• کد اقتصادی چیست؟
کد اقتصادی، شماره منحصر به فردی است که توسط سازمان امور مالیاتی و پس از طی مراحل خاصی به فعالان اقتصادی تخصیص داده می شود و در اصل شماره شناسایی این افراد در سازمان امور مالیاتی می باشد.

شماره اقتصادی که در اصطلاح با نام کد اقتصادی شناخته می شود پس از طی مراحلی که طبق قانون وضع شده توسط اداره دارایی در مرکز استان ها و شهرستان ها برای اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می شود. به عبارت دیگر هر شرکت نیازمند یک اقتصادی می باشد. این کد نحوه عملکرد یک شرکت (خدمات، خرید و فروش) را که در قراردادها و فاکتورها ذکر می شود مشخص می کند. اخذ این کد برای شرکت ها اجباری است.
کلیه اشخاص حقوقی که به امر توزیع هر نوع کالا و کارهای خدماتی، تولیدی، مونتاژ و واردات و صادرات اشتغال دارند و همچنین کلیه اشخاص حقیقی که در امور فوق الذکر فعالیت دارند و دارای مجوز کسب و کار از مراجع مربوطه یا دارای محلی برای فعالیت تجاری هستند، صلاحیت دریافت کد اقتصادی را دارند.
• کد اقتصادی چه کاربردهایی دارد؟
این کد همانند برچسبی جهت شناسایی و کنترل تمامی معاملات و فعالیت های جاری شما در کشور توسط سازمان مالیاتی می باشد. گاها کد اقتصادی منجر به قانونی کردن اسناد و مستندات خرید و فروش قراردادها است.
در زیر به برخی از کاربردهای این کد اشاره می کنیم.
_شرکت در مزایدات و مناقصات
_اخذ کارت بازرگانی
_اخذ گواهی ارزش افزوده
_ارائه اظهارنامه عملکرد سالیانه و فصلی ارزش افزوده
_عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی و دولتی
• مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی :
- فرم اطلاعات هویتی
- تصویر شناسنامه و کارت ملی
- اصل و تصویر فیش بانکی
- مجوز فعالیت یا سند محل فعالیت تجاری (رسمی و غیر رسمی)
- سه قطعه عکس 2*3
- فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری ( برای دارندگان شماره اقتصادی)
• مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقوقی :
- فرم اطلاعات هویتی مربوط
- آگهی تاسیس در روزنامه رسمی و فیش بانکی
- فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری
- لازم به ذکر است که اشخاص حقوقی نیاز به عکس ندارند.
• مراحل اخذ کد اقتصادی به ترتیب ذیل می باشد:
1- به سایت سازمان امور مالیاتی مراجعه نمایید.
2- گزینه ثبت نام الکترونیکی کد اقتصادی در منوی سمت راست صفحه را انتخاب و سپس روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنید.
3- گزینه سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی را از صفحه انتخاب کنید.
4-ورود اطلاعات اولیه درخواستی در سایت و ذخیره آن ها.
5- پس از طی مراحل در صورت صحیح بودن آدرس و کد پستی و اطلاعات مربوطه پس از مدتی رمز و کد کاربری از سوی امور مالیاتی برای شما ارسال می شود.
6- بعد از دریافت رمز و کد کاربری مراحل اول و دوم را تکرار نمایید و سپس بر روی متن سامانه ثبت نام کد اقتصادی کلیک کنید و مطابق اطلاعات خواسته شده و طبق اسناد و مدارک ثبتی آن را تکمیل و ذخیره کنید.
7- در این مرحله در صورتی که ایراد خاصی در ورود اطلاعات نباشد، کد اقتصادی جدید برای شما صادر می گردد.
8- برای کسب اطلاع از وضعیت ثبت نامی کداقتصادی خود، هر چند وقت یکبار مراحل اول و دوم را انجام دهید و با انتخاب گزینه پیگیری سریع وضعیت ثبت نام کد اقتصادی و با وارد کردن رمز و کد کاربری خود از آخرین وضعیت کد اقتصادی خود مطلع می شوید و در صورت وجود اخطار یا اعلام خطا توسط سامانه نسبت به رفع آن اقدام نمایید. در این مقاله درباره اخذ کد اقتصادی بعد از ثبت شرکت توضیحاتی داده شد. اگر مشتاق هستید که در این خصوص مطالب بیشتری بخوانید می توانید به صفحه مقالات سایت کیا ثبت مراجعه کنید. 


Call Now