دنیای به سرعت در حال پیشرفت امروز که با انباشت اختراعات و اکتشافات و تجربیات بشر در طی هزاره های گذشته همراه بوده است باعث شده تا نظم عادی علوم و گنجینه دانش بشری دچار نوعی بی نظمی و یا به عبارتی دچار نوعی نظم تازه شود. نظمی که در آن رشته های جدیدی زاده شده و یا مرز میان بسیاری از علوم گذشته، از میان رفته اند. شاید بزرگترین و مهم ترین نمادهای پیشرفت های دوران تازه، ابزاری به نام رایانه و فناوری های نوین اطلاعاتی باشند. این پدیده ها افزون بر این که خود یک شگفتی بزرگ به حساب می آیند، بزرگترین منشأ اثر دیگر جهش های شگفت انگیز نیز بوده اند.
بازرگانی و بازاریابی نیز به همین ترتیب تحت تاثیر واقع شده اند و در شرایطی که مدون شدن خود این مباحث از جمله پیشرفت های سده اخیر به حساب می آیند، مثلثی با حضور بازرگانی نوین، پدیده جهانی شدن اقتصادها و نوزاد نابغه زود رشد دهه های اخیر یا رایانه به وجود آمده است که گرانیگاه این مثلث پدیده دیگری به نام تجارت الکترونیک است.
• تاریخچه تجارت الکترونیک
تجارت الکترونیک (eelectronic-commerce) در سال های ابتدایی دهه 60 میلادی، آن زمانی که شرکت های حمل و نقل و برخی از شرکت های کوچک فروشنده کالاها، تصمیم گرفتند دفاتر بدون کاغذ به وجود آورند،ایجاد گردید؛ در اواسط دهه 70 میلادی نیز توسط کارگروه تأیید استانداردهای بین المللی تأیید شد و با عنوان استانداردی برای تمامی شرکت ها، به آنها معرفی گردید.
با توجه به هزینه های بالای اتصال به شبکه ها در آن زمان به وسیله شرکت های بسیار کمی که آنها نیز اغلب در اروپا و آمریکا بودند، و راحت تر به این شبکه ها دسترسی می یافتند،مورد استقبال قرار می گرفت؛ به دلیل اینکه در آن دهه نه مفهوم طراحی سایت به این شکل رایج بود و نه شبکه جهانی اینترنت مثل امروز در دسترس همگان قرارمی گرفت. اما با شروع دهه 90 میلادی و افزایش مفهوم html و اینترنت، تجارت الکترونیک وارد بعد و دوره ی تازه ای گردید. پس از آن کم کم بسیاری از شرکت های بزرگ اقدام به طراحی سایت هایی برای معرفی خود در دنیای مجازی نمودند و مفهوم فروش از طریق این وب سایت ها از سال 97 میلادی بسیار رواج پیدا کرد.
• تجارت الکترونیک چیست؟
برای آشنایی با مفهوم تجارت الکترونیکی شایسته است که نخست مروری بر تجارت در معنای عام داشته باشیم.
تجارت یا داد و ستد، انتقال مالکیت کالا و خدمات از یک شخص یا نهاد به دیگری به ازای دریافت چیزی از خریدار است؛ به طور کلی هر گونه عملی ( قابل سنجش و اندازه گیری مادی) را که اشخاص در مقابل کالا یا خدمتی، کالا یا خدمتی را واگذار نموده و هر دو طرف به هنگام این عمل راضی باشند تجارت گفته می شود.تجارت به دو قسمت تجارت داخلی و تجارت خارجی تقسیم می شود.
• تجارت الکترونیک
با توجه به گستره بزرگ تجارت الکترونیک تعابیر و تعاریف پر شماری از آن مطرح شده است که ذیلا به چند مورد اشاره می گردد:
" تجارت الکترونیک عبارت است از یافتن منابع و ارزیابی و مذاکره و سفارش و تحول و پرداخت و ارائه خدمات پشتیبانی که به صورت الکترونیکی انجام می پذیرد."
- از دیدگاه ارتباطات : تحول خدمات و کالا و محصول اطلاعاتی از طریق خطوط تلفن و شبکه های کامپیوتری و سایر وسایل ارتباطی
- از دیدگاه فناوری اطلاعات : آن دسته از کاربردهای فناوری اطلاعات که به صورت سیستمی برای پشتیبانی و پیشرفت دادن جریان کاری و مبادلات تجاری ایجاد شده است.
- از دیدگاه تجاری: ابزاری است که کسب و کارهای مختلف و شرکای آنها و مشتریان آنها را قادر می سازد که موضوعاتی چون کیفیت خدمات و سرعت تحویل و غیره را ارتقاء و موضوعاتی همچون هزینه ها را کاهش دهند.
