حمل و نقل یکی از ارکان عمده تجارت بوده و بدون ترقیاتی که در امر حمل و نقل پیدا شده است، توسعه تجارت غیرممکن است. از لحاظ اهمیتی که حمل و نقل در تجارت امروزی پیدا کرده است، بنگاه های عظیمی برای انجام آن به وجود آمده اند که هرکدام در رشته خود تخصصی دارند. به طور کلی حمل و نقل را می توان به سه رشته مهم تقسیم نمود، حمل و نقل دریایی، حمل و نقل هوایی و حمل و نقل زمینی.


مقررات مربوط به حمل و نقل دریایی از زمان های قدیم تابع مقررات مخصوص به خود بوده است. در ایران تا تصویب قانون دریایی مقررات مخصوصی برای حمل و نقل دریایی وجود نداشت، ولی با تصویب قانون دریایی و اغلب مقررات کنفرانس های بروکسل دولت ایران مقررات بین المللی را قبول کرده است. بدین لحاظ ، از نظر اهمیتی که حمل و نقل دریایی در تجارت امروزی پیدا کرده است، ترقیاتی در صنعت کشتیرانی پیدا شده و موسسات عظیمی برای انجام آن به وجود آمده اند که در ادامه به نحوه ی ثبت این شرکت ها می پردازیم. شایان ذکر است ، در صورتیکه در هر یک از مراحل ثبت شرکت با مشکل مواجه شدید می توانید از کارشناسان توانمند ما در ثبت شرکت کیا بهره جویید.
_  ثبت شرکت کشتیرانی :
کشتی سازی و عملیات بازرگانی مترتب بر خرید و فروش کشتی و نیز عملیات ناشی از حمل و نقل کالا یا مسافر و هرنوع فعالیت و عملیات مرتبط با کشتی، کشتیرانی و خرید و فروش قطعات، لوازم، سوخت رسانی ، تعمیرات و نگهداری، بیمه و امثالهم در زمره عملیات تجاری محسوب می شوند، مشروط و منوط به اینکه شروط تصدی و انتفاع بر آن ها مترتب باشد وگرنه هر یک از امور مذکور که به منظور رفع حوائج شخصی انجام پذیرد جزو معاملات تجاری قلمداد نخواهد شد.
ثبت شرکت کشتیرانی، مستلزم اخذ مجوز از سازمان بنادر و دریانوردی می باشد. به موجب ماده هشتم آیین نامه صدور مجوز و نحوه فعالیت شرکت های نمایندگی کشتیرانی ، صدور مجوز فعاليت در زمينه نمايندگي كشتيراني منوط به احراز صلاحيت هاي مذكور در آيين نامه مذکور و ارائه اساسنامه و مدارك ثبت و آخرين روزنامه رسمي كه مبين صلاحيت شرکت در زمینه فعاليت نمايندگي كشتيراني باشد ، خواهد بود .
تبصره 1 : قبل از اعطاء مجوز فعاليت به منظور رعايت مقررات داخلي و مفاد آیین نامه بين المللي امنيت کشتی ها و تسهیلات بندری (ISPS-CODE ) مراتب از دفتر مركزي حراست سازمان و اداره حراست بنادر تابعه در مورد تایید مديرعامل ، اعضاء هيأت مديره و مدير شعبه/نمایندگی شركت هاي موضوع اين آيين نامه استعلام مي شود.
تبصره 2 : در صورت عدم تأييد صلاحيت مديران شركت ، سازمان تكليفي به منظور صدور مجوز فعاليت نمايندگي كشتيراني نخواهد داشت . حراست سازمان يا اداره حراست بنادر تابعه مكلفند ظرف يك ماه نسبت به ارائه پاسخ اقدام نمايند . بديهي است چنانچه حراست سازمان يا اداره حراست بنادر تابعه به علت مفتوح بودن پرونده مديران شركت هاي موضوع اين آيين نامه در مراجع قضائي ، نظارتي و ساير مراجع قانوني ، قادر به ارائه پاسخ قطعي نباشند تا تعيين تكليف نهايي پرونده ، از صدور مجوز فعاليت خودداري خواهد شد .
تبصره 3 : مرجع تشخيص کمي و کيفي صلاحيت و تجربه کارکنان ، تجهيزات عملياتي ، وسايل ايمني و ساير موارد مربوط به امکانات شرکت هاي موضوع اين آيين نامه ، سازمان خواهد بود .
تبصره 4 : شرکت هاي موضوع اين آيين نامه رأساً نسبت به بازاريابي و عقد قراردادهاي مربوطه
اقدام مي نمايند و سازمان هيچ گونه تعهد و مسووليتي در اين زمينه ندارد .
_شرایط مورد نیاز مدیر عامل شرکت کشتیرانی :
صلاحیت عمومی :
1. تابعیت ایران
2. حداقل سن 25 سال
3. انجام خدمت نظام وظیفه با معافیت دائم
4. عدم سوء پیشینه کیفری
5. عدم اعتیاد به مواد مخدر
6. عدم اشتغال به کار در دستگاه های دولتی و نداشتن سمت مشابه در سایر شرکت ها.
صلاحیت های حرفه ای مدیر عامل و مدیر شعبه :
1. شرایط مدیر عامل
مدیر عامل باید دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی، 4 سال سابقه کار مفید اجرایی در زمینه کشتیرانی و یا نمایندگی کشتیرانی و گذراندن دوره های آموزش مربوط بر اساس دستورالعمل سازمان بنادر و کشتیرانی خواهد بود.
2. شرایط مدیر شعبه
ایجاد شعبه منوط به معرفی و به کار گماری یک نفر مدیر شعبه حائز شرایط ذیل می باشد :
مدیر شعبه باید دارای حداقل مدرک تحصیلی دیپلم و 2 سال سابقه کار مفید اجرایی در زمینه کشتیرانی و یا نمایندگی کشتیرانی و گذراندن دوره های آموزشی مربوطه ذیل بر اساس دستورالعمل سازمان بنادر و کشتیرانی خواهد بود.
_ مدارک لازم ثبت شرکت کشتیرانی به شرح ذیل است :
1. اصل اساسنامه که تمامی صفحات آن توسط تمامی سهامداران شرکت امضا شده باشد. ( 2 نسخه )
2. اصل شرکتنامه که تمامی صفحات آن توسط تمامی سهامداران امضا شده باشد. ( 2 نسخه )
3. اصل اظهارنامه ( تقاضانامه ) که تمامی صفحات آن توسط تمامی سهامداران شرکت امضا شده باشد. ( 2 نسخه )
4.  اصل صورتجلسه مجمع عمومی که تمامی صفحات آن توسط تمامی سهامداران شرکت امضا شده باشد. ( 2 نسخه )
5. اصل صورتجلسه هیات مدیره ( در صورت داشتن هیات مدیره ) در 2 نسخه
در انتها ، خاطر نشان می شویم موسسه حقوقی کیا ثبت، افتخار دارد با استفاده از توان بالای کادر مجرب خود، در کوتاه ترین زمان ممکن اقدامات حقوقی و ثبتی لازم را جهت ثبت شرکت، برند و علامت تجاری و طرح صنعتی به عمل آورد.
برای این منظور می توانید با همکاران ما در تماس باشید.

  • 88882588
  • 88888273

Call Now