپی برابر با اصل مدرک تحصیلی نفرات امتیازآور
- نمونه امضای کلیه نفرات
- عکس از کلیه نفرات
- اصل گواهی کار از شرکت های مربوطه دارای مدت کارکرد،نوع پروژه و سمت + اصل پرینت بیمه نفرات دارای 3 سال سابقه مرتبط

  • نحوه ی اخذ رتبه :

انجام عملیات دریافت رتبه بندی صلاحیت پیمانکاران و مشاوران، شامل اخذ، تمدید و ارتقاء آن از قسمت مربوطه معاونت محترم نظارت راهبردی ریاست جمهوری به صورت الکترونیکی با توجه به مستندات اطلاعات وارد شده در سامانه ساجات انجام می شود.
پس از ثبت نام در سامانه، اطلاعات وارد شده توسط کارشناس مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید معاونت راهبردی و دریافت شناسه و گذر واژه دوم، در مرحله ی بعدی سایر اطلاعات شرکت با توجه به رشته و پایه درخواستی در سامانه درج می گردد و مدارک درخواست شده درسامانه بارگذاری شده و در محل های مربوطه الصاق می گردد.
پس از مطالعه و تایید پرونده الکترونیکی شرکت توسط کارشناسان مربوطه، پرونده برای استانداری ارسال می شود. در این مرحله متقاضی باید مدارک را حضوراَ به استانداری تحویل دهد تا در صورت تایید استانداری، رتبه 5 پیمانکاری را اخذ کند.
مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه ی ساجات به قرار ذیل است :
برگه رتبه بندی های قبلی - فرم 100- اساسنامه - اظهارنامه ثبتی برای شرکت های سهامی خاص یا تقاضانامه و شرکت نامه برای شرکت های با مسئولیت محدود و تعاونی - آگهی تاسیس - آخرین صورت جلسات مربوط به آخرین تغییرات و آخرین صورت جلسه مربوط به تغییر سهام - آگهی تغییرات و یا تصمیمات انجام شده - فرم 200- کپی مدارک تحصیلی،شناسنامه ،کارت ملی،کارت پایان خدمت به ترتیب سمت های مدیر عامل،رئیس هیات مدیره نائب رییس،عضو،سهامدار- قرار دادن سوابق کاری و بیمه هر یک از اعضای هیات مدیره- فرم و قراردادهای شرکت - کپی آخرین اظهارنامه مالیاتی که توسط دارایی برابر اصل شده باشد شامل مشخصات، ترازنامه،حساب سود و زیان، جدول شماره های 16،15،14،13،10،9،5،6،4
جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.
خدمات ما در کیا ثبت:
رتبه بندی شرکت، اخذ و تمدید و ارتقا رتبه ی شرکت های مشاور ،اخذ و تمدید و ارتقا رتبه شرکت های EPC،اخذ و تمدید و ارتقاء شرکت های پیمانکاری، اخذ و تمدید و ارتقا رتبه شرکت های اندوه سازان ، اخذ و تمدید و ارتقا رتبه شرکت های انفورماتیک ، ثبت انواع شرکت، ثبت علامت تجاری، ثبت اختراع ،انجام امور مالیاتی شرکت، ثبت صورتجلسات، انتقال و افزایش سرمایه، اخذ کد اقتصادی و شماره اقتصادی، اخذ کارت بازرگانی و...


Call Now