" ثبت شرکت کیا، ارائه دهنده خدمات تخصصی ثبت شرکت و ثبت برند "
ثبت شرکت در اصطلاح تجاری قراردادی است که بین افراد حقیقی و حقوقی منعقد می شود که باید بر اساس چارچوب آن قرارداد عمل کرد.

زمانی یک شرکت تجاری به رسمیت شناخته می شود که از نظر قانونی در اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به ثبت رسیده باشد. شخصی که می خواهد آغاز به ثبت کند، طبیعتاَ با سوالات بسیاری در این زمینه رو به رو خواهد شد. از جمله اینکه :
- در قانون ایران، چه افرادی می توانند نسبت به ثبت شرکت اقدام کنند ؟
- مزایای ثبت شرکت تجاری نسبت به فعالیت تجاری انفرادی چیست ؟
- پرکاربردترین شرکت های قابل ثبت کدام است ؟
- حداقل اعضاء و حداقل سرمایه شرکت تجاری به چه صورت است ؟
- آیا مدرک تحصیلی در ثبت شرکت تاثیر دارد ؟
- بزرگ ترین اشتباهاتی که افراد در زمان ثبت انجام می دهند کدام موارد است ؟
پاسخ به این پرسش های مقدماتی طی این مقاله داده خواهد شد. بدیهی است زمانی که تصمیم می گیرید شرکتی را ثبت و راه اندازی نمایید، بهتر است از مشاورین متخصص این رشته بهره گیرید تا با مشاوره با آن ها درگیر مسائلی از قبیل مالیات یا دعاوی حقوقی آتی و ... نگردید. شایان ذکر است، شما عزیزان می توانید کلیه سوالات ثبتی خود را با ما در ثبت شرکت کیا در میان بگذارید. مشاورین مجرب ما ، شما را تا رسیدن به اهدافتان یاری خواهند داد.

  • در قانون ایران، چه افرادی می توانند نسبت به ثبت شرکت اقدام کنند ؟

در قانون ایران، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی شامل ایرانی و خارجی می توانند نسبت به ثبت شرکت اقدام نمایند. همچنین چند شرکت ( شخصیت حقوقی) نیز می توانند با هم و بدون وجود اشخاص حقیقی شرکتی مستقل ثبت کنند.

شرکت تجاری دارای فوایدی از قرار ذیل نسبت به فعالیت تجاری انفرادی می باشد :
1- فعالیت در قالب شرکت موجب کسب اعتبار و شهرت تجاری می گردد.
2- فعالیت در قالب شرکت موجب تجمیع سرمایه ها و دانش های فنی و ایجاد یک سرمایه عمده و دانش فنی قابل توجه می گردد.
3- فعالیت در قالب شرکت تجاری موجب کسب سود بیشتر و توزیع زیان ها بین چند شریک و کم کردن بار خطرات سرمایه گذاری ( ریسک ) می گردد.
4- در برخی از قالب های شرکت های تجاری، مانند شرکت ای سهامی یا با مسئولیت محدود، شرکاء نسبت به تمام دیون شرکت مسئولیت ندارند، بلکه مسئولیت محدود به میزان سهم الشرکه یا سهام آن ها است. این امر موجب امنیت خاطر سرمایه گذاران می گردد.
5- برخی از قالب های شرکت بنابر قانون و بنا به دلایلی خاص مورد حمایت دولت قرار می گیرند و تسهیلات در اختیار آن ها قرار داده می شود. مانند شرکت تعاونی.
6- در برخی از قالب های شرکت تجاری، مانند شرکت های سهامی و تعاونی، شرکاء ممکن است دائماَ کمتر یا بیشتر شوند یا به طور ارادی تغییر کنند ، اما در تمام این حالات شخصیت حقوقی شرکت ثابت و پابرجاست. از همین رو قالب های شرکت های تجاری از عمری طولانی برخوردارند.

  • پرکاربردترین شرکت های قابل ثبت کدام است ؟

شرکت تجاری به تناسب نیازهای متنوع دنیای تجارت، انواع گوناگونی یافته است که البته دارا بودن شخصیت حقوقی، وجه مشترک همه آنهاست. انواع این شرکت ها طبق قانون عبارتند از :
- شرکت سهامی عام ،
- شرکت سهامی خاص،
- شرکت بامسئولیت محدود ،
- شرکت تضامنی ،
- شرکت نسبی ،
- شرکت مختلط سهامی ،
- شرکت مختلط غیرسهامی ،
- شرکت تعاونی.
از پرکاربردترین قالب های ثبتی، شرکت های بامسئولیت محدود و سهامی خاص هستند . شرکت های بامسئولیت محدود با حداقل 2 نفر بالای 18 سال به ثبت می رسند و شرکت های سهامی خاص با حداقل 3 نفر سهامدار و 2 نفر بازرس قالب ثبت هستند.

  • حداقل اعضاء و حداقل سرمایه شرکت تجاری به چه صورت است ؟

یک شرکت وقتی ثبت می شود که حداقل پای 2 نفر شریک و مبلغ 1.000.000 ریال در میان باشد. لازم به ذکر است، برخلاف آنچه در حقوق بعضی کشورها، نظیر فرانسه وجود دارد، در حقوق ایران شرکت تک شریک وجود ندارد.

  • آیا مدرک تحصیلی در ثبت شرکت تاثیر دارد ؟

در قرارداد شرکت مثل همه عقود و قراردادها باید شرایط عمومی صحت عقود رعایت شود که عبارتند از : قصد و رضا ، اهلیت ، معین بودن موضوع ، قانونی بودن جهت و هدف
علاوه بر شرایط عمومی فوق، رعایت شرایط اختصاصی شرکت ( وجود شرکا ، همکاری شرکا ، سرمایه گذاری ، اشتغال به معاملات تجاری ، تقسیم سود و زیان ) نیز الزامی است.
لذا ، اصولاَ مدرک تحصیلی در ثبت شرکت تاثیرگذار نمی باشد مگر فعالیت در موضوعاتی که منوط به ارائه مدرک تحصیلی باشد به عنوان مثال استفاده از عنوان " مهندسی " در نام شرکت مستلزم ارائه مدرک مهندسی می باشد.

  • بزرگ ترین اشتباهاتی که افراد در زمان ثبت انجام می دهند کدام موارد است ؟

بزرگ ترین مواردی که معمولاَ در ثبت شرکت باید آن ها را در نظر گرفت عبارت است از :
1- با اشخاصی که اطلاعات کاملی در خصوص آن ها ندارید شریک نشوید .
2- اطلاعات خود را در زمینه ثبت شرکت و قوانین مرتبط با آن نکمیل نمایید بدون اطلاعات اقدام نکنید.
3- در صورت بی اطلاع بودن در خصوص روند اداری و ثبت یک شرکت بدون داشتن وکیل اقدام نکنید .
4- بدون اطلاعات برای شرکت خود سرمایه انتخاب ننمایید.
5- بدون داشتن هدف شرکت ثبت نکنید .
چند نکته :
- اعضای هیات مدیره و مدیر عامل نباید هیچ گونه شغل دولتی نداشته باشند .
- مدیر عامل نباید مدیر عامل شرکت دیگری باشد .
- محجورین و ورشکستگان و مرتکبین به جنایت، سرقت ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری ، اختلاس، تدلیس که به موجب حکم قطعی دادگاه محکوم شده باشند نمی توانند به مدیریت شرکت انتخاب شوند.


Call Now