حل و فصل اختلافات از طریق داوری توسط افراد قابل اعتماد سابقه طولانی در تاریخ تمدن بشر دارد،چرا که از ابتدای خلقت، طرفین دعوا به ناچار برای حل و فصل معضل خود به نفر سومی که دارای خصوصیات شخصی ویژه، از قبیل ذکاوت، فراست و تجربه کافی بود و از طرفی مورد اعتماد طرفین، مراجعه کرده و از او «داوری» می خواستند. و لذا می توان گفت داوری عمری معادل عمر بشر دارد.
حال افزایش روز افزون جمعیت انسان ها و رشد شدید ارتباطات و وسایل ارتباط جمعی از یک سو، و بغرنج شدن مسائل پیچیده پیرامون آنها و تعدد کثرت اختلافات حادثه در روابط انسانی از سوی دیگر، قضاوت را در مراکز قضائی- حقوقی بسیار زمان گیر کرده است.حجم عظیم پرونده های ورودی به مراجع قضایی در طی یک سال، مجال نمی دهد که قضات پرونده ها را با سرعت و در زمان کمتر، با دقت بالا و به صورت تخصصی به سرانجام برسانند و همچنین به دلیل گستردگی روابط تجاری و وسعت ارتباطات در دنیای امروز لاجرم وقوع اختلاف بین طرفین قرارداد، از تفسیر مفاد کم اهمیت و جزئی گرفته تا توافقات عمده و اجرایی نهایی آن منتفی نیست. و همین عامل مجددا مبحث داوری را خارج از دستگاه های حقوقی- قضائی پر رنگ تر کرده ست.
• داوری چیست؟
داوری عبارت است از رفع اختلاف بین اصحاب دعوی از طریق واگذاری آن به حکمیت اشخاصی که طرفین دعوی آنها به توافق خود انتخاب می کنند.گاهی داور شخصیت حقیقی است یعنی طرفین یک قرارداد شخصی را به عنوان داور میان خود انتخاب و در متن قرارداد به آن اشاره می نمایند.گاهی هم یک شرکت یا یک شخصیت حقوقی را به عنوان داور اعلام می کنند.
• مزایای موسسه داوری عبارتند از :
- اگر موضوع داوری خیلی تخصصی باشد داور متخصص راجع به موضوع اظهارنظر می کند.
- زمان داوری معمولاَ کوتاه تر از دوره های رسیدگی قضایی است.
- داوری می تواند ارزان تر و انعطاف پذیرتر باشد.
- داوری معمولاَ علنی نیست لذا می توان آن را به صورت محرمانه برگزار کرد.
- معمولاَ رای داور، قطعی و نهایی است و جز در موارد نادر نقض نمی شود که از این جهت برتر از احکام قضایی است.
• ثبت موسسه داوری :
با این توضیحات وجود موسسه حقوقی و داوری با توجه به ضرورت سرعت- دقت و رسیدگی تخصصی به مسائل تجاری و ...در دنیای امروز یک ضرورت خواهد بود تا کلیه اختلافات بین صنعتگران اعم از تامین کننده مواد اولیه با تولید کننده، تولید کننده با شبکه توزیع، مسائل کارگر و کارفرمایی و اختلافات ناشی از روابط تجاری صنعتگران با اشخاص ثالث اعم از حقیقی و حقوقی را حل و فصل نماید.
⃰ به استناد ماده 55 قانون وکالت و ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه، ثبت موسسه داوری نیاز به مجوز وکالت دارد.
• مدارک مورد نیاز برای ثبت موسسه داوری به صورت زیر می باشد :
- تصویر برابر با اصل شناسنامه
- فتوکپی برابر با اصل کارت ملی افراد
- کپی برابر با اصل شده پروانه وکالت یکی از موسسین
در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.
همکاران ما در ثبت شرکت کیا ، با افتخار در خدمت شما خواهند بود.


Call Now