کرج یکی از کلانشهرهای ایران و همچنین مرکز استان البرز و مرکز شهرستان کرج است. مطلبی که در پیش رو دارید به بررسی  نکات مهم راجع به ثبت شرکت در کرج می پردازد.

  • مناسب ترین نوع شرکت برای موضوع فعالیت شما کدام نوع شرکت می تواند باشد ؟

پس از انتخاب موضوعی برای فعالیت شرکت می توانید با استفاده از هشت نوع قالب ثبتی ( شرکت سهامی خاص، شرکت سهامی عام، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت مختلط سهامی، شرکت نسبی، شرکت تعاونی ) ، شرکت خود را به ثبت برسانید.
در اصل نمی توان به صراحت گفت کدام شرکت نسبت به شرکت دیگر دارای برتری است. همه شرکت ها شخصیت حقوقی و اعتبار لازم را برای فعالیت های مختلف تجاری خواهند داشت . انتخاب مناسب ترین نوع و قالب شرکت برای نوع کسب و کار شما به عوامل مختلف بستگی دارد مانند استراتژی های کسب و کار و فعالیت های مورد نظر و نوع شراکت و سرمایه شما که بر اساس آن می خواهید فعالیت خود را آغاز نمایید.
به طور کلی توصیه می شود شرکت یا از نوع سهامی باشد و یا از نوع بامسئولیت محدود . شرکت های بامسئولیت محدود با حداقل 2 نفر بالای 18 سال به ثبت می رسند و شرکت های سهامی خاص با حداقل 3 نفر سهامدار و 2 نفر بازرس قابل ثبت هستند .
تفاوت های شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود چیست ؟
- تشکیل شرکت با مسوولیت محدود با دو نفر شریک ممکن است لیکن برای تشکیل شرکت سهامی خاص،دست کم وجود سه نفر سهامدار لازم می باشد.
- قانون مبلغ حداقلی برای سرمایه شرکت با مسوولیت محدود مقرر نداشته است.ولی سرمایه شرکت سهامی خاص نباید در بدو تشکیل یا بعداَ،از یک میلیون ریال کمتر باشد.
- شرکت با مسوولیت محدود، برای امور تجارتی تشکیل می شود و موضوع آن نمی تواند امور غیرتجارتی باشد.ولی شرکت سهامی خاص می تواند موضوع خود را امور غیرتجارتی قرار دهد.
- در شرکت با مسوولیت محدود، در بدو تشکیل باید تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم الشرکه های غیر نقدی قیمت گذاری و تسلیم شود.در شرکت سهامی خاص نیز باید تمام سرمایه غیرنقدی قیمت گذاری و تسلیم گردد ولی پرداخت تمام سرمایه نقدی لازم نیست و موسسین می توانند در بدو تشکیل قسمتی از آن را،(حداقل یک سوم)، نقداَ پرداخت کنند و بقیه را بعداَ،در مهلتی که در اساسنامه تعیین شده است، پرداخت نمایند.
- در شرکت با مسوولیت محدود تصمیمات راجع به شرکت باید به اکثریت لااقل نصف سرمایه اتخاذ شود.اگر در دفعه اول این اکثریت حاصل نشد،باید تمام شرکاء مجدداَ دعوت شوند.اگر در این صورت تصمیمات به اکثریت عددی شرکاء اتخاذ می شود، اگرچه اکثریت مزبور دارای نصف سرمایه نباشد.اساسنامه شرکت می تواند ترتیبی بر خلاف مراتب فوق مقرر دارد.در شرکت سهامی خاص تصمیمات راجع به شرکت،با اکثریت نصف به علاوه یک آراء حاضر در جلسه رسمی مجمع عمومی عادی،اتخاذ می شود،مگر در مورد انتخاب مدیران و بازرسان که اکثریت نسبی کافی خواهد بود و اساسنامه شرکت نمی تواند ترتیب دیگری را مقرر دارد.
- در شرکت با مسوولیت محدود، قانون هیچ شرطی را برای تصدی سمت مدیریت و بازرسی، یعنی عضویت در هیات نظار مقرر نداشته است. لیکن در شرکت سهامی خاص، قانون برخی اشخاص را از عضویت در هیات مدیره و سمت بازرسی ممنوع کرده است.
- در شرکت با مسوولیت محدود،هر گاه به محدودیت اختیارات مدیران در اساسنامه تصریح شود،در مقابل اشخاص ثالث نیز ملاک و معتبر است.ولی در شرکت سهامی خاص محدود کردن اختیارات مدیران در اساسنامه- یا به موجب تصمیمات مجامع عمومی- در هر صورت،فقط از لحاظ روابط بین مدیران و صاحبان سهام معتبر است و در مقابل اشخاص ثالث، باطل و کان لم یکن می باشد.
- در شرکت با مسوولیت محدود،سهم الشرکه نباید به شکل اوراق تجارتی درآید.ولی در شرکت سهامی خاص، سهام باید به شکل اوراق تجارتی متحدالشکل و چاپی باشد.
- در شرکت های با مسوولیت محدودی که تعداد شرکای آن بیش از دوازده نفر باشند،باید تعداد سه نفر بازرس،تحت عنوان هیات نظار،وجود داشته باشند و در سایر شرکت های با مسوولیت محدود بودن آن ها الزامی نیست.لیکن در کلیه شرکت های سهامی خاص، وجود حداقل یک نفر بازرس الزامی است.

