ایران از لحاظ آب و هوا و موقعیت جغرافیایی و زمینه رشد گیاهان دارویی یکی از بهترین مناطق جهان محسوب می گردد .لذا ، با توجه به اهمیت روز افزون گیاهان دارویی در سطح جهان که به سرعت می رود تا جانشین بسیاری از داروهای شیمیایی شود؛ صادرات این گیاهان می تواند منبع بزرگی از درآمد ارزی کشور باشد.
از جمله موضوعات مورد بحثی که برای صادرات این گیاهان وجود دارند شامل  شکل تهیه گیاهان استاندارد، خشک کردن، بسته بندی، بازاریابی و غیره می باشند که برای این منظور، واحد ها و شرکت های تولید داروهای گیاهی و بسته بندی گیاهان دارویی بسیاری در کشور مشعول به فعالیت می باشند.
• معرفی گیاهان دارویی:
مسلماَ اطلاعات مربوط به اثرات و خواص دارویی گیاهان از زمان ها بسیار دور به تدریج بدست آمده و سینه به سینه منتقل گشته ،به نظر می رسد مصریان و چینیان در زمره اولین جمعیت های بشری بوده باشند که فراتر از بیست و هفت قرن قبل از میلاد مسیح از گیاهان به عنوان دارو استفاده برده و حتی برخی از گیاهان را برای مصرف بیشتر در دمان دردها کشت داده اند.
بقراط حکیم بنیان گذار طب نهان قدیم شاگرد وی ارسطو ودیگران برای استفاده از گیاهان دردرمان بیماری ها ارزش زیادی قائل بوده اند. یکی از شاگردان ارسطو به نام تئوفراست مکتب درمان با گیاه رابنیان گذاری کرد پس ازآن دیوسکورید در قرن اول میلادی مجموعه ای از6000گیاه دارویی رابا ذکر خواص درمانی هریک را تهیه وبه صورت کتابی درآورد که این کتاب بعدها سرآغاز بسیاری ازمطالعات علمی درزمینه گیاهان دارویی گردید.
درقرن هشتم تا دهم میلادی دانشمندان ایرانی ابوعلی سینا، محمد زکریای رازی، ودیگران به دانش درمان با گیاه رونق زیادی دادند وگیاهان بیشتری رادراین رابطه معرفی کردند وکتاب های قانون وحاوی را به رشته تحریر درآوردند در قرن سیزدهم ابن بیطار مطالعات فراوانی رادرمورد گیاهان دارویی انجام داد وخصوصیات بیش از 1400 گونه رادرکتابی که از خود به جای گذاشته یاد آورشد.
• چه گیاهانی دارویی محسوب می شوند ؟
امروزه گیاهانی که عنوان گیاه دارویی شناخته می شوند دارای صفات زیر می باشند:
1. درپیکر این گیاهان موادی ساخته می شوند و ذخیره می شوند که این مواد دارای خواص متعددی هستند و از جمله می توانند به عنوان مواد موثر برای مداوای برخی بیماری ها مورد استفاده قرار گیرند.
2. اندام خاصی چون ریشه،ساقه،برگ ها و گل و ... حاوی مواد موثر باشند.
3. معمولاَ از اندام های مورد نظر به صورت تازه استفاده نمی شود.
4. گیاهان دارویی در مقایسه با سایر گیاهان مورد عمل در کشاورزی که به طور عام و روزمره مورد استفاده انسان اند و در موارد معدود خاصی قابل استفاده اند.
متقاضی یا متقاضیان تاسیس واحد های تولید داروهای گیاهی و بسته بندی گیاهان دارویی باید دارای شرایط زیر باشند:
_نداشتن سوء پیشینه کیفری
_دارا بودن موافقت اصولی و یا پروانه تاسیس از وزارت صنایع
_معرفی داروساز مسئول فنی واجد شرتایط در هنگام بهره برداری (جهت تولید داروهای گیاهی و بسته بندی گیاهان دارویی دکتر داروساز و جهت واحد های تولید عصاره ها و اسانس های گیاهی دکتر داروساز و یا شیمیست)
صلاحیت متقاضی یا متقاضیان تاسیس واحد های مذکور طبق مقررات باید به تایید کمیسیون قانونی تشخیص موضوع ماده 20 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی برسد.
• شرایط لازم جهت بسته بندی گیاهان دارویی:
1_واحد بسته بندی گیاهان دارویی،تولید عصاره ها و اسانس های گیاهی باید در خارج از شهر و درو از تجمع مردم و آلودگی هوا باشد.احداث کارخانه در محلهایی که جاده خاکی دارند نزدیک کارخانجاتی که مولد دود و گرد و غبار هستند،نزدیک دامداری،مرغداری،بیمارستان ها و یا در مجاورت فاضلاب های آلوده مجاز نمی باشد.
2_مساحت زیر بنای مفید برای این واحد ها حداقل 500 متر مربع در نظر گرفته شود.
3_تقسیمات ساختمان باید طوری در نظر گرفته شود که حدود دو پنجم آن به سالن های تولید و بسته بندی و دو پنجم آن به انبارها اختصاص یافته و فضای باقیمانده به طور مناسب جهت واحد کنترل،ناهارخوری،سرویس های بهداشتی و بخش اداری تقسیم گردد.
4_عملیات تولید باید در محدوده معیت یا ابعاد مناسب انجام شود و به منظور ممانعت از آلودگی یا بهم ریختگی برای هر یک از عملیات تولید نظیر بوجاری،خرد و آسیاب کردن،بسته بندی گیاهان دارویی بایستی فضای جداگانه و معین در نظر گرفته شود.
5_در واحد هایی که از گیاهان دارویی به صورت تازه استفاده می کنند باید فضاهای جداگانه ای جهت نگهداری کوتاه مدت گیاهان تازه ،پاک کردن،شستشو،و خشک کردن آنها در نظر گرفته شود.
6_دیوارها باید تا سقف کاشی،قابل شستشو،بدون درز، یکنواخت و مقاوم باشند.
7_کلیه قسمت های تولید باید از نور کافی برخوردار بوده و دارای کانال های تهویه هوا با دریچه های مناسب باشند.
8_انبارها باید طوری طراحی و ساخته شوند که از شرایط خوب جهت نگهداری محصولات برخوردار باشند.درجه حرارت انبار می باید در محدوده 22 درجه سانتیگراد و میزان رطوبت کمتر از 40% باشد
• مدارک لازم جهت اخذ مجوز بسته بندی گیاهان داروی به شرح ذیل می باشد :
_ پروانه تاسیس واحد بسته بندی
_ ارسال دقیق تعین جنس و گونه گیاه ،جهت بررسی توسط کارشناسان
_ ذکر روش جمع آوری،خشک کردن،زمان و مکان جمع آوری
_ قسمت استفاده شده از گیاه (برگ،ریشه،ریزوم و ...) قید شود
_ روش آلودگی زدایی ذکر شود
_ تاریخ تولید و چگونگی مصرف
• نحوه ی ثبت شرکت گیاهان دارویی:
شرکت های تجاری در اشکال مختلف جلوه می کنند،قانون تجارت ایران در ماده 20 شرکت های تجاری را به هفت نوع (سهامی،مسئولیت محدود،تضامنی،نسبی،تعاونی،مختلط سهامی،مختلط غیر سهامی)تقسیم کرده است.از میان این شرکت ها ثبت شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود از پر کاربرد ترین شرکت ها می باشند.
شرکت گیاهان دارویی نیز می تواند در قالب های سهامی خاص و مسئولیت محدود به ثبت برسد.
در ادامه، شرکت های سهامی خاص و بامسئولیت محدود و شرایط و مدارک ثبت آن ها، بررسی می شود.
• شرکت سهامی خاص :
شرکتی است که تمام سرمایه آن منحصرا توسط موسسین تامین گردیده و سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام ،محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است؛تعداد سهامدار در این شرکت نباید از سه نفر کمتر باشد و عنوان شرکت سهامی خاص باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.
• شرایط مورد نیاز جهت ثبت شرکت دارویی سهامی خاص:
- حداقل آورده نقدی یک میلیون ریال
- حداقل سه نفر سهامدار به همراه 2نفر بازرس که بازرسین نباید نسبت فامیلی با اعضاء داشته باشند
- حداقل 35 درصد سرمایه برای ثبت شرکت باید نقدا پرداخت شود
• مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت دارویی سهام خاص:
- فتوکپی مدارک شناسایی اعضا شامل(کارت ملی و شناسنامه)
- گواهی عدم سوء پیشینه کیفری برای تمام اعضا
- امضاء اقرارنامه
- مجوز در صورت نیاز
- تنظم وکالتنامه به نام وکیل در صورتی که امور ثبت شرکت سهامی خاص توسط وکیل انجام شود.
• شرکت با مسئولیت محدود:
شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای انجام امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.در اسم شرکت باید عبارت (با مسئولیت محدود)قید شود.
• شرایط ثبت شرکت گیاهان داروی با مسئولیت محدود:
- حضور حداقل دو نفر به عنوان اعضا
- سرمایه شروع کار برای ثبت شرکت دارویی با مسئولیت محدود صد هزار تومان
- تعهد به پرداخت کل سرمایه
• مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت گیاهان دارویی با مسئولیت محدود:
- کپی مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) همه اعضا
- دو برگ تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود
- دو برگ شرکتنامه
- دو نسخه اساسنامه
- اخذ گواهی عدم سوء پیشینه از دفاتر پلیس +10
- اقرارنامه امضا شده
- دریافت مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع
جهت ثبت انواع شرکت های تجاری با ما تماس حاصل فرمایید.
همکاران ما در ثبت شرکت کیا ، در کوتاه ترین زمان ممکن شما را در رسیدن به اهدافتان یاری خواهند کرد.


Call Now