برند عبارت است از اسم ، اصطلاح ، نشانه ، طرح یا ترکیبی از آن ها که به منظور شناساندن کالاها و خدمات یک فروشنده یا گروهی از آن ها از محصولات رقبا می باشد .
در این مقاله دو گروه از علائم بررسی می شوند : اول نشانه هایی که به عنوان علائم تجاری و صنعتی قابلیت آن را دارند که قانوناَ تحت حمایت قرار گیرند و دوم نشانه هایی که نمی توان از آن ها به عنوان علائم یادشده بهره گرفت یا به عبارتی قابل ثبت و حمایت نیستند.

  • برندهای قابل ثبت

1- علائم بیانی و قابل نوشتن
این علائم که حدود هشتاد درصد از علائم را تشکیل می دهد هم دیدنی و هم شنیدنی هستند و نقطه اشتراک دیگر آن ها این است که از حروف الفبا تشکیل شده اند.
2- واژه های زبان رایج
در این روش معمولاَ از لغات زبان رایج برای ساختن یک علامت تجاری استفاده می شود مانند صابون عروس.
3- شعارها و کلمات قصار
ساختن شعار، یعنی گردآوری چند واژه که می تواند به صورت یک جمله یا یک عبارت و با هدف جذب مشتری به کار گرفته شود. امروزه شعار را می توان مانند علامت تجاری به ثبت رسانید.
بنابراین شعار تبلیغاتی می تواند در چارچوب " حق مولف " تحت حمایت قرار گیرد به شرطی که اصالت داشته، با هدف رقابت نامشروع به کار گرفته نشود. شعار را می توان همانند علامت تجاری حمایت و ثبت کرد و انحصار در به کار بردن آن را به مولف بخشید.
4- اعداد، حروف و حروف اختصاری
امروزه بسیاری از اعداد برای مردم کشورهای مختلف در چهارچوب ملی و گاه بین المللی، یادآور یک کالا و خدمات است.
استفاده از ارقام، از دیدگاه بازاریابی علاوه بر اینکه بسیار کوتاه هستند، بر عکس کلمات ، جملات شعار و عبارات، در تمام دنیا برداشت مشابهی از آن ها وجود دارد ، اما اشکال عمده آن ها در این است که ارقام پایین تر از ده هزار اغلب ثبت شده است .
5- علائم صرفاَ تصویری
این گونه علائم، شامل لوگوها و تصاویری است که تبلور محصول یا خدمات موسسه هستند.
در حال حاضر، برخی از کشورها اجازه می دهند شکل هایی از علائم تجاری که قبلاَ مرسوم نبوده اند نیز ثبت شوند مانند علائم سه بعدی، نشان های قابل استشمام ( بوها ) یا صداها . با اینحال، بسیاری از کشورها برای آنچه که به عنوان علامت تجاری قابل ثبت هستند محدودیت هایی قائل شده اند و عموماَ اجازه ثبت نشان هایی را می دهند که قابل روئت هستند و می توان آن ها را به صورت گرافیک نشان داد.
در کشور ما ، وفق بند الف و ب ماده 30 قانون جدید ثبت علائم مصوب 1386 ، تنها ثبت علائمی پذیرفته است که قابل روئت باشد و ثبت علائم تجاری صوتی ، بوها یا طعم های مختلف و هر گونه علائم غیر قابل روئت پذیرفته نیست.

  • برندهای غیرقابل ثبت :

1- ثبت برند با واژه های عام
واژه های عام امکان ثبت شدن برای برند را ندارند ، به این دلیل که با ثبت برند واژه ها شخصی سازی و منحصر به فرد می شوند اما واژه های عام امکان شخصی سازی ندارند .برای مثال کتاب یک واژه عام است.
2- ثبت برند با علائم گمراه کننده
برندی که مصرف کننده را نسبت به ماهیت، کیفیت یا مبدا جغرافیایی محصول گمراه می کند یا فریب می دهد قابل ثبت نمی باشد.
3- ثبت برند با علائمی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.
برای ثبت برند علامت و تصاویری که استفاده می شود نباید خلاف موازین و هنجارهای اخلاق حسنه و مذهبی باشند و یا پرچم و نشانه هایی از سلطنت و کشورهای دیگر داشته باشد.
وفق ماده 32 قانون ثبت برند، با وجود شرایط ذیل امکان ثبت برند وجود ندارد :
1- نتواند کالاها و خدمات ارائه شده را از کالاها و خدمات دیگر متمایز سازد.
2- خلاف شرع یا نظم عمومی یا اخلاق باشد.
3- ایجاد گمراهی در مبدا جغرافیایی کند.
4- علامت اختصاری پرچم و علامت نظامی و یا حروف و نشان رسمی یک کشور در برند باشد.
5- عین یا شبیه علامت قبلاَ ثبت شده باشد و یا برند معروفی باشد.
6- تاریخ تقاضای ثبت برند با تقاضای برند عین خودش هم زمان شود.
علامت تجاری که به ثبت می رسند تا مدت ده سال از تاریخ تنظیم اظهارنامه، اعتبار ثبت دارند. با تقاضای مجدد صاحب علامت در پایان مدت مجدداَ برای ده سال دیگر به حالت انحصاری باقی می مانند.
در صورت نیاز به هرگونه مشاوره می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.
ثبت شرکت کیا ، با بهره گیری از متخصصان مجرب و توانمند آماده ارائه ی خدمات به شما متقاضیان عزیز می باشد.


Call Now