  • تفاوت های ثبت شرکت در تهران و کرج چیست ؟

موضوع فعالیت شرکت در تهران و کرج :
تعدادی از موضوعات قبل از به ثبت رسیدن شرکت نیاز به مجوز ندارند ، برخی دیگر با توجه به تصریح قوانین و مقررات قبل از ثبت نزد مرجع ثبت شرکت ها ، می بایست از مرجع مرتبط مجوز اخذ نمایند و برخی دیگر نیز موضوعاتی هستند که قابلیت ثبت را ندارند.
امروزه، وجود شهرک های بزرگ صنعتی و تولیدی در کرج باعث شده است که شرکت های بسیاری با این موضوع  فعالیت به ثبت برسند. در این رابطه نکته حائز اهمیت آن است که ارائه مجوز برای ثبت شرکت در کرج با موضوعات تولیدی ضروری است. در حالی که فعالیت های تولیدی در تهران نیازی به ارائه مجوز ندارند. لذا، شرکت هایی که در کرج به ثبت می رسند بابت قید کلمه تولید در موضوع فعالیت مجوز به اداره ثبت شرکت ها ارائه می دهند ولی اگر در تهران به ثبت برسند به مجوز نیاز نیست .
نیاز به ارائه معرفی نامه جهت دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در کرج :
برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در کرج، در ابتدا می بایست معرفی نامه از جانب شرکت و یا موسسه و ارگان دولتی دریافت گردد. در صورتی که دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در تهران، بدون نیاز به ارائه معرفی نامه از طریق ادارات پلیس به + 10 امکان پذیر است.
ارائه کارت پایان خدمت وظیفه عمومی جهت ثبت شرکت در کرج :
ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تهران نیازی به ارائه کارت پایان خدمت ندارد در صورتی که  یکی از مدارک لازم جهت ثبت شرکت در کرج، ارائه کارت پایان خدمت مدیر عامل شرکت است.

  • مدارک و اطلاعات لازم جهت ثبت شرکت  در کرج :

1- کپی مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت  ملی ، گواهی عدم سوء پیشینه مدیر عامل و اعضای هیات مدیره، کپی شناسنامه و کارت ملی و گواهی عدم سوء پیشینه بازرس اصلی و علی البدل ( در شرکت های سهامی خاص)
2- تعیین نام شرکت ، موضوع فعالیت شرکت ، میزان سرمایه شرکت ، آدرس شرکت ( می بایست فقط در محدوده منطقه ثبتی باشد )، تعیین سهامداران و میزان سهام آن ها ، تعیین مدیران شرکت و سمت آن ها ( مدیر عامل ، رییس هیات مدیره ، نایب رییس هیات مدیره ) ،  اسامی اشخاصی که حق امضا دارند ، تعیین بازرسین شرکت ( مخصوص شرکت های سهامی خاص)
توضیح بیشتر آنکه، مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در تمامی واحدهای ثبتی یکسان است، اما تفاوت های جزیی نیز وجود دارد. به عنوان مثال همان طور که در بالا ذکر شد، جهت ثبت شرکت در واحد ثبتی تهران هیچ یک از اعضاء نیاز به ارائه کارت پایان خدمت نخواهند داشت، این در صورتی است که در شهرهای دیگر می بایست مدیرعامل حتماَ کارت پایان خدمت ارائه دهد .

  • ثبت شرکت کامپیوتری در کرج :

شرکت های کامپیوتری، به شرکت هایی گفته می شود که موضوع فعالیت آن ها کامپیوتر، در هر زمینه ای چه سخت افزار چه نرم افزار باشد .
مطابق تصمیمات متخذه سال 76، ثبت شرکت کامپیوتری نیاز به اخذ مجوز از دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک ندارد. شرکت های کامپیوتری می توانند بدون کسب مجوز شرکت ثبت کنند و بعد از ثبت، برای احراز صلاحیت و طبقه بندی شرکت خود می بایست به دبیرخانه مراجعه کرده و طبق قوانین اقدام کنند.
چنانچه موضوع فعالیت کامپیوتری یکی از موارد ذیل ( و یا دیگر موارد مرتبط ) باشد شرکت مورد نظر جهت شروع فعالیت موظف است پس از ثبت رکت با مراجعه به نظام صنفی استان خود نسبت به اخذ مجوز اقدام نماید.
مشاوره، نظارت ، طراحی ، تولید ، نصب و راه اندازی، توسعه ، پشتیبانی و آموزش سیستم های نرم افزار ، سخت افزار ، شبکه های اطلاع رسانی

  • ثبت شرکت ساختمانی در کرج :

ثبت شرکت ساختمانی با یکی از موضوعات پیمانکار سازه های نفت وگاز و پتروشیمی، ابنیه، تأسیسات، برق و الکترونیک، نیرو، آب و فاضلاب، فضای سبز و... در قالب شرکت سهامی خاص و یا بامسئولیت محدود انجام می گیرد. البته به دلیل اعتبار بیشتر شرکت سهامی خاص، به لحاظ شرکت در مناقصات بهتر است این شرکت در قالب شرکت سهامی خاص به ثبت برسد.

  • ثبت شرکت تولیدی در کرج :

همان طور که از نام شرکت های تولیدی پیداست ، شرکت های تولیدی به شرکت هایی گفته می شود که حیطه فعالیت آن ها در زمینه " تولید " باشد.  تولید در فرهنگ فارسی معین به معنای پدید آوردن ، ایجاد کردن ، ساختن و خلق کردن آمده است و به سلسله اقداماتی  اطلاق می شود که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز صورت می گیرد.
شرکت های تولیدی، در رونق بخشیدن به حرکت کشور، تحقق اهداف عدالت و پیشرفت، بالا بردن قدرت خرید مردم، جذب سرمایه های بی هدف و سرگردان، تحکم پیشرفت همه جانبه، مستحکم کردن اقتصاد داخلی و... نقش حائز اهمیتی را ایفا می کنند.
این شرکت ها را می توان در دو قالب سهامی خاص و یا بامسئولیت محدود به ثبت رساند.

  • ثبت شرکت مهندسی در کرج :

شرکت های مهندسی به شرکت هایی گفته می شود که موضوع فعالیتشان ( بند 2 اساسنامه ) در زمینه ی  مهندسی باشد. این شرکت ها ، در دو قالب سهامی خاص و با مسئولیت محدود قابل ثبت هستند .
قابل توجه است، چنانچه در نام این شرکت از کلمه مهندسی و یا فنی مهندسی استفاده گردد، لازم است یکی از اعضای شرکت مدرک مهندسی یا فنی مهندسی  داشته باشد.
همچنین، استفاده از کلمه " گروه مهندسین " نیازمند ارائه مدرک مهندسی تمامی اعضا و استفاده از کلمه " مهندسین " مستلزم ارائه بیش از یک مدرک مهندسی می باشد.
در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.
موسسه حقوقی کیا ثبت، در تمامی مراحل ثبت شرکت همراه شما خواهد بود.
شماره تماس :

  • 88882588-021
  • 88888273-021
  • فکس:88879894-021

نشانی: تهران، میدان ونک، خیابان ولیعصر شمالی، کوچه شریفی، پلاک 55، واحد 13


Call Now