شرکتهای پستی که فعالیتهایشان در زمینه ی ،تاسیس  شرکتهای پستی که مجهز به اخرین  تکنولوژی ارتباطات ،برنامه ریزی می باشد .هدف این شرکتها انجام خدمات پستی در سراسر کشور می باشد .این شرکتها که وابسته به وزارت پست تلگراف و تلفن می باشد .
شرکتهای پستی که دولتی هستند و دارای شخصیت حقوقی می باشند .سرمایه ی اولیه برای تشکیل این شرکتها که از محل اعتباراتی که در بودجه ی کشور برای این کار پیش بینی شده است تامین می شود و مبلغ ان پنج میلیارد ریال می باشد که این مبلغ تبدیل به پنجاه هزار سهم صد هزار ریالی تقسیم می شود .
پس از اینکه اساسنامه ی شرکت مورد قبول واقع شد وزارت پست و تلگراف و تلفن اموال و  تاسیساتی را در اختیارشرکت پست قرار می دهند که این شرکت موظف است تمامی انها را پس از پایان کار به وزارت پست تحویل دهد .
شرکت پست دارای چه وظایفی می باشد :
1-شرکت پست وظیفه دارد تا به مطالعه ی جامعه بپردازد  از نیازهای پستی جامعه اگاه شود و درجهت تامین انها اقدام نماید
2-برنامه ریزی برای انجام برنامه های جامع در زمینه ی خدمات پستی در تمام نقاط کشور و نظارت بر اجرای درست انها
3-کلیه ی واحدهای پستی مربوطه باید مجهز شود
4-در مناطق روستایی که دسترسی به بانک سخت می باشد شرکتهای پستی با هماهنگی بانک می توانند به مردم خدمات بدهند
5-انتشار تمبر با توجه به مناسبتهای خاص
6-دادن صندوق های پستی شخصی به افراد
7-در مراکز پستی ،پست رسانت ایجاد می کنند
8-شرکتهای پستی در زمینه ی پست کالاها و محمولات پستی فعالیت می کنند که البته در قبال ان هزینه دریافت می کنند
9- افراد در صورت داشتن اشتراک در روزنامه ها یا مجلات  ان را از طریق پست دریافت می کنند
10-شرکتهای پستی که با اتحادیه های جهانی و منطقه ای پست در ارتباط هستند
11-شرکتهای پستی برای اگاهی از نحوه ی فعالیت یکدیگر و تبادل اطلاعات با یکدیگر در مجامع  و اتحادیه های جهانی و منطقه ای پست شرکت می کنند
شرکتهای پستی اجازه دارند در مکانهای عمومی ،بزرگراه ها با کسب اجازه از شهرداریها باجه های پستی یا صندوق های پستی نصب کند .در صورت استفاده از املاک و مستغلات خصوصی باید از مالک اجازه گرفته شود و در صورت بروز هر نوع زیان یا خرابی باید خسارت ان پرداخت شود .
شرکتهای پستی به مدت پنج سال از زمان تاسیس شرکت زمان دارند تا   قطعات برای پست مکانیزه ، ماشین الات را بدون پرداخت عوارض گمرکی از کشورهای دیگر وارد نمایند .
این شرکتها از پرداخت هزینه های دادرسی ،ثبت شرکت و در صورت مشکلات دعاوی بر علیه شان معاف می باشند .سودی که در این شرکتها بدست می اید چنان چه صرف  گسترش و بهبود وضع خدمات پستی انجام شود نیاز به  پرداخت مالیات بر درامد ندارند .
انجام خدمات پستی طبق قانون تحت نظر دولت انجام می شود و افراد حقیقی و حقوقی نمی توانند بدون موافقت شرکت کاری را انجام دهند .
نکات حائز اهمیت در زمینه ی شرکتهای پستی :
1-در صورتی که شرکت بخواهد در زمینه ی خدمات پستی فعالیت داشته باشد باید از پست جمهوری اسلامی ایران مجوز گرفته باشد در صورت  نداشتن مجوز اداره ی ثبت شرکتها  این شرکتها را به ثبت نمی رسانند
2-افراد حقیقی و حقوقی که قبل از تصویب این قوانین شرکتهای خود را به ثبت رسیده اند وظیفه دارند ظرف مدت یکماه به شرکت مراجعه کرده و شرایط موجود را با قوانین و مقررات شرکت هماهنگ کند ودر صورت انجام ندادن این امور حق فعالیت ندارند .
در صورتیکه افراد حقیقی و حقوقی بدون کسب اجازه و در صورت عدم موافقت شرکتها به فعالیت بپردازند و یا شرکت تاسیس کنند از فعالیت انها ممانعت می کنند  در مرتبه ی اول پانصد هزار ریال تا یک میلیون ریال و در صورت تکرار ان عمل سه ماه تا یکسال زندان دارد .چنان چه افراد به تخریب اموال دولتی بپردازند نیز از طرف قانون محکوم خواهند شد .
3-در صورتیکه محموله ی پستی توسط کارمندان یا مستخدم شرکت غیر قانونی برداشته شود وچنان چه بسته ی مورد نظر اسناد و مدارک ،شناسنامه ،گذرنامه باشد و فردی که ان اسناد متعلق به او می باشد شکایتی نداشته باشد این موضوع در هیات رسیدگی به تخلفات اداری مورد بررسی قرار می گیرد و فرد مجرم سه ماه تا یک سال محکوم می شود .
4-چنان چه بسته های ارسالی در اثر اشتباه کارمندان یا مدیران دچار اسیب شده باشند موضوع در هیات رسیدگی به تخلفات اداری مطرح و از حقوق و مزایای شخص متخلف کاسته می شود و شخص باید خسارت وارده رانیز بپردازد .
5- چنانچه افراد از تمبر ،کارت پستی و یا کوپنی که در اختیار دولت است جعل کند ،جعل اسناد و اوراق بهادار دولتی محسوب می شود و به حبس از یک تا ده سال محکوم می شوند


Call Now