• تجارت الکترونیک در ایران
"هدف بیشتر شرکت های ایرانی از پایگاه هایی که در اینترنت ایجاد می کنند، توسعه صادرات است."
شرکت های متعددی نیز در ایران با سرمایه کلان و پرسنل کافی، پایگاه های تخصصی را برای مواردی چون صادرات و فروش تجاری ایجاد کرده اند؛ این سازمان ها به صورت جزیره ای و خود محور اقداماتی را انجام می دهند که هنوز پروسه کامل تجارت را در بر نگرفته و به صورت مقطعی انجام می شود؛ دولت باید با ارائه یک طرح ملی، فرهنگ خرید جامعه امروز ایران را تغییر دهد.
• مزایای تجارت الکترونیک برای کسب و کارها
در محیط تجارتی و رقابتی و دایما در حال تغییر امروز، کسب کارها دیگر نمی توانند بر یک بازار ثابت و پایدار برای محصولات خود متکی باشند.آنها باید در زمینه کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش با رقبایی که روز به روز در حال افزایش هستند رقابت نمایند؛ برای موفقیت در بازار آنها نه تنها باید قیمت ها را پایین آورند بلکه باید تغییرات عمده بیشتری را در روش های تولید، روابط تجاری و حتی فرهنگ سازمانی خود به عمل آورند؛ وجود یک بازار الکترونیکی در اینترنت به نحو بارزی موجب افزایش بهره وری و رقابت بین شرکت ها اعم از تولید کننده و مصرف کننده می گردد. در ادامه به مزایای استفاده از تجارت الکترونیک اشاه شده است :
- کاهش قیمت خرید مواد اولیه : خرید مواد اولیه و یا خدمات برای یک شرکت می تواند فرآیندی پیچیده یا چند مرحله ای باشد؛ در ابتدا خریداران باید تولید کنندگان را پیدا کرده و مشخص کنند که مقدار مورد نیاز کالا، زمان تحویل، کیفیت و قیمت مناسب است یا خیر به محض اینکه تولید کننده ای انتخاب شد نقشه ها و اطلاعات با جزئیات کامل برای تولید کننده فرستاده می شود تا محصول مورد نظر کاملا با مشخصات مورد نظر مشتری تطابق داشته باشد.
- کاهش زمان چرخه تولید : چرخه تولید عبارت است از کل زمانی که طول می کشد تا یک محصول ساخته شود. در طی چرخه تولید، هزینه های ثابت مشخصی که با میزان تولید تغییر نمی کند و وابسته
- افزایش کارایی و اثر بخشی در خدمت دهی به مشتریان : شرکت ها از اینترنت برای خدمت دهی به مشتریان نیز استفاده می کنند؛ دانش مشخصات محصولات، پشتیبانی فنی و دیگر اطلاعات به صورت online نه تنها باعث صرفه جویی از طریق فارغ شدن کارمندان بخش خدمات مشتریان از پاسخ گویی به سوالات پیچیده و روابط با مشتری می گردد، بلکه باعث می شود مشتریان راضی تر باشند؛علاوه بر افزایش رضایت مشتریان، شرکت هایی که از اینترنت برای خدمت مشتریان استفاده می کنند ادعا می کنند که از طریق انجام سفارشات و پشتیبانی فنی online صرفه جویی زیادی انجام شده است. سایر مزایای تجارت الکترونیک برای موسسات تجاری به شرح زیر می باشد :
کاهش هزینه های بازاریابی، کاهش هزینه های انبارداری،کاهش هزینه های فروش، حذف واسطه گری، ایجاد کانال های جدید، فروش محصولات و افزایش تقاضا و...
به زمان هستند، وجود دارد.این هزینه های ثابت شامل استهلاک تجهیزات، هزینه های ساختمانی و خدمات رفاهی و هزینه مدیریت و سرپرستی می باشد.
• مزایای تجارت الکترونیک برای مصرف کنندگان
موسسات تجاری به منظور افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها و بالا بردن کیفیت خدمت مشتریان، بر روی تجارت الکترونیک سرمایه گذاری می کنند؛ ومشتریان نیز جذب خرید از طریق اینترنت می شوند چون در می یابند که قدرت انتخاب شان به طور حیرت آوری افزایش پیدا می کند، اطلاعات بیشتر و بهتری برای خرید به دست می آورند و خرید راحت تری انجام می دهند؛ افراد پر مشغله نیز می توانند در وقتشان صرفه جویی کنند.اطلاعات بهتر، انتخاب های بیشتر و هزینه های عملیاتی کمتر کسب و کارها و مشتریان را به طور هم زمان به سمت تجارت الکترونیک سوق می دهند. در ادامه به مزایای استفاده از تجارت الکترونیک برای مصرف کنندگان اشاره شده است :
- سفارشی نمودن: اینترنت موجب افزایش قابلیت سفارشی نمودن می گردد برخی کسب و کارهای اینترنتی به ویژه وسایل ارتباط جمعی، در حال حاضر محصولات را کاملا سفارشی می سازند به طوری که کاملا مجزا از دیگر محصولات می شوند؛ خوانندگان online می توانند تنها اخباری را انتخاب کنند که می خواهند بخوانند و این به معنای تحویل کالای مورد نظر به صفحه وب شخصی یا پست الکترونیکی وی می باشد.
- افزایش امکان انتخاب: تعداد فروشگاه هایی که برای اینترنت قابل مشاهده هستند، بسیار بیشتر از مغازه هایی است که حتی در محله هایی بسیار پر جمعیت وجود دارد؛ همچنین بسیار بیشتر از مغازه هایی است که یک مشتری با حد معقولی از رانندگی یا از طریق کاتالوگهایی که از طریق پست دریافت می شوند، می توانند به آنها دسترسی پیدا کنند.
- قیمت های کمتر: برخی فروشگاه های اینترنتی تخفیف هایی را ارئه می کنند، برای مثال برخی فروشندگان online کتاب، برخی کتاب ها را تا 40درصد تخفیف نسبت به کتاب فروشی های معمولی ارائه می کنند.
• اجزای اصلی و زیر ساخت های تجارت الکترونیک
اجزای اصلی تجارت الکترونیک عبارتند از:
_ پیام های استاندارد
_ نرم افزارمبادله الکترونیکی داده ها
_ ارتباطات شبکه یا شبکه ارتباطات
• زیرساخت های تجارت الکترونیک :
_ایجاد سیستم های استاندارد داخلی و جهانی
_ایجاد سیستم های پرداختی مناسب در معاملات
_ایجاد زیر ساخت های مخابراتی لازم
_مسائل قانونی حقوقی و ایمنی پیام رسانی برای حفظ حقوق افراد
_امنیت و حفظ حریم شخصی افراد با ایجاد مقررات لازم در این زمینه
_ارتباط تنگاتنگ و دو جانبه بخش تجارت با بخش های مختلف دولت از طریق الکترونیک
_ایجاد دولت الکترونیکی یا دولت دیجیتالی و استقرار آن در کل جامعه
• ثبت شرکت تجارت الکترونیک :
برای ثبت شرکت تجارت الکترونیک شما می توانید یکی از انواع شرکت مسئولیت محدود و یا سهامی خاص را مد نظر بگیرید؛ شایان ذکر است ثبت شرکت با موضوع فعالیت تجارت الکترونیک نیازمند اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح می باشد. در ادامه ضمن توضیح بیشتر راجع به شرکت های مسئولیت محدود وسهامی خاص به شرایط و مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت های تجارت الکترونیک می پردازیم.
• شرکت با مسئولیت محدود:
شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده وهریک هر شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط به میزان سرمایه خود مسئول قروض وتعهدات شرکت است.در نام شرکت باید عبارت " با مسئولیت محدود " قید شود.
• فرآیند ثبت شرکت تجارت الکترونیک با مسئولیت محدود :
- سرمایه ثبت شرکت حداقل یک میلیون ریال
- تعهد به پرداخت کل سرمایه و اقرار مدیرعامل به دریافت آن.
- وجود دو نفر شریک برای ثبت شرکت
پس از انجام امور فوق جهت ثبت شرکت تجارت الکترونیک بامسئولیت محدود مدارک زیرنیز باید تهیه و تکمیل گردد :
- فتوکپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شرکاء
- گواهی عدم سوء پیشینه کیفری تهیه شده از مراکز پلیس+10
- اقرارنامه امضاء شده
شرکت سهامی خاص :
شرکتی است بازرگانی (ولواینکه موضوع عملیات آن، امور بازرگانی نباشد) که تمام سرمایه آن منحصرا توسط موسسین تامین گردیده وسرمایه آن به سهام تقسیم شده ومسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد وعنوان شرکت سهامی خاص باید قبل از نام شرکت یا بعد ازآن بدون فاصله بانام شرکت به طور روشن وخوانا قید شود.
• شرایط لازم ثبت شرکت تجارت الکترونیک سهامی خاص :
- حضور سه نفر سهامدار اصلی به همراه دو بازرس که بازرسین نباید از سهامداران باشند.
- سرمایه اولیه شرکت معادل یا بیشتر از 100.000هزارتومان
- واریز35 درصد مبلغ سرمایه اولیه به حساب بانکی به نام شرکت و ارائه رسید و گواهی بانکی
مدارک مورد نیازجهت ثبت شرکت تجارت الکترونیک سهامی خاص:
- تصویر کارت ملی و شناسنامه همه اعضاء
- اخذ و ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
- امضا اقرارنامه مدیران
- مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع
" مرکز تخصصی کیا ،  پیشرو در امور ثبتی "


Call